Клас: 3.
Тема: Табличне множення і ділення
Мета:
Навчальна: ознайомити із загальним правилом поділу чисел на парні та непарні; ознайомити із задачами які розвязуються трьома діями; закріпити знання таблиці множення і ділення; удосконалювати вміння розв’язувати задачі на збільшення чила у декілька раз та на кілька одиниць;
Розвиваюча: Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; формувати математичну мову.
Виховна: Виховувати інтерес до математики, акуратність,
Тип уроку: комбінований
Обладнання: “Математика” 3 клас, Листопад, презентація.
Перебіг уроку
· Організаційний момент.
Добрий день мене звати Ангеліна Володимирівна і сьогодні я проведу для вас урок математики. Але перш ніж ми почнемо наш урок нам потрібно
перевірити чи є у вас все необхідне для роботи на уроці. А сьогодні нам
знадобляться: підручник з математики, зошит, ручка, простий олівець та звичайно гарний натрій. У всіх є ці речі? Добре, тоді ми можемо починати наш урок.
· Постановка завдань уроку.
- Під час уроку нам потрібно буде виконати декілька завдань:
▫ Повторимо таблицю множення і ділення.
▫ Будемо розв’язувати цікаві задачі.
▫ Вчитимемося швидко і правильно виконувати обчислення.
▫ Перевіримо, як добре ви засвоїли цей матеріал.
· Перевірка домашнього завдання. (можливо не проводжу)
Спочатку перевіримо домашнє завдання.
На домашнє завдання вам був номер 148 та 149 .
Так,вправа 148 - У скільки разів відрізок коротший,ніж ламана?
Скільки см відрізок? (3 см.)
Скільки см ламана ? (Ламана має 6 ланок по 2 см.)
1) 6*2=12 (См.) Довжина ламаної
2) 12:3=4(р.)Відрізок коротший ніж ламана
Відповідь : у 4 рази відрізок коротший за ламану.
Вправа 149
8:2:1=4 27: 3: 3=3 0*30*4=0 0: (78-19)=0
Чому останні 2 приклади дорівнюють 0 ?(в 1-Якщо один із множників дорівнює 0,тоді добуток дорівнює 0. в 2- Якщо ділене дорівнює 0,то частка дорівнює 0).
Ваші зошити вже відкриті , запишіть число, класна робота, давайте каліграфічно , через клітинку, запишемо відповіді прикладів у порядку зростання. (0,0,3,4). Після запису один учень зачитує
відповіді для перевірки.
А тепер відступіть дві клітинки вниз від попередньої роботи та
· Каліграфічна хвилинка.
(Відкрийте свої зошити, запишіть число, класна робота, якщо не проводжу перевірку д/з)
Зараз ми з вами проведемо невеликий математичний диктант.
- Буде всього 5 завдань (записуємо тільки відповіді, записуйте каліграфічно)
1) 8 збільшити в 3 рази(24)
2) 14 зменшити в 7 разів(2)
3) У скільки разів 4 менше 36?(9 разів)
4) Знайти добуток чисел 7 і 4 (28)
5) 32 спортсмени вишикувались в 4 ряди.Скільки спортсменів в кожному ряду?(8)
- А зараз поміняйтеся зошитом із сусідом, будемо перевіряти як ви
впоралися із завданнями. (на презентації записані правильні відповіді, учні перевіряють)
- Отож у кого були помилки? Де саме?
- Це завдання ми виконали йдемо далі.
· Усні обчислення.
- Зараз подивіться на вправу 150, виконуємо усно. Зачитайте перше завдання. Хто скаже відповідь.
Повторимо! Якщо один із множників дорівнює нулю,то добуток дорівнює 0
2*7=14 7*1=7 (56-497)*0=0 2*3*2= 12 0*10*10=0
· Опрацювання нового матеріалу
Актуалізація
- Подивіться всі ,будь ласка ,на презентацію, зараз вам потрібно буде виконати завдання,це завдання буде готувати до наступної вправи.
Прочитайте числа записані на листочках і скажіть ,які числа є результатами множення на 3?
5 ,9, 27, 2, 22, 3,12
- Молодці ви гарно впоралися із завданням!
Завдання 151
Прочитайте числа записані на листочках і запишіть, які числа є результатами множення на 2.
5,8,12,18,3,2,6,1,14
Пояснення нового матеріалу
Вправа 152
1)Запиши числа 8,2,6,10,4 в порядку збільшення-2,4,6,8,10
2)Установи закономірність і продовж цей ряд чисел ще п”ятьма числами
Закономірність:наступне число на 2 більше ,ніж попереднє.
10+2=12; 12+2=14 ; 14+2=16; 16+2=18 ; 18+2=20.
Усі записані числа діляться на 2:
12:2=6 ; 14:2=7 ; 16:2=8; 18:2=9; 20:2=10.
Числа,які діляться на 2 називають парними
Числа,які не діляться на 2 називають непарними
Числа,які закінчуються цифрами 0,2,4,6,8- Парні
46,90,24,100-Парні числа Давайте ще раз прочитаємо це правило.
А тепер на презентації будуть з’являтися числа ,а ви будете говорити та записувати чи парні ,чи непарні)
Первинне закріплення.
