Т е м а: Олександр Олесь (Кандиба). Поезія з книги «Княжа Україна».
«Ярослав Мудрий». Зміст заповіту Ярослава Мудрого і його актуальність сьогодні.
Мета :
- навчальна – продовжити знайомство учнів з поезіями Олександра Олеся; вчити характеризувати історичну епоху, в яку князював Ярослав, давати оцінку його державним справам, вчинкам, які відображені в творі, історичних матеріалах, художньому мистецтві; збагачувати словниковий запас школярiв; висловлювати власні міркування про зміст заповіту Ярослава Мудрого і його актуальність сьогодні , удосконалювати навички самостійного аналізу літературних явищ, навички виразного читання;
- розвивальна - розвивати критичне мислення, кругозір учнів, вміння знаходити в прочитаному тексті необхідну інформацію та застосовувати її для характеристики головного героя;
- виховна – виховувати почуття патріотизму, гордості за наших предків та давніх культурних надбань ,зацікавлення історичним минулим українського народу, шанобливе ставлення до заповітів наших предків та осмислене їх виконання.
Т и п у р о к у: комбiнований.
Очікувані результати : учні розуміють , у чому полягає мудрість Ярослава і актуальність його заповіту для сучасної України;розуміють органічний зв'язок літератури та історії, згідно з вимогами,можуть розповідати про давньоруських князів,характеризувати віршовану та прозову мову .
Обладнання : підручник, дидактичний матеріал, портрет письменника Олександра Олеся, ноутбук, комп’ютерна презентація, портрети князя Ярослава Мудрого, ілюстрації про Київську Русь.
М е т о д и, п р и й о м и i ф о р м и р о б о т и: афiрмацiя, iнтерактивна вправа «Незакiнчене речення», словникова робота, бесіда, словесне малювання, асоціювання, учнівські повідомлення, робота у групах, складання графосхеми та цитатного плану, постановка і розв’язання проблемних питань. Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова, в парах.
ХІД УРОКУ
Хто не знає свого минулого,
той не вартий свого майбутнього...
М. Рильський
I.Організація класу.
Дзвоник весело лунає,
До роботи закликає.
Всіх вітаю: « Добрий день,
нових знань вам і натхнень»
II.Забезпечення емоцiйної готовностi до уроку. Повторiть хором афiрмацiю для вироблення впевненостi: «Я – втiлення успiху в навчаннi».
III. Перевірка домашнього завдання
▼ Які факти біографії О. Олеся ви пам’ятаєте?
▼ Що ви дізнались про збірку «Княжа Україна»?
Гра «Вірю-не вірю» за збіркою «Княжа Україна»
Учні говорять «Ні» — якщо відповідь неправильна, та «Так» — якщо відповідь правильна.
1.Збірка «Княжа Україна» була створена в Києві. (НІ)
2.У ній міститься 45 віршів. (НІ)
3.У ній здебільшого переважає описова інформація. (Так)
4.На її написання О. Олесь витратив менше місяця. (Так)
5.Перший вірш збірки має назву «Україна в старовину». (НІ)
6.У ній описано події доби Київської Русі. (Так)
7.У «Заспіві» зустрічаються імена поганських богів. (Так)
8.У ньому також повністю описано будівництво Києва. (НІ)
9.У «Заспіві» немає повторюваних строф. (НІ)
10. «Ярослав Мудрий» — це самостійний твір, не пов’язаний зі збіркою. (Ні)
11. Спочатку ця збірка була замислена як посібник або підручник. (Так)
12. «Княжа Україна» — це оповідь про історичне минуле нашого народу. (Так)
IV. Мотивація навчальної діяльності.
- Ми з вами сьогодні познайомимось з новим уривком із твору О.Олеся «Княжа Україна» - «Ярослав Мудрий»,у якому перед нами постане образ не тільки відважного,мужнього захисника рідного краю,а й розсудливого і мудрого політика, справжнього господаря своєї землі. Давайте спроектуємо у вигляді схеми власні цілі на уроці:
будемо ЗНАТИ: історичну епоху, в яку князював Ярослав, давати оцінку його державним справам, вчинкам, які відображені в творі, історичних матеріалах, висловлювати власні міркування про зміст заповіту Ярослава Мудрого і його актуальність сьогодні
будемо ВИВЧАТИ : твори про різні часи та історичні події,про видатних людей нашої Батьківщини.
будемо РОЗВИВАТИ: наше мислення, мовлення, пам’ять, бажання щось знати, цікавість, кругозір, вміння знаходити в прочитаному тексті необхідну інформацію та застосовувати її для характеристики головного героя.
V.Робота в зошитах.
Записати число,тему.
Каліграфічна хвилинка. Запис деформованого речення. Відгадати
отХ ен єанз оговс оголеним, йот ен йитрав оговс огоьнтубйам…
Хто не знає свого минулого,той не вартий свого майбутнього...
М. Рильський
Проблемне питання:
- Чому ж люди називають князя Ярослава мудрим?
- В чому полягає мудрість і актуальність(злободенний,болючий,важливий) заповіту?
Вправа «Ключове слово».Учням пропонується відтворити повністю вислови, у яких пропущено слово «мудрість».
V. Опрацювання навчального матеріалу. Презентація про Мудрого.
Учитель: Київський князь Ярослав. Що ми знаємо про цю історичну особу?
1.Історична довідка (повідомлення учнів)
- «Ярослав, на противагу батькові Володимиру та дідові Святославу, не любив воювати. Він прагнув більше сидіти в Києві і клопотатися мирними справами. За часів його правління виросло, розбудувалося місто над Дніпром.
У ч и т е л ь. Доба Київської Русі – загадковий та прекрасний період нашої історії. Попри війни, які точилися на той час із хижими завойовниками, попри міжусобиці, які деколи затьмарювали мирне існування держави, цей період подарував нам розвиток писемності, прекрасні літописні твори. Доба Київської Русі зберегла для нас постаті князів, воїнів, просвітників, які назавжди залишаться в нашій памʼяті як взірці мужності, сили духу та розуму. Життєвий шлях цих людей є дуже повчальним для читача будь-якого сторіччя.
Завдяки письменницькому талантові Олександра Олеся ми бачимо не суху хронологію княжої доби, а досить чітко уявляємо собі події, що відбувалися на теренах нашої держави понад тисячу років тому.
«Ярослав Мудрий» – це маленький віршований уривок великої історії українського народу. Тож згадаймо сьогодні ім‘я славного князя, з'ясуємо, за що українці вдячні Ярославу Мудрому. Прочитавши твір Олександра Олеся «Ярослав Мудрий» з книги «Княжа Україна», визначимо, який заповіт залишив київський князь своїм дітям і нам, його нащадкам.
2. Відеопрослуховування.
3. Робота з текстом поезії «Ярослав Мудрий».
- Учитель: У вірші «Ярослав Мудрий» Олександр Олесь наділяє Ярослава найвищими людськими чеснотами. Звернемось до тексту (учні вголос зачитують вірш), проаналізуємо його.
4.Напівголосне читання твору учнями.
5.Словникова робота.
Бувальщина –те, що відбулося давно.
Кобза, бандура, гуслі, сопілка – музичні інструменти.
Окаянний – який порушує моральні настанови. Небавовом – скоро, незабаром.
Берл – символ князівської влади.
Скоморохи, штукарі – митці, які розважали гостей при дворі князя.
Метушитися – поспішно рухатись, щось роблячи.
Редедя – князь племені касогів. Боян – відомий співець у Київській Русі
6. Метод «Прес»
Доведемо, посилаючись на текст, чому Ярослава вважають мудрим князем.
Позиція 1. Я вважаю, що держава, коли на престол зійшов князь Ярослав Мудрий була зруйнована, а люди бідували.
Обґрунтування і приклади.
