Технологічна карта уроку мистецтва 5 Клас Урок № 9 Тема 3. Золоті руки народних майстрів. Тема уроку: Народні музичні інструменти Вчитель: Молочкович Світлана Володимирівна
Епіграф: Життя коротке – Мистецтво вічне Луція Аннея Сенеки Мета уроку : навчальна: ознайомити учнів з видами народних інструментів, їх призначенням, технічними та тембровими особливостями розвивальна: розвивати уміння розрізняти українські народні інструменти та інструменти за виглядом, тембром схожі але які є представниками інших країн. Заохочувати насолоджуватися творами народної творчості, аналізувати їх; формувати естетичні почуття, смак; формувати уявлення про тісний взаємозв’язок музики, живопису, декоративно – ужиткового мистецтва у народних традиціях, розвивати вміння аналізу прослуханої музики, активізувати ініціативу учнів; виховна: прищеплювати повагу до культурних традицій, обрядів у різних регіонах України, виховувати ціннісне ставлення до різних видів мистецтва, пов’язаних загальними темами. Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових знань, формування умінь і творче застосування їх на практиці. Методи навчальної взаємодії: фронтальні, індивідуальні. Музичний матеріал: відео та аудіо записи: капела бандуристів, демонстрація відео з імпровізацієй на цимбалах у виконанні Влад Ониськів, Леонард Коен. Алілуя (кавер Марини Круть), Музика з к/ф «Амелі» (бандура,калімба), пісня «Кобзарська слава» Музика В. Лепешка Вірші О. Вовненко. Обладнання: ТЗН (комп’ютер), музичні та шумові інструменти. Наочні посібники: підручник Л. Масол с.42, комп’ютерна презентація. Іллюстрації. Попереднє завдання для учнів: Створення лепбука «Музичні інструменти народів світу» ( творче домашнє завдання) Компетенції учнів на уроці: урок сприяє формуванню ключової комунікативної компетентності школярів, соціокультурної компетентності, компетентності уміння набувати знань,, використовувати у творчій діяльності.
|
||||
Етап/тривалість |
Навчально - методичний супровід |
Діяльність учителя |
Діяльність учня |
Результат |
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 3 хв Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. |
Імпровізація на цимбалах Влад Ониськів https://www.youtube.com/watch?v=a-8Swg2gOu0
|
Перевіряє готовність учнів до уроку.
Налаштовує учнів на роботу на уроці. |
Учні сприймають повідомлення від вчителя та налаштовуються на роботу. Слухають музичний твір, сприймають його святковий характер |
Створення сприятливого позитивного настрою на уроці. Налаштування на урок. |
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 5 хв |
Бесіда . -Які ти знаєш музичні інструменти народів світу? -Звучання яких із них тобі найбільше до вподоби? -На якому інструменті ти хочеш навчитися грати? -Які українські музичні інструменти тобі вже знайомі? -Як ти розумієш слово кобзар? -Пригадай назву гурту українських музик, зображених на поштовій марці. Слухання «Ой у лузі червона калина» (капела бандуристів) https://www.youtube.com/watch?v=kGMKa92QaDI
|
Учитель розповідає. Задає питання. Співаємо «Ой у лузі червона калина»
|
Слухають розповідь. Переглядають зображення за темою. Дають відповіді на запитання вчителя. Співають. |
Пробудження зацікавленості в учнів. |
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 4 хв |
Презентація «Українські музичні інструменти» (Трембіта,скрипка,колісна ліра,бугай,дримба,кобза,бандура)
|
Задає питання, пропонує пригадати знання з теми «Тембр»,«Види музичних інструментів». |
Дають відповіді на питання вчителя. |
Розрізняють музичні інструменти за виглядом, тембром, призначенням |
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ до 10 хв
Фізкультхвилинка з елементами українського танка 3 хв. |
Відеопрезентація «Музичні інструменти народів світу»(Африканська та кубінська калімба порівняння з дримбою, Бандура у молдаван та руминів, Копуз у Туреччині й Азербайджані, копуз –у Киргизії, капиз -Казахстан) Слухання Леонард Коен. Алілуя (кавер Марини Круть)
https://www.youtube.com/watch?v=qILrSZphSVU Слухання Музика з к/ф «Амелі» (бандура,калімба) https://www.youtube.com/watch?v=xKNwTJpwnt8
Знайомство з піснею «Кобзарська слава» Музика В. Лепешка Вірші О. Вовненко
|
Вчитель розповідає, демонструє наочність. Називає тему уроку. Розповідь про музичні інструменти народів світу Слухання сучасних хитів під акомпанімент укр..народних інструментів та в поєднанні з інструментами народів світу Порівняння |
Сприймають повідомлення вчителя. Аналізують та порівнюють інструменти України та народів світу Робота з словничком. Кавер. Капела (В архітектурі та музиці). Порівняння звучання в пісні «Кобзарська слава» бандури соло і в ансамблі. |
Сприйняття інформації, її аналіз та особисте розуміння учнями.
Засвоєння нових понять. Знайомство з 1-им куплетом пісні. |
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ. 5 хв |
Інтерактивна гра : «Розділи музичні інструменти на укр.народні та інструменти народів світу» Дидактичний матеріал
|
Вчитель пропонує розподілити музичні інструменти за виникненням. Ставить запитання. |
Приймають участь у грі та закріплюють знання про нац. музичні інструменти, взаємодію різних видів мистецва (музики, хореографії, театрального мистецтва, декоративно– ужиткового.) |
Закріпити знання про народні музичні інструменти, їх значення у проведенні свят,обрядів тощо. |
VII. Ритмічна вправа 10 хв
|
Матеріали для роботи: Шумові музичні інструменти Картки з ритмічними схемами Музичний супровід: українські танцювальні мелодії у виконанні оркестру народних інструментів
|
Контролює роботу учнів, надає учням індивідуальну допомогу. Організовує синхронне виконання ритмічного малюнку у групах без супроводу та під музику |
Виконують ритмічну вправу у супроводі музики. |
Учні застосовують отримані знання та вміння відтворювати ритмічний малюнок за схемою. |
VIII. Підсумок уроку 5 хв |
Демонстрація лепбуків «Музичні інструменти народів світу» |
Узагальнюю Аргументую Систематизую Вчитель підводить підсумки. Пропонує учням оцінити свої досягнення самостійно. Дає творче завдання:самостійне дослідження, медіа пошук (досліди чому іспанська гітара поширилася в усьому світі,а італійська мандоліна майже вийшла з ужитку. Порівняй звучання цих інструментів з українською бандурою)
|
Учні користуються творчою шкалою (світлофором настрою, де: червоний – не все зрозумів, жовтий – отримав знання але бажає продовжити пізнавати цю тему, зелений – повністю задоволений результатом набутих знань та практичних навичок)й самі себе оцінюють за шкалою активності. Отримують домашнє творчезавдання |
Встановлення зв’язків між тим, що вже відомо, що вдалося і тим, що потрібно засвоїти, над чим ще попрацювати.
|