- Щоб краще вивчити та повторити правила давайте зараз розв'яжемо у вправу 153. Записуйте по середині номер 153. Учні за бажанням виходять до дошки та з поясненням розв’язують вирази
Серед чисел 8,7,18,1,5,2,0,11,19-визнач непарні й запиши їх
7,1,5,11,19
- А зараз давайте виконаємо вправу 154. Записуйте по середині номер 154.
Випиши спочатку усі парні числа,а потім непарні
14,23,87,78,30,99,88,36,40,75(Учні виходять до дошки та у перший рядок записують парні, а у другий непарні числа)
Парні: 14,78,30,88,36,40 Непарні:23,87,99,75
Фізкультхвилинка
Руханка лемур
· Узагальнення та систематизація ЗУН
- Давайте виконаємо вправу 155. Записуйте по середині номер 155.
Давайте спочатку повторимо. Якщо у виразі є дії множення/ділення та додавання/віднімання, то яка дія виконуться першою? ( множення/ділення). А якщо є дужки? (у дужках)
Учні відповідають за бажанням.(Вправа якщо залишиться час)
24-16:82=16 (35-29)6:2= 3 2*(40-35)5=10
(24-16)8:2= 4 (35-29)6*2= 12 (40-35)5*2=10
Від 24 відняти частку чисел 16 і 2
Різницю чисел 24 і 16 поділити на 2
Усно зробимо вправу 156. Порівняймо Що потрібно зробити спочатку, щоб порівняти вирази? (знайти значення виразів або скористатися правилами)
2*6 > 6*1
2*9 >2*8 другий множник у першому виразі більший, тому і добуток більший
7*2+0 > 7*2*0
2:1=2*1 При множенні/діленні числа на 1 число не змінюється
20*1 <20+1
2*4*3 > 24:3
- Виконуємо вправу 157. Це задача. Записуємо посередині Задача 157.
У секції боксу займається 12 дітей,у секції шахів -удвічі менше,а в секції плавання-на 15 дітей більше ,ніж у секції шахів.Скільки всього дітей займається в секціях шахів і плавання?
Читання умови
Аналіз тексту:
Про що йде мова у задачі? ( про дітей ,які займаються в секціях)
Скільки дітей займається боксом? (12)
Скільки дітей займається у секції шахів? (?,але увдічі менше)
Скільки дітей займається плаванням? (?,але на 15 дітей більше ,ніж у секціях шахів)
Яке запитання задачі? (Скільки всього дітей займається в секціях шахів і плавання?
Зверніть увагу, у короткому записі задачі три знаки запитання, отже наша задача развязаться тьома діями. Розв’яжемо її за планом, даючи відповіді на кожне із запитань поступово.
План розв'язання
1) Скільки дітей займається у секції шахів?
2) Скільки дітей займається плаванням?
3) Скільки всього дітей займається в секціях шахів і плавання?
Розв'язання
1) 12 : 2 = 6 (д.) - займаються в секції шахів.
2) 6+15 = 21 (д.) - займаються в секції плаваня.
3) 6 + 21 = 27 (д.)
Відповідь: 27 дітей займається у секціях шахів і плавання.
Читаємо другу задачу. 158.
На складі зберігається 5 мультиварок, кавоварок - удвічі більше, ніж мультиварок, а чайників -на 10 більше ,ніж кавоварок. Скільки всього кавоварок і чайників зберігається на складі ?
Читання умови
Аналіз тексту:
Про що йде мова у задачі? ( про мультиварки,кавоварки,чайники,які зберігались на складі)
Скільки мультиварок зберігається? (5)
Скільки кавоварок зберігається? (?,але увдічі більше,ніж мультиварок)
Скільки чайників на складі? (?,але на 10 більше ,ніж кавоварок)
Яке запитання задачі? ( Скільки всього кавоварок і чайників зберігається на складі ?
Чи подібна ця задача до попередньої?(так) можливо, хтось запише короткий запис цієї задачі? Якщо учні не зможуть, тоді записую я.
Пошук розвязку
Якщо мультиварок 5, а кавоварок у два рази більше, чи можна знайти кількість кавоварок? Якою дією? (дією множення)
Якщо кавоварок 10, а чайників на 10 більше, чи можна знайти кількість чайників? Якою дією?(дією додавання)
Чи можна дати відповідь на запитання задачі? Якою дією?
1)5*2=10(шт.)-кавоварок зберігаються на складі
2)10+10=20(шт.)-чайників зберігаються на складі
3)10+20=30(шт.)-чайників і кавоварок зберігаються на складі
Відповідь:30 штук.
· Підсумок уроку
- Наш з вами урок підходить до закінчення, і нам потрібно підвести підсумки.
Спочатку давайте перевіримо чи всі завдання ми виконали.
Дізналися які числа є парними ,а які непарними?
Отже, скажіть число 124 парне чи непарне? Чому?( бо закінчується на 4) І 52(закінчується на 2) ,21(непарне)
Розвязували задачі, на три дії та пригадали як правильно множити та ділити на 0.
Так усі завдання ми виконали. Тож тепер продовжіть речення:
⇒ Сьогодні я дізнався...
⇒ Було складно...
⇒ Я зрозумів, що...
⇒ Тепер я зможу...
· Домашня робота.
- Вашим домашнім завданням буде вправи №159,160
- На цьому наше заняття закінчилося. До побачення.