«…Святополком окаянним
Все зруйноване було.
Бідувало бідне місто,
Бідувало і село…»
Робота в групах. Гра «Мовознавці».
Завдання№1.
Добери з наступних речень синоніми до слова бідувати.
А бідні люди старцюють – і нема цьому кінця (П.Тичина)
Боже, як мучився вбогий народ,
Як нуждував… (Д. Павличко)
Сам ти злиднював, так хай хоч діти добра зазнають (З. Мороз)
Висновок. Отже, що держава, коли на престол зійшов князь Ярослав Мудрий була зруйнована, а люди бідували.
Позиція 2. Я вважаю, що всі справи Ярослава Мудрого сприяли розквіту Київської Русі.
Обґрунтування і приклади.
«…І усю свою увагу
Ярослав звернув на лад.
І небавом Україна
Зацвіла, як пишний сад.»
«Оточив його валами,
Ровом, мурами обвів.
Укріпив його, оздобив
І препишний двір завів…»
Завдання №2.
Олександр Олесь розповідає, що князь Ярослав Київ оздобив. Яке лексичне значення цього слова? Добери в наступних реченнях синоніми до слова оздобити.
Палаців зали високі
Розцвічує пензель митця.
Пани ще хотять прибирати ялинку на вечір .
Мати разом із старшими сестрами очепурили хату .
Висновок. Отже, всі справи Ярослава Мудрого сприяли розквіту Київської Русі.
Позиція 3. Я вважаю, що Ярослав укладав шлюби для своїх дітей, які були вигідні для Київської Русі.
Обґрунтування і приклади.
«…І в Європі честю мали
Королі, князі, царі
Поріднитись з Ярославом,
Побувати у дворі…»
Завдання №3.
Письменник ужив сталий вираз мати честь, що вживається для вираження гордості за щось, задоволення чогось. А ще можна сказати мати за честь, мати щастя.Склади речення з виразами мати честь, мати за честь, мати щастя.
( Я вже мав честь бути в вашому домі.. Я мав щастя бути учнем дорогої Ганни Антонівни…. Мав за честь бути присутнім на тому засіданні ).
Висновок. Отже, Ярослав укладав шлюби для своїх дітей, які були вигідні для Київської Русі. Його називали «тестем Європи».
7.Відеофізкультхвилинка
8. Рубрика «Який я? Словесне малювання.
- Яким ви уявляєте Ярослава Мудрого? Намалюйте його словами.
- Охарактеризуйте Ярослава за допомогою цитат із тексту, які:
□ вказують на інтелектуальні здібності Ярослава та його мудрість; («...Брат четвертий на престолі, /Ярослав розумний, сів...»; «... Але мудрість Ярослава /Вся була в його ділах, /У державнім будівництві, /Владі, устрою, в судах...»)
□ підкреслюють його піклування про Україну («...7 усю свою увагу / Ярослав звернув на лад. /І небавом Україна /Зацвіла, як пишний сад...»);
□ демонструють ставлення Ярослава до Києва («...Як про друга, як про сина /Дбав про його Ярослав...»; «Оточив його валами, /Ровом, мурами обвів./ Укріпив його, оздобив /І препишний двір завів»)
□ описують, у якому вигляді він зустрічав іноземних гостей («...Князь сидів на пишнім троні /З грізним берлом у руці...»);
□ уславлюють його військові перемоги («...Він прогнав лише поляків...»; «...Та ходив на печенігів /І черкесів під Кавказ, /Що на нашу Україну /Нападали раз у раз»).
9. Робота в парах.
Складання інформаційного грона «Діяльність Ярослава Мудрого», застосовуючи текст твору.
- «звернув на лад»;
- «люди багатіти почали»;
|
- «човни чужинців в Київ попливли»;
-«всі ішли, купували,продавали і у Києві жили»;
- «укріпив його ,оздобив, і препишний двір завів»;
-«не хотів він воювати»;
- «твердиню понад Сяном…збудував»;
-«не сваріться, жийте в згоді».
10.Групова робота
Учитель. Про які славні справи князя Ярослава переповідає автор вірша? Які історичні факти ми можемо встановити?
Учні мають визначити, що Ярослав Мудрий:
1) Зміцнив, розбудував Київську Русь.
2) Підніс міжнародний авторитет.
3) Збудував м.Ярославль.
4) Упорядкував закони.
5) Збудував Софіївський собор.
Висновок: Період князювання Ярослава Мудрого – вершина могутності Київської держави.
«Заповіт Ярослава Мудрого». Звичайно, центральним у вірші є заповіт Ярослава Мудрого своїм дітям.
Прочитайте, який заповіт залишив князь Ярослав своїм дітям?
Не сваріться, жийте в згоді:
Тільки мир збере усе,
А незгода, наче вітер,
Все по полю рознесе.
Ярослав із любов’ю, прагненням і пересторогою промовляє ці слова, дає мудру
пораду, а синам залишалося лише наслідувати батька. Та, на жаль:
Чи дотримали діти заповіту князя? Як про це сказано в тексті твору?
..недовго пам’ятали
Діти мудрий заповіт,
А нащадки Ярослава,
Осміяли на весь світ.
У 1169 році Київ було зруйновано, незгода між князями призвела до роздробленості й руйнування великої держави. У Олександра Олеся є слова : «Так довго в хмарах сонця рідної землі…»Як можна пояснити це метафоричне висловлювання? А яке сонце над Україною тепер?(Учні висловлюють свої думки)
Чи сучасним є заповіт Ярослава мудрого нині? Чим саме?
Висновки: Заповіт Ярослава Мудрого є актуальним і сьогодні. Розбрат, незлагодженість, політичні суперечки не приводять до єдиної мети. Страждає народ, держава, ми втрачаємо людські цінності, звитяги наших предків. Неначебто збувається пророцтво Ярослава:
Як не будете всі разом
Йти до спільної мети,
Ви, державу зруйнувавши,
Подастеся у світи.
Та все ж Олександр Олесь на завершення великої поеми «Княжа Україна» висловлює надію і віру в народ, в його силу і згуртованість, бо князі, не маючи згоди, опустошили рідний край:
..Народ доріг до щастя
Без князів шукати став..
Слово вчителя. Тепер, прочитавши, поезію Олександра Олеся, скажіть чи погоджуєтеся ви з епіграфом нашого уроку? Чи справді ми повинні пам’ятати наше минуле?
Гра «Роз’єднай слова»
БЕЗЗНАННЯМИНУЛОГОНЕЗДОБУДЕШМАЙБУТНЬОГО
VI. Рефлексія.
Які знання ви отримали на цьому уроці? Як ви збираєтеся їх використати?
Зробіть примітку на полі: "Я оцінюю свою роботу на цьому уроці на ... балів"
VII. Пiдсумок уроку.
Відповідь на проблемне питання:
- Так чому ж люди називають князя Ярослава мудрим? За мудрість і розважливість,
за любов до книг князя Ярослава стали величати Мудрим.
- В чому полягає мудрість актуальність заповіту? Мудрість заповіту полягає у єднанні синів, у необхідності жити в злагоді, разом «іти до спільної мети»,і, утворивши зі слів прислів’я, ми підсумуємо урок висловом: :«Згода будує, а незгода – руйнує»
Отже:
— Закінчіть речення: Ми знаємо… Ми вміємо…
VIII. Оцiнювання. Аргументацiя оцiнок.
І, як годиться, всякий труд
Оціненим повинен буть.
IX. Домашнє завдання:
А щоб знання ці закріпити
І вивчене все повторити,
Ви дома також попрацюйте,
Над завданням ще поміркуйте:
- Опрацювати текст твору; - Вивчити уривок з твору напам’ять;
- Намалювати ілюстрацію до твору (за бажанням)
Всі ви діти – молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати