Технологічна карта уроку української літератури (ЛРК)
Клас: __5___
Тема уроку: «Алегоричний зміст казки Наталії Ігнатьєвої «Котигорошко»
Мета уроку: формування компетентностей ключових і предметних
|
1 |
Спілкування державною мовою |
Сприймати художні тексти сучасної літератури, розуміти, перетворювати, аналізувати, оцінювати інформацію, висловлювати думки, почуття в усній та письмовій формі. Дотримуватися культури мовлення. |
|
2 |
Математична компетентність |
Установлювати причиново-наслідкові зв’язки, виокремлювати головну та другорядну інформацію |
|
3 |
Інформаційно-цифрова |
Використовувати різні види сприймання текстів для пошуку, аналізу інформації, використовувати сучасні цифрові технології для розширення читацького досвіду та кола читацьких інтересів. |
|
4 |
Навчання впродовж життя |
Здійснювати самооцінку результатів діяльності, рефлексію |
|
5 |
Соціальна і громадянська |
Формувати та обстоювати особистісні ціннісні орієнтири, спираючись на цінності українського народу, його історико-культурні надбання і традиції. Виявляти в текстах українських авторів соціально важливий зміст. |
|
6 |
Культурна |
Використовувати мову для духовного, культурного та національного самовираження, читати, аналізувати тексти, сприймати та осмислювати цінності, актуалізовані в текстах українських авторів |
Предметні компетенції учнів на уроці:
літературна: ознайомити учнів з особистістю Наталії Ігнатьєвої та її творчістю; удосконалювати навички усвідомленого та виразного читання, уміння аналізувати прочитаний твір; формувати уміння робити висновки щодо прочитаного.
|
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
|
Казка, літературна казка та її ознаки |
Знають ознаки казки, літературної казки; спільне і відмінне між народною та літературною казкою |
Уміють визначати основні жанрові особливості казки; виразно читають казку вибірково та в особах |
|
Драматичний твір, його ознаки |
Знають визначення «драматичний твір», особливості його побудови |
Порівнюють будову епічного і драматичного твору |
|
Тема та основна думка твору |
Знають визначення теми та основної думки твору |
Уміють визначати тему і основну думку казки «Котигорошко» |
|
Літературний персонаж, головні та другорядні герої твору |
Знають значення понять «літературний персонаж», «головні та другорядні герої твору» |
Уміють визначати головних і другорядних героїв казки; добирають цитати з твору до їх характеристики |
Очікувані результати:
Обладнання уроку: портрет письменниці, текст казки «Котигорошко», аудіозапис козацького маршу, презентація «Вистава «Котигорошко» за однойменною казкою Наталії Ігнатьєвої»
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь і навичок
Наскрізні лінії : «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека»
Міжпредметні зв'язки (МЗ) : музичне мистецтво, театральне мистецтво
Хід уроку
|
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст (порядок проведення/конспект уроку) |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
|
Організаційна частина
|
2 хв. |
Підготувати учнів до роботи на уроці |
Вітання під музику https://musiua.com/get-uamusic/buttya-kozackiy-marsh/
|
Привітання, бесіда |
Ф |
Вітається. Налаштовує на урок |
Вітається. Слухає. Відповідає |
|
Мотивація навчальної діяльності
|
2 хв. |
Формування в учнів позитивних мотивів, зацікавленості до вивченої теми |
|
Розгадування ребуса |
Ф |
Мотивує |
Розгадує ребус, робить висновок щодо теми уроку |
|
Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів |
3 хв. |
Одержати уявлення про якість засвоєння учнями матеріалу, виокремити опорні знання. |
|
Бесіда |
Ф |
Запитує, доповнює, уточнює. |
Відповідає на питання. |
|
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
|
1 хв. |
Залучення учнів до цілеспрямованої, активної навчальної діяльності. |
Отже, тема нашого уроку – «Алегоричний зміст казки Наталії Ігнатьєвої «Котигорошко». Ми повинні, в першу чергу, познайомитися з авторкою, а потім порівняємо народну та літературну казки. |
Повідомлення |
Ф |
Повідомляє |
Слухає. Записує |
|
Вивчення нового матеріалу
|
10 хв.
10 хв.
5 хв.
|
Ознайомити учнів з особистістю авторки та її творчістю; удосконалювати навички усвідомленого та виразного читання, уміння аналізувати прочитаний твір; формувати уміння робити висновки щодо прочитаного.
|
І. Знайомство з авторкою. 1. Учитель: - Хто ж така Наталія Ігнатьєва? Як ви вже зрозуміли, це наша землячка, запорізька письменниця. (портрети письменниці – Додаток 2) - Скажіть, де можна знайти інформацію про людину? (у соцмережах) - Відкриймо особисту сторінку авторки у Facebook https://www.facebook.com/Ihnatieva.Playwright/
- Перегляньте її дописи, прочитайте те, що викличне зацікавлення. А потім розкажіть, що дізналися.
2. Розповідь учнів про письменницю
3. Складання асоціативного куща “Наталія Ігнатьєва”
- Діти, як бачите, життя Наталії Інатьєвої пов’язане з театром. А ви були в театрі? Вам сподобалося? Що саме?
