Тарас Григорович Шевченко

Про матеріал
Презентація створена до відкритого уроку на тему: "Життя і творчість Тараса Шевченка – геніального поета, мислителя, пророка національного відродження в Україні", також може бути використана і для святкування Шевченківських днів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тарас Григорович Шевченко (1814 - 1861)

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за н. ст.) 1814р. в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії. Його батьки, що були кріпаками багатого поміщика В. В. Енгельгардта, незабаром переїхали до сусіднього села Кирилівки.

Номер слайду 4

1832р. Енгельгардт віддає Шевченка на чотири роки до майстра петербурзького малярного цеху В. Ширяєва.

Номер слайду 5

Згодом відбувається знайомство Шевченка з К. Брюлловим і В. Жуковським. Вражені гіркою долею талановитого юнака, вони 1838р. викупляють його з кріпацтва. К.Брюллов В.Жуковський

Номер слайду 6

21 травня 1838р. Шевченка зарахо-вують учнем Академії мистецтв. Він навча-ється під керівни-цтвом К. Брюллова, стає одним з його улюблених учнів, одержує срібні медалі (за картини “Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці” (1840), “Циганка-ворожка” (1841), “Катерина” (1842)).

Номер слайду 7

Вірші Шевченко почав писати ще кріпаком. Кілька своїх поезій Шевченко у 1838р. віддав Гребінці для публікації в українському альманасі “Ластівка”. Але ще до виходу “Ластівки” (1841) 18 квітня 1840р. з'являється перша збірка Шевченка — “Кобзар”.

Номер слайду 8

1844р. вийшло друге видання “Кобзаря”. Усі ці твори належать до раннього періоду творчості Шевченка.

Номер слайду 9

Новий період творчості Шевченка охоплює роки 1843 — 1847 (до арешту) і пов'язаний з двома його подорожами на Україну. За назвою збірки автографів “Три літа” (яка включає поезії 1843 — 1845 рр.).

Номер слайду 10

Спілкувався з селянами, познайомився з численними представниками української інтелігенції й освіченими поміщиками. Перша подорож Шевченка на Україну продовжувалася близько восьми місяців. Виїхавши з Петербурга у травні 1843р., поет відвідав десятки міст і сіл України (рідну Кирилівку, Київ, Полтавщину, Хортицю, Чигирин). Т.Г.Шевченко. Собор святого Олександра в Києві

Номер слайду 11

Весною 1846р. у Києві Шевченко знайомиться з М. Костомаровим, М. Гулаком та іншими членами таємного Кирило-Мефодіївського товариства (засноване в грудні 1845 — січні 1846 рр.) і вступає в цю організацію. Його твори періоду “трьох літ” мали безперечний вплив на програмні документи товариства. Шевченка заарештували 5 квітня 1847р., а 17-го привезли до Петербурга й на час слідства ув'язнили в казематі III відділу.

Номер слайду 12

1-й арешт 8 червня 1847р. Шевченка привезли до Орської кріпості, де він мав відбувати солдатську службу. В Орську він порушив царську заборону писати. Свої нові твори він потай записував до саморобних “захалявних”

Номер слайду 13

2-й арешт 23 квітня 1850р. Шевченка заарештували за порушення царської заборони писати й малювати. Після слідства перевели до Новопетровського укріплення на півострові Мангишлак, куди він прибув у середині жовтня 1850р.

Номер слайду 14

Сім років перебування поет в Новопетровському укріпленні . Тільки 1 травня 1857р. було дано офіційний дозвіл звільнити Шевченка з військової служби зі встановленням за ним нагляду і забороною жити в столицях. 2 серпня 1857р. Шевченко виїхав із Новопетровського укріплення, маючи намір поселитися в Петербурзі.

Номер слайду 15

У ці роки Шевченко багато працював як художник. Рада Академії мистецтв надала йому звання академіка гравірування). У січні 1860р. під назвою “Кобзар” вийшла збірка, яка складалася з 17 написаних до заслання поезій.

Номер слайду 16

Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і 10 березня помер. Похований був на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах на Україну і поховали на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.

Номер слайду 17

Чому Тараса Шевченка називаємо Кобзарем?

Номер слайду 18

Проаналізуємо, чому Тараса Шевченка називаємо Кобзарем. Для цього відповімо на запитання і за їх відповідями заповнимо діаграму Венна:

Номер слайду 19

Ким були кобзарі? Чи була доля Шевченка споріднена з долею його народу? Чи вболівав він за його майбутнє? Які ознаки народного співця мала поезія Шевченка? Які образи переважають у Шевченка? Чи споріднена поезія Шевченка з фольклорними творами?

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Цілий світ, не тільки Україна, вшановує пам’ять великого Кобзаря. Пам’ять про нього житиме вічно.

Номер слайду 26

У кожній хаті, у кожній школі нехай живе, а не стоїть почесно на полиці мудре, ніжне, гнівне, пророче слово нашого Кобзаря. Адже його твори – це історико-культурні пам’ятки, що житимуть віки, як живуть у народі перекази про народних героїв.

Номер слайду 27

Дякую за увагу!

ppt
Додав(-ла)
Репета Наталя
Додано
18 лютого
Переглядів
75
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку