Тема. Сума кутів трикутника (Слайд 1)
Мета: . - засвоєння учнями теореми про суму кутів трикутника та
наслідків з неї;
- розвиток навичок усного рахування, вмінь аналізувати,
порівнювати, робити висновки;
- розвиток вмінь застосовувати знання теорії на практиці,
доводити свою точку зору;
- виховувати культуру розумової праці та культуру спілкування,
охайність та старанність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
№ 271
№ 274
Дано:
∆АВС
Знайти:
Розв’язання
АВ+ВС+АС=3*10,
АВ+ВС+АС=30
Отже, .
Відповідь:
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Пояснення нового матеріалу
1. Практична робота (показати на досліді чому дорівнює сума кутів трикутника).
Перший етап
Другий етап
Третій етап
b
(Слайд 2)Теорема 8. Сума кутів трикутника дорівнює 180°
Дано: ΔАВС
Довести: ∠А+∠В+∠С = 180°
(Слайд 3) Доведення:
1) Через точку В проведемо пряму MN паралельно АС, тоді
∠4 = ∠1 (внутрішні різносторонні, MN || AC, АВ - січна),
∠5 = ∠3 (внутрішні різносторонні, MN || AC, ВС - січна).
2) ∠MBN – розгорнутий => ∠MBN = 180°.
3) ∠MBN = ∠4+∠2+∠5=180° (основна властивість вимірювання кутів),
використовуючи рівність кутів, маємо
∠1+∠2+∠3=180°
∠А+∠В+∠С=180°.
(Слайд 4 )Наслідок. Трикутник не може мати двох прямих або тупих кутів. У кожному трикутнику принаймні два кути – гострі.
V. Розв’язування вправ
1. «Мозковий штурм» (робота в групі по 4 учня, обговорення 1-2 хв.) (картки)
1. Чи можуть у трикутнику бути два тупих кута? (Ні)
2. Чи можуть у трикутнику бути два прямих кута? (Ні)
3. Чи можуть у трикутнику бути тупий і прямий кути? (Ні)
4. Чому дорівнюють кути рівностороннього трикутника? (60°)
5. Чому дорівнюють гострі кути рівнобедреного прямокутного трикутника? (45°)
6. Чому дорівнює сума гострих кутів прямокутного трикутника? (90°)
7. Як знайти кут при вершині рівнобедреного трикутника?
(∠В=180° - 2×∠А або ∠В=180° - (∠A+∠C)
8. Як знайти кут при основі рівнобедреного трикутника?
(∠A = ∠С = (180° - ∠В) : 2)
2.Розвязування задач (усно)
№1 (Слайд 5) №2 (Слайд 6)
№ 3 (Слайд 7) №4 (Слайд 8)
3. Розв’язування вправ (письмово)
Задача № 294 а ( ст.84)
Дано:
,
::= 2:3:5.
Знайти:
Розв’язання
Нехай одиничний кут трикутника дорівнює х . Тоді у :
Так як (теорема про суму кутів трикутника), то маємо рівняння
Отже, , , .
Відповідь: , , .
4.Фізкульт – хвилинка (Слайд 9)
№ 296 (самостійно) (Слайд 10)
Заповніть порожні клітинки в таблиці про кути трикутника
А |
|
|
|
|
|
|
|
В |
|
|
|
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
|
|
|
Задача №301 ( ст.85)
Дано:
Знайти:
Розв’язання
(теорема про суму кутів трикутника)
(за умовою)
,
,
Відповідь: , , .
VІ. Підсумок уроку
6. Гра «Закінчи фразу»
1. Сума кутів трикутника ... 180°
2. Довільний трикутник принаймні має ... два гострих кути
3. У рівносторонньому трикутнику ... всі кути дорівнюють 60°
4. Кут при вершині рівнобедреного трикутника ...
∠В=180° - (∠A + ∠C) або ∠В=180° - 2×∠А
5. Кут при основі рівнобедреного трикутника ... ∠A = ∠С = (180° - ∠В):2
6. Сума гострих кутів прямокутного трикутника ... ∠A + ∠В = 90°
7. В рівнобедреному прямокутному трикутнику ... ∠A = ∠В = 45°
7. Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання (Слайд 11)
§ 10, розв’язати задачі №300, №305 а
(Слайд 12)
1