Технологічна карта уроку української мови
ПІБ учителя: Дорошенко Наталія Василівна
Клас: 5
Тема уроку: Правила вживання апострофа. Правильна вимова і написання слів з апострофом.
Цілі уроку:
Навчальні – повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів про апостроф, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом, навчити учнів оперувати мовознавчими термінами, застосувати знання у нестандартних ситуаціях; формувати вміння аналізувати, порівнювати, визначати головне, робити висновки, поповнювати словниковий запас слів учнів; |
Розвивальні - розвивати навички самостійної роботи, уяву, творче та логічне мислення, мовлення; |
Виховні – виховувати в учнів любов до української мови, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати, повагу один до одного. |
Обладнання уроку: таблиця «Правила вживання апострофа», підручник, індивідуальні картки «діряві слова», тлумачні
словники, аудіозапис музики, конверт з ілюстраціями, «мовне дерево», листячко до «мовного дерева», мікрофон.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.
Компетенції учнів на уроці:
спілкування державною мовою |
володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; |
інформаційна |
аналізувати мовні явища, розвивати грамотність учнів; |
учитися впродовж життя |
здійснювати аналіз власної діяльності, рефлексію; |
соціальна і громадянська |
формувати навички роботи в групі, співпрацювати з іншими на результат; |
здоров’язбережувальна
|
дбати про здоров’я дітей |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Організація початку уроку, мотивація
|
1 хв |
Налаштувати учнів на урок |
|
Розповідь |
|
Розповідає |
Слухає |
Актуалізація опорних знань учнів
|
4 хв |
Повторити правила |
Бесіда |
«Мозковий штурм» |
Ф |
Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей |
Відповідає на питання, доповнює, запам’ятовує |
Етап цілепокладання |
3 хв |
Формування мети і цілей уроку; прогнозування змісту та результатів роботи |
Оформлення «мовного дерева» |
«мовне дерево», листячко до «мовного дерева» |
І Ф |
Спостереження, допомога, повідомлення мети та цілей уроку |
Заповнення очікувань на листочках, колективне створення дерева |
Етап цілереалізації
|
30 хв |
Закріплення знань, умінь і навичок |
|
|
|
|
|
1.Опрацювання епіграфа |
|
Мотивація до навчання |
Читання епіграфа |
Бесіда |
Ф |
Опрацювати епіграф, пояснити його |
Прочитати епіграф, пояснити його |
2.Перевірка домашнього завдання.
|
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Робота в групі |
Робота в «четвірках» |
Г |
Назвати переможця |
Визначити вірш, в якому вживається багато слів з апострофом, підрахувати кількість, |
3.«Діряве слово» |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Виконання вправи під музику |
Робота з картками |
І |
Звучить музика, вчитель спостерігає, дає рекомендації |
Діти виконують завдання |
4.Фонетикоскладач |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Відгадування загадок про звуки, складання слів |
Бесіда |
Ф |
Читає загадки |
Відгадати слово за звуками |
5. Завдання з ключем
|
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Розподільна робота |
Робота з картками |
І |
Консультує, допомагає, перевіряє діяльність учнів |
Записати слова у 2 колонки: з апострофом і без апострофа, з перших літер прочитати вислів) |
6. Гра «Цікава фонетика» |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Робота біля дошки |
Виконання вправ біля дошки |
Ф |
Перевіряє, пояснює |
Написати фонетичну транскрипцію слів |
7. Робота з підручником |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Робота біля дошки |
Виконання вправ біля дошки і в зошиті |
Ф І |
Перевіряє, допомагає, пояснює |
Впр.382, 383, 384 ст. 155
|
8. Фізкультхвилинка |
|
Відпочинок |
Перегляд відео або розповідь вчителя |
|
|
Слідкує за правильним виконанням рухів |
Виконання рухів, вправ за вказівкою вчителя
|
9. Орфографічний дубль-диктант |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Диктант із завданням |
Диктант |
Ф І |
Читає слова диктанту, перевіряє правильно підібрані слова |
До слова записати власний приклад з тією самою орфограмою; знайти в тлумачному словнику слово «арф’яр» і пояснити його лексичне значення. |
10. Гра «Тренуємо пам’ять» |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
Прослухати вірш, виконати завдання |
Бесіда |
Ф І |
Читає вірш, перевіряє слова, записані учнями |
Прослухати вірш, запам’ятати, записати якнайбільше слів з апострофом |
11. Вправа - асоціація |
|
Закріплення знань, умінь і навичок |
«Упізнати» слова з апострофом |
Метод ілюстрацій, бесіда |
Ф |
Показ ілюстрацій
|
Розглянути ілюстрації, якщо у назві є апостроф - учні плескають у долоні, якщо нема - не плескають |
Рефлексія |
5 хв |
Закріплення знань, умінь і навичок, підсумок роботи, аналіз очікувань. |
Відповісти на питання
|
метод «Мікрофон» |
Ф |
Вчитель ставить питання. Звернемося до «мовного дерева», до епіграфа. |
Відповідати на питання, обговорюємо, аналізуємо сподівання учнів |
Оцінювання
|
1хв |
Оцінювання роботи учнів на уроці |
Оцінити роботу кожного учня |
оцінювання за участь у кожному етапі уроку, самооцінювання |
Ф І |
Виставлення оцінок, аргументація, пояснення. |
Щоденник
|
Домашнє завдання |
1 хв |
Домашнє завдання для закріплення |
Записати домашнє завдання |
Завдання та вправи відповідно до рівня знань |
Ф |
Дати завдання, пояснити алгоритм виконання |
Записати в щоденник
|
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
Великий тлумачний словник сучасної української: бл. 250000 сл. / В. Т. Бусел (уклад. та голов. ред.). – К. ; Ірпінь : ВТФ „Перун”, 2005. – 1728 с. |
Великий тлумачний словник сучасної української: бл. 250000 сл. / В. Т. Бусел (уклад. та голов. ред.). – К. ; Ірпінь : ВТФ „Перун”, 2005. – 1728 с. |
Календарне планування |
|
Методичні рекомендації щодо викладання української мови у 2020/2021 навчальному році |
|
Українська мова.5клас.:підруч.для закл.загальн.середн.освіти/С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова.-Вид.2-е, доопрацьоване відповідно до чинної навчальної програми.-К.:Грамота,2018 |
Українська мова.5клас.:підруч.для закл.загальн.середн.освіти/ С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова.-Вид.2-е, доопрацьоване відповідно до чинної навчальної програми.-К.:Грамота,2018. |
УКРАЇНСЬКА МОВА. 5–9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів.(Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804 |
|
Усі уроки української мови.5 клас.ІІ семестр/Є. П. Голобородько, К.Ю. Голобородько, О. А. Павлик, С.В. Мунтян, І. А. Бондаренко.-Х.:Вид. група «Основа», 2013 |
|
Додаткова літ-ра: Журнал «Дивослово», «Українська мова та література в школі», Сайт «На Урок», «Всеосвіта» та ін. |
|