Суспільний і політичний устрій та господарське життя Русі-України
Номер слайду 2
Політичний устрій Централізована монархія - форма правління за якої найвища державна влада належить одній людині Імперія - велика монархічна держава у середині якої цілі народи вважали підлеглими або панівними. Уділ - у Русі-України територія якою управляв удільний князь і він підпорядковувався київському князю. Васал - залежив від бід більш могутнього сеньора. На Русі удільні князі були васалами великого київського князя. Князівська рада - до складу якої входили бояри старші дружинники, вище духовенство. Віче залишок старих відносин. До віче входили всі вільні чоловіки.
Номер слайду 3
Формування розшарування і відносини залежності у східнослов’янському суспільстві Східнослов’янське суспільство відрізнялося від західноєвропейського суспільства. Право збирати податки мали тільки князі (полюддя).Домен - особливе володіння удільного князя. Великий князь міг забрати землю Право кормління - за вірну службу князь дозволяв залишати з певної території собі. Помістя - (ХІІ столітті) право передачі землі у спадок. Смерди - вільні селяни. Закупи - напіввільні. Рядовичі укладали договір про найм. Челядь. Холопи залежні У складі міщан більшість було вільних ремісників.
Номер слайду 4
Розвиток господа Вирощували жито, пшеницю, просо, ячмінь, овес, горох. Землю обробляли плугом, ралом, сохою. Серед промислів найбільш поширеним були Полювання, рибальство, бджільництво. 60 видів ремесел. “Грецький шлях” з’єднував Русь-Україну з Балканами та Європою. “Соляний шлях”! з крахнами Зах. Європи “Залозний шлях” з країнами Кавказу і Азії. Найбільш поширеними товарами з Русі-України було хутро, мед, віск, прикраси, вироби із заліза. ЗБРОЯ, продукти С.Г.. В Києві було 8 торжищ.
Номер слайду 5
Повсякденне життя різних верств населення Поселення розташовували на берегах річок у лісі. Біля будинків розташовували поле, пасовище, сіножать . Родина складалася із 12-15 чоловіків. Міста були княжими або оборонними, сторожовими. Центром міста був дитинець. Торгівельне місце - посад. Місця в місті було багато тому будинки були одноповерховими. Клідь - місто для зберігання речей. Жили у зрубних будинках. Із меблів поширені скрині, лавки, столи. У багатих були стільці і ліжка. Селяни носили - лапті. Городяни черевики або чоботи (сапоги) Одяг бідні шили самі багаті замовляли.