Узагальнювальний урок з теми "Лексика"

Про матеріал
Урок-гра "Поможи герою казки" (естафета Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми, вдосконалювати вміння використовувати в усному й письмовому мовленні слова різних груп лексики; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови
Перегляд файлу

Тема. Узагальнювальний урок з теми "Лексика"

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми, вдосконалювати вміння використовувати в усному й письмовому мовленні слова різних груп лексики; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови.

Тип уроку. Урок-гра "Поможи герою казки" (естафета)

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

II. Завдання від Буратіно – виконання тестових завдань.

2 завдання - 1 бал

1. Омоніми - це:

а) слова що мають однакове або близьке лексичне значення;

б) слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням;

в) слова з протилежним значенням;

г) слова, що мають кілька лексичних значень;

2. Антоніми - це:

а) слова, однакові за написанням але різні за значенням;

б) слова, близькі за значенням але різні за звучанням;

в) слова, одинакові за написанням але різні за звучанням;

г) слова, протилежні за значенням;

3. Синоніми - це:

а) слова, що мають кілька лексичних значені;

б) слова, з протилежним значенням;

в) слова, різні за звучанням, але близькі за значенням;

г) слова, схожі за звучанням, але різні за значенням.

4. Укажіть однозначне слово.

а) гілка,     б) корінь,    в) буквар,   г) зерно.

5. Укажіть багатозначне слово.

а) молоток,   б) суниця,   в) вітамін, г) вузол.

6. Укажіть словосполучення зі словами у переносному значенні.

а) осінній день в) лляне волосся

б) кам’яна огорожа г) солона їжа

ІІІ. Завдання від Мальвіни

1 завдання - 1 бал

  1.   Вибрати з групи слів синоніми до слова лаконічний. Багатослівний, стислий, короткий, довгий, небагатослівний, безкінечний.
  2.   Дібрати до поданих слів антоніми Корисний, добре, любов, світає, усе.
  3.   Виписати спочатку сполучення слів з омонімами, а потім з багатозначними словами: Письмовий стіл, адресний стіл; топити піч, топити у воді; гарна пара, водяна пара; болить зуб, зламався зуб у граблях; іншомовне слово, заключне слово.

ІV. Завдання від Артемона

1 завдання - 1 бал

  1. Менше говори, 1. Вставити у прислів’я потрібні слова-антоніми.

З великої хмари...дощ. Слова, як мед, діла, як.

...............роби. Труд дає, а...

2. Доберіть і запишіть такі словосполучення, щоб слова, вжиті в переносному значенні, були в прямому значенні.

Солодкий сон, хмара плаче, море пшениці, срібний голос, тепла зустріч, вітер віє, осінь жовтокоса.

3.   Складіть і запишіть по 2 речення з поданими виразами так, щоб у І  ці вирази були фразеологізмами, а у II - вільними словосполученнями. До якої групи лексики можна віднести ці вирази (синоніми, антоніми, омоніми, багатозначні)?

V. Завдання від П’єро. (а він поет !) -1 на вибір:

  1.   Продовжити розповідь про зимовий ліс, вживаючи слова в переносному значенні.

Мовчазливий, замріяний стоїть зимовий ліс ... Онде велетень-дуб, все ще вкритий золотом пожовклого листя, а онде молода берізка звісила до низу довгі голі віти. А поруч неї ....

  1. Мальвіна й Буратіно у бібліотеці. Вони сперечаються. Відтворити їх діалог, використавши антоніми.
  2.   Складіть загадки про слова-омоніми, синоніми ...

5. Створіть каламбур, використавши омоніми.
VI. Домашнє завдання

Повторити значущі частини слова. Складіть невелику казку про країну Лексику.

 

doc
Додано
30 жовтня 2020
Переглядів
652
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку