Конспект уроку з предмету Літературне читання
для дітей 3 класу
з використанням інноваційних засобів навчання для розвитку
творчих компетентностей молодших школярів.
Тема. Світ народних казок. Види казок. Українські народні казки. Казки про тварин.
Мета: ознайомити з видами казок, основними їх ознаками, казками про тварин, їх особливостями;
формувати уміння читати, виробляти навички виділяти головне, правильно інтонуючи речення;
розвивати словниковий запас учнів, зв’язне мовлення, вміння працювати з текстом;
виховувати любов та повагу до народних надбань – усної народної творчості.
Хід уроку
І. Організаційний момент (5 хвилин)
1. Перевірка готовності: перевірка наявності необхідного обладнання.
2. Привітання
3. Психологічна настанова
Продзвенів дзвінок –
Починається урок.
З чого ж його нам почати?
Діти: Гарно читати та працювати!
(всі) міркуємо швидко,
відповідаємо точно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Пропедевтична робота
(Логопедичні вправи, дихальна гімнастика, артикуляційні вправи).
На вибір вчителя.
Надути щоки. Повільно, плавно випускати повітря через губи, витягнуті вперед.
Поперемінно надувати щоки.
Губи витягнуті вперед. Здувати ватну чи пінопластову кульку на протилежний край столу. Слідкувати, щоб видихуваний струмінь повітря був цілеспрямованим, а щоки не надувались.
Рот трохи відкрити. Широкий кінчик язика впирається у нижні зуби. Посередині язика покласти соломинку для коктейлю, кінець якої опустити у склянку з водою. Дути у соломинку так, щоб утворювались бульбашки. Слідкувати, щоб губи були нерухомими і щоки не надувались.
На нитці прикріпити різнокольорові паперові фігурки ляльок (квіти, листочки, сніжинки тощо). Дитині потрібно силою видихуваного повітря розгойдувати їх.
Підготувати чисту пляшечку. Кінчик язичка висунути так, щоб він торкався горлечка пляшечки. Зі звуком «ф-ф-ф» плавно видихати повітря у пляшечку.
Рот трохи відкритий. Губи в посмішці. Язик розслаблений, у формі «лопатки» лежить на нижній губі. На кінчик язика покласти фігурку (метелика, квіточки, квадратик), різко здувати її, спрямовуючи повітряний струмінь уперед.
Ускладнення. Рот широко відкрити. Широкий язик вигнути у формі «чашечки». Покласти на кінчик носа ватку, здувати її, спрямовуючи струмінь повітря вгору. Слідкувати, щоб видихуваний струмінь повітря проходив посередині язика, а щоки не надувались.
Надувати повітряні кульки, дитячі гумові іграшки: дитина набирає повітря через ніс і повільно з достатньою силою видихує його через рот в отвір іграшки.
Зліпити уявну снігову бабу, а потім дихати у долоні, вимовляючи звук «х-х-х», ніби зігрівати їх.
- На уроках літературного читання ми мандруватимемо казками, де завжди добро перемагає зло.
3. Анаграми
(Основна ідея пропонованого методу — використання принципу рішення анаграм це набір букв, які складають слово, переставлених в довільному порядку)
Читання «Анаграм»
ВІРБАКОН
АКЛАНИ
ТРІВЕ
БЕВАР
4.Читання таблиць:
а) «хвилею»
б) «барабаном»
в) «скоромовкою»
г) «мелодією»
Учні зупиняються за сигналом учителя.
- Зберіть склади, що переплуталися, у слова і повідомте, яким є світ літератури?
Світ літератури ___________________, ___________________ _________.
- Яку допомогу надасть вам ця книжка?
Вона допоможе розкрити ________________________
_________________________ __________________ .
Підсумок бесіди
- Отже, якщо ви будете уважними, спостережливими, завзятими, працьовитими, урок наш буде цікавим і корисним.
ІІІ. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу
- Як ви розумієте вислів: «З народного джерела»? (Відповіді учнів)
- Усна народна творчість – це спільне надбання багатьох поколінь. Вона виникла за багато століть до того, як розвинулася писемна література. Із вуст в уста, від одного оповідача до іншого переходили твори, зазнаючи деяких змін, але головна думка залишалася незмінною.
Письменники завжди збирали і записували народні твори. Завдяки цьому вони і збереглися до нашого часу.
До усної народної творчості належать твори різних жанрів:
Гра «Знайди пару»
- Поміркуйте і з’єднайте стрілочками визначення з відповідною назвою жанру.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Робота з предметними малюнками. Гра «З якої казки?»
- Розгляньте предметні малюнки.
- Хто на них зображений?
- Звідки вони до нас потрапили?
- Так, дійсно, вони до нас завітали з казок. Яких саме?
- Саме світ казок чекає на нас. І протягом кількох уроків ми будемо знайомитися з українськими казками.
V. Робота над темою уроку
1. Бесіда з елементами розповіді. Інсценізація.
- Вечір. На столі горить лампа. Тиша.
Завиває вітер, падає лапатий сніг, чи січе холодний дощ.
- Бабусю, прочитайте казочку! – маленька дитинка простягає книжечку.
- Добре – каже бабуся.
- Сідай біля мене і уважно слухай.
Бабуся бере книжку, одягає окуляри.
І починається казка …
- Пригадайте, чи так відбувалося у вашому домі?
- Можливо, замість бабусі казку читав дідусь, або мама чи тато, коли ви самі ще не вміли читати.
- А що таке казка?( Відповіді дітей)
- Казка – це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини в ній вміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.
- Які ж бувають казки?
- Побутові, про тварин, чарівні.
2. Робота з таблицею «Українські народні казки»
3. Гра « Впізнай героя»
- До якого виду казок належить герой? З’єднайте стрілочками.
«Івасик-Телесик»
«Лисичка-сестричка і вовк-панібрат»
«Лисичка та журавель»
«Царівна-жаба»
«Коза-дереза»
«Дідова дочка й бабина дочка»
«Яйце-райце»
«Колосок»
«Рукавичка»
«Кривенька качечка»
«Про Правду і кривду»
«Котик і півник»
«Про Жар-птицю та вовка»
«Лисичка кума»
4. Робота над текстом підручника «Українські народні казки»
Читання «Ланцюжком»
(Діти читають текст «Ланцюжком», по реченню, , відповідають на запитання, розміщене після нього)
- А як вважаєш ти: казка – це вигадка чи правда? Обґрунтуйте відповідь прикладами прочитаних казок.
5. Фізкультхвилинка
Все у лиски вже впорядку, вийшла лиска на зарядку.
І на місці поскакала, і вставала, й присідала.
Головою покрутила, вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила і взялась собі до діла.
6. Прийом «Доповни речення»
- Розгляньте предметні малюнки. Хто на них зображений? Замініть їх назви одним словом. Прочитайте визначення, що утворилося. Запам’ятайте його.
Казки про тварин – казки, у яких головними героями є _________________.
7. Опрацювання статті підручника «Казки про тварин»
Комбіноване читання казки (починає вчитель, а продовжують учні, які гарно читають).
8. Гра «Ми – актори» (читання у особах)
- В театр ми пограємо в особах почитаємо.
(Діти читають в особах)
9. Стислий переказ казки за планом та малюнком.
10. Вибіркове читання на вдосконалення техніки читання.
11. Гра «Який Я»
- З’єднайте предметний малюнок, на якому зображено казкового героя, з назвою риси характеру, який він уособлює.
12. Інсценізація уривка казки (на вибір вчителя)
VІ. Підсумок уроку
Прийом «Відкритий мікрофон»
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що найбільше сподобалося робити?
V. Домашнє завдання