Урок у 3 класі до підручника підручника М. В. Богданович, Г. П. Лишенко на тему "Таблиці множення числа 5 і ділення на 5. Складання й розв'язування задач за малюнками".
Дата:
Тема:Таблиці множення числа 5 і ділення на 5. Складання й розв’язування задач за малюнками.(до підручника М.В. Богданович, Г.П. Лишенко)
Мета: закріпити навички табличного множення і ділення на 5; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач, знаходження значень виразів; вдосконалювати вміння творчо працювати над умовою задачі; розвивати логічне мислення, математичне мовлення, формувати критичне мислення, навички співробітництва; виховувати працелюбність, виховувати інтерес до математики
Хід уроку
І. Організаційний момент
Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна.
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
II. Актуалізація опорних знань
1.Гра «Лопоможи шпаку долетіти до шпаківні». Усний рахунок.
2·5 10:2 3· 6 12:4 2·7 12:3 2·9 21:3 3·5+4 (19)
-Кінцевий результат число 19.
2. Гра "Хто швидше?"
На дошці у 2 стовпчики записано приклади табличного множення, а між ними — результати. 2 учні з'єднують свої приклади з правильним результатом за допомогою стрілок.
2 х 6 27 3 х 4
2 х 7 18 3 х 7
2 х 8 21 3 х 9
2 х 9 14 3 х 6
12
16
18
5.Математичний диктант.
- Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко думати.
-Записуйте тільки відповіді.
-Знайдіть третину числа 15.
-Ділене 20, дільник 2. Знайдіть частку.
-Множники 3 і 5. Знайдіть добуток.
-Птахи звели 2 гніздечка, в кожному по 10 яєчок. Скільки всього яєчок в гніздечках?
-Знайдіть половину числа 50.
-Перше число 10, а друге у 3 рази більше. Знайдіть друге число.
-Знайдіть суму чисел 20 і 15.
-Зменшуване 47, від’ємник 7. Знайдіть різницю.
-Знайдіть суму чисел 20 і 25.
-Знайдіть різницю чисел 60 і 10
4. Фронтальне опитування
Розв’язування простих задач, складання обернених до них
За 3 дні майстер виготовив 15 ваз. Скільки ваз виготовляв майстер за
1 день?
15 : 3 = 5 (в.)
— Складіть обернені задачі. Запишіть їх розв’язання.
3 • 5 = 15 (в.); 15 : 5 = 3 (дні)
У трьох дівчат 18 олівців, порівну в кожної. Скільки олівців у кожної дівчинки?
18 : 3 = 6 (ол.)
— Складіть обернені задачі. Запишіть їх розв’язання.
6 • 3 = 18 (ол.); 18 : 6 = 3 (д.)
5.Хвилинка каліграфії з логічним завданням
Продовжіть ряд чисел до 50.
5; 10; 15; ...
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення числа 5 і ділення на 5; навчимося застосовувати знання таблиць на практиці; будемо складати і розв’язувати задачі.
IV. Робота над темою уроку
1. Робота за таблицями множення і ділення чисел на 5
— Поясніть, як склали таблицю множення числа 5 і таблицю ділення числа 5.
— Розкажіть таблиці з пам’яті.
— Перевірте правильність рівності 5 • 7 = 35.
2. Тренувальны вправи
Добери відповідні числа
3. Робота над задачею
Аналіз задачі, складання короткої умови. (с. 24, завдання 149)
К.— 25 кг
Ц.— 5 кг
М.— ?, у 5 разів <
- Скільки кг картоплі використали на приготування сніданку?
- Скільки кг цибулі використали на приготування сніданку?
- Що сказано про моркву?
— Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі? Чому?
— Що для цього треба дізнатися? Якою дією?
— Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні складають вираз (25 + 5) : 5 = 6 (кг).
Усі решта розв’язують по діях (слабшим учням роздають картки підказки).
Розв’язання
1) +=
2) :=
Відповідь: 6 кг моркви витратили.
Фізкультхвилинка
Нахились уперед, нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один, два, три, чотири – набираємося сили,
Нахились, повернись
І до друга посміхнись.
Руки вгору піднесіть.
Пальці швидко полічіть:
Ліворуч – 5, праворуч – 5,
Скільки разом? Як сказать?
Руки вгору піднесіть
І почнемо всі лічить.
Скільки пальців на руці
Хором скажемо усі
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 24, завдання 150)
Зошит — 4 грн
Книжка — ?, у 5 разів дорожча
Аналіз задачі за короткою умовою. Самостійне розв’язування задачі.
Розв’язання
1) 4 • 5 = 20 (грн) — коштує книжка
2) 20 + 4 = 24 (грн)
Відповідь: 24 гривні вартість зошита і книжки разом.
2. Знаходження частини числа (с. 25, завдання 152)
— Знайдіть чверть числа 24; п’яту частину числа 40.
— Якою дією знаходимо частину від числа?
- Що ви бачите на малюнку?
- Скільки л води у відрі і каструлі разом?
- Як знайти скільки л води у відрі?
1) 16 – 4 = 12 (л) — у відрі.
- Самостійно складіть вираз до другої частини завдання.
2) 29 – 15 = 14 — різниця чисел 29 і 15.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 25, завдання 153)
— Складіть вираз до завдання. Перевірте розв’язання на практиці.
(13 – 3) : 2 = 5 (см)
4.1 Додаткове завдання.
VI. Підсумок уроку
— Які таблиці множення, ділення повторили на уроці?
— Пригадайте таблицю множення на 5.
— Як не обчислюючи визначити, чи належать відповіді до пригаданої таблиці? (Відповідь має закінчуватися на 0 або на 5.)
— Які з чисел не будуть відповідями таблиці множення на 5?
10; 15; 23; 45; 25; 37; 40; 46; 30; 21; 20.
VII. Домашнє завдання
С. 25, завдання 154; 155.