Технологічна карта уроку української літератури
Тема шкільного курсу: «Образне слово поетичного модернізму» («Загальнолюдське, національне, особисте»).
Урок № 52
ПІБ учителя: Повстянко Оксана Вікторівна
Клас: 10
Тема уроку: Життєвий і творчий шлях Лесі Українки
Цілі уроку:
Навчальні – розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; визначити роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці; |
Розвивальні – вміння аналізувати й узагальнювати факти; |
Виховні – виховувати в учнів повагу до життя-подвигу славетної українки, активну життєву позицію, патріотичні почуття |
Обладнання уроку: портрет Лесі Українки, фотоматеріали, ноутбук, телевізор, міні-бібліотека художніх творів поетеси, роздатковий теоретичний матеріал, 5 плакатів формату А-2, маркери.
Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі вмінь і навичок
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
біографія письменника |
працювати з різноманітними джерелами інформації для виконання завдань |
|
|
цілісне уявлення про Лесю Українку як про людину, митця, її громадянську позицію |
встановлювати зв’язки між подіями, проводити аналогії |
|
боротьба письменниці з невиліковною хворобою, роль родини, культурного оточення та самоосвіти у формуванні її світобачення |
аналізувати й узагальнювати факти |
|
|
критично оцінювати результати людської діяльності |
|
|
продуктивно співпрацювати в групі з іншими учнями |
|
|
логічно висловлювати власні думки |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Емоційне налаштування
|
5 хв. |
1.Налаштування учнів на роботу на уроці
2.Актуалізація суб’єктного досвіду
|
1.Перегляд відео «Ніколи не здавайся» https://www.youtube.com/watch?v=-bIz94AykCA 2.Бесіда: - Про що цей мультфільм? - Чого він навчає? 2.1.- Як цей мультфільм можна пов’язати з життям Л. Українки?
- Хто ж вона – Леся Українка?
2.2.Складання учнями в парах асоціативного куща «Леся Українка» на основі раніше здобутих знань. |
Бесіда за змістом переглянутого
Метод «Проблемне питання»
Метод «Асоціативний кущ» |
Ф
П |
Налаштовує учнів на роботу на уроці, актуалізує суб’єктний досвід учнів, пов’язаний з темою уроку, пропонує залишити в асоціативному кущі кілька стрілочок, щоб після опрацювання біографії письменниці додати нові відомості |
Переглядають відео, відповідають на запитання вчителя, складають асоціативний кущ та зачитують відповіді на питання: Хто ж вона –Леся Українка? |
Цілевизначення та планування |
5 хв. |
1.Визначення мети та завдань уроку учителем, мотивація навчання
2.Визначення учнями власних цілей
|
1.1.Оголошення учителем теми, мети уроку, очікуваних результатів.
1.2.Робота з епіграфом уроку (рядки з вірша «Contra spem spero!»). Коментарі.
2.Учні продовжують речення: Я очікую від цього уроку.. Цей урок познайомить мене.. На цьому уроці я хочу дізнатися… |
Бесіда
Метод «Незакінчене речення»
|
Ф
І |
Оголошує тему, мету уроку, мотивує учнів на навчальну діяльність; зачитує епіграф уроку, пропонує учням прокоментувати його; дає завдання учням визначити власні цілі уроку
|
Записують в зошити тему уроку, коментують епіграф; записують власні цілі та зачитують їх за бажанням
|
Засвоєння нових знань і розвиток на їх основі вмінь і навичок |
25 хв. |
1.Опрацювання навчального матеріалу про життя і творчість Лесі Українки
2.Закріплення набутих знань |
1.1Робота з портретами письменниці різного віку (на дошці) та словесним портретом Лесі Українки (с. 145 підр.). Порівняння тендітної зовнішності Лесі Українки з її вдачею, темпераментом
1.2.Опрацювання теоретичного матеріалу про життя і творчість Л. Українки в групах. Після опрацювання матеріалу кожна група представляє створену «Квітку життя Лесі Українки» (на плакаті формату А-2, де заздалегідь намальовано квітку): -пелюстка «Дитинство»; -пелюстка «Доросле життя»; -пелюстка «Кохані чоловіки Л. Косач»; -пелюстка «Поетична творчість»; -пелюстка «Увічнення пам’яті».
2.1. Бесіда за питаннями: - Яку роль у формуванні характеру та світогляду письменниці відіграла тривала боротьба з хворобою? - Доведіть, що на формування світобачення письменниці значний вплив мала родина та культурне оточення. - Що в біографії письменниці вас найбільше вразило і схвилювало? -Які риси характеру Лесі Українки ви хотіли, щоб були притаманні вам?
2.2. Доповнення асоціативного куща, створеного на початку уроку, новими відомостями.
|
Бесіда
Метод «Інформацій- ний пропуск (пилка)»
Бесіда
|
Ф І
Г
Ф І
|
Повідомляє завдання. Коригує відповіді учнів у ході бесіди
Повідомляє завдання, критерії його оцінювання, здійснює поділ учнів на групи враховуючи баланс «сильних» та «слабких» учнів, разом з учнями повторює «Правила роботи в групі», надає матеріал для опрацювання, координує процес виконання завдань
Ставить запитання учням, пропонує доповнити асоціативний кущ «Леся Українка»
|
Опрацьовують теоретичний матеріал, розглядають портрети письменниці та роблять висновки про те, що й у кволому тілі може жити сильний дух.
Працюють над завданням в групах, представляють класу результати своєї роботи, учні з інших груп ставлять запитання тим, хто презентує роботу
Відповідають на питання, доповнюють на основі опрацьованого матеріалу асоціативний кущ, створений на початку уроку
|
Рефлексивно-оцінювальний |
9 хв. |
1.Застосування набутих знань
2.Рефлексія і оцінювання |
2.1 Узагальнююча бесіда: - Що дозволив мені зрозуміти сьогоднішній урок? - Над чим примусив замислитись? 2.2. Оцінювання роботи учнів на уроці. |
Поєднання питання з відповіддю
Метод «Мікрофон»
|
І
Ф |
Коментує порядок виконання завдання, критерії його оцінювання, ставить запитання, підводить підсумки, аргументовано оцінює роботу учнів на уроці |
Користуючись мобільним додатком для зчитування QR- кодів, учні самостійно виконують завдання, відповідають на питання, отримують оцінки |
Домашнє завдання |
1 хв. |
Диференціація домашнього завдання |
Домашнє завдання: Обов’язкове: скласти Стрічку часу. Поетичні збірки й цикли Л. Українки за матеріалом підручника c.148-150. За бажанням на вибір: Написати есе - «Чим мене вразила біографія Лесі Українки?»; - «Чому Лесю Українку називали дочкою Прометея?». За бажанням індивідуальне: Створити кроссенс «Леся Українка» |
|
Ф І |
Оголошує і коментує домашнє завдання |
Учні обирають домашнє завдання та роблять записи в щоденниках |
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література та матеріали сайтів:
Для вчителя |
Для учнів |
Навчальна програма з української літератури для 10–11 класи (рівень стандарту), 2018 рік |
Українська література (рівень стандарту): підручник для 10 кл. закладів загальної середньої освіти./авт. А.М. Фасоля, Т. О. Яценко, В. В.Уліщенко, Л. Г. Бійчук, В. М. Тименко. – Київ: педагогічна думка, 2018. – 192с.: іл. |
Спогади про Лесю Українку. – К.,1963; 2 вид. –К., 1971 |
|
Українська література (рівень стандарту): підручник для 10 кл. закладів загальної середньої освіти./авт. А.М. Фасоля, Т. О. Яценко, В. В.Уліщенко, Л. Г. Бійчук, В. М. Тименко. – Київ: педагогічна думка, 2018. – 192с.: іл. |
|
|
|
|
|
https://sites.google.com/site/nimigorditsaviniccinna1/avipvar |
|
|