ІІ. Робота над змістом твору. Учитель: - У стрічці Facebook ви, мабуть, помітили афішу вистави «Котигорошко» (демонстрація афіши – Додаток 3). Отже, казку, яку ви прочитали, ставлять на сценах театрів і написана вона для цього. З чого у побудові твору ми бачимо, що цей твір драматичний?
https://learningapps.org/display?v=pr984m46524
ІІІ. Проблемне питання.
(«Сила без розуму – пропаща. Сила без друзів – не годна ні нащо») (Додаток 4) |
Демонстрація
Бесіда
Робота з джерелом інформації
Повідомлення
Асоціативний кущ
Бесіда
Запитання
Інтерактивна вправа
Переказування
Проблемне питання
Робота з текстом |
Ф
П
Ф
Ф
Ф
Ф
І
Ф
Ф
|
Розповідає Демонструє
Запитує
Направляє Допомагає
Доповнює
Допомагає
Запитує Уточнює
Запитує Доповнює
Спостерігає. Робить висновки
Демонструє Слухає Уточнює
Запитує. Доповнює
Допомагає
|
Слухає Дивиться
Міркує
Працює з джерелом інформації. Виділяє факти
Розповідає
Узагальнює Записує
Ділиться життєвим досвідом
Відповідає
Виконує завдання
Переказує
Робить висновки. Відповідає
Працює з текстом Відповідає
|
|
Підбиття підсумків уроку
|
4 хв. |
Узагальнити засвоєні знання у вигляді певної цілісності. |
Отже, сформулюйте ідею казки Н. Ігнатьєвої.
Зробіть висновок, прочитавши зашифроване прислів’я у картинці WordArt (Додаток 5) https://wordart.com/dashboard/thumbs/er1iuv9c4gvk-1707672294.webp |
Аналіз твору
Інтерактивна вправа |
Ф
І |
Доповнює
Демонструє |
Узагальнює Відповідає
Виконує |
|
Рефлексія та самооцінювання |
5 хв. |
Узагальнити засвоєні знання у вигляді певної цілісності. Спонукати учнів до самооцінювання діяльності на уроці |
За допомогою сервісу Wordwall підведемо підсумки роботи на уроці
|
Інтерактивна вправа |
Ф |
Демонструє Доповнює |
Робить висновки
|
|
Повідомлення домашнього завдання
|
3 хв. |
Повідомити учням зміст домашнього завдання, пояснити методику його виконання. |
Намалювати або зробити за допомогою ШІ афішу вистави «Котигорошко» для Запорізького театру молоді. |
|
Ф |
Пояснює домашнє завдання |
Слухає, задає питання, записує в щоденник домашнє завдання. |
|
Заключне слово вчителя |
1 хв. |
Висловити побажання |
Любі учні! Дякую вам за плідну роботу на уроці і хочу вам побажати миру і добра словами ще однієї запорізької авторки – Ольги Ліщук, творчість якої ми з вами розглянемо на наступному уроці літератури рідного краю (Додаток 6) |
|
Ф |
Читає поезію |
Слухає |
Література:
|
Для вчителя |
Для учнів |
|
Ігнатьєва Наталія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrdramahub.org.ua/nataliya-ihnatyeva |
Наталія Ігнатьєва. Котигорошко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrdramahub.org.ua/sites/default/files/texts/ihnatieva_kotygoroshko.pdf |
|
Запорізька обласна бібліотека для юнацтва. Позначка: Наталія Ігнатьєва [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://younglibzp.com.ua/tag/nataliya-ignatyeva/ |
Ігнатьєва Наталія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrdramahub.org.ua/nataliya-ihnatyeva |
|
Наталія Ігнатьєва. Котигорошко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrdramahub.org.ua/sites/default/files/texts/ihnatieva_kotygoroshko.pdf |
Наталія Ігнатьєва. Дюймовочка [Електронний ресурс]. – Режим доступу https://ukrdramahub.org.ua/sites/default/files/texts/hnatieva_diujmovochka.pdf |
|
Драматургиня Наталія Ігнатьєва: Найкраще, коли автор співпрацює з режисером-однодумцем [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://mig.com.ua/dramaturginja-natalija-ignatieva-najkrashhe-koli-avtor-spivpracjuie-z-rezhiserom-odnodumcem/ |
|
|
ПИСЬМЕННИКИ ЗАПОРІЗЬКОГО КРАЮ (антологія творів кінця ХХ-початку ХХІ ст.)/М. Г. Білокопитов, О. О. Стадніченко. – Запоріжжя: Дике поле, 2017. – 552 стор. |
|
Додаток 1.
- Котигорошко
Додаток 2
Наталія Ігнатьєва
Ігнатьєва Наталія
Додаток 3
Додаток 4
Текст казки «Котигорошко» https://ukrdramahub.org.ua/sites/default/files/texts/ihnatieva_kotygoroshko.pdf
Додаток 5
Додаток 6
Хай буде все у всіх!
Хай буде все у всіх, чого хто скільки хоче;
Хай радість обійма зажурені серця!
У кожній хай сім’ї мале дитя лопоче,
І зерна золоті хай поле обіця.
Хай буде все у всіх, нехай здійсняться мрії;
Добробут завіта і в місто, і в село!
Хай в спеку мовчазну і в снігові завії
В душі у всіх живе лиш затишне тепло.
Хай мають всі усе, до чого є бажання!
Хай щастя завіта упевнено до вас,
Здоров’я приведе, і успіх, і кохання!
Життя – найбільший скарб – із нами повсякчас!
Ольга Ліщук