Технологічна карта уроку української літератури в 10-му класі на тему: "Жіночі образи у творі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Проблема життєвого вибору"

Про матеріал
У цьому матеріалі подана чітка послідовність дій уроку: відображено мету та завдання уроку; етапи уроку; діяльність учителя та учнів на кожному етапі уроку; цифрові ресурси, що використовуються на уроці. Автор - учитель української мови та літератури комунального закладу "Загальноосвітній ліцей м. Покров Дніпропетровської області" Горлова Тетяна Анатоліїівна
Перегляд файлу

1

 

Технологічна карта уроку

української літератури

 

 

Тема шкільного курсу:  Українська література ІІ пол. ХІХ ст.
Урок   
ПІБ учителя:  Горлова Тетяна Анатоліївна
Клас: 10
Тема.  «Жіночі образи у творі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Проблема життєвого вибору»

Мета: формувати компетентності:

предметні: літературознавчу: показати психологізм змалювання персонажів роману, їх неоднозначність, розвивати навички харак­теристики літературних героїв; формувати в учнів читацьку активність уміння визначати духовно-естетичні цінності в лі­тературному творі; розвивати творчі здібності, логічне мислення, вміння давати оцінку вчинкам головних персона­жів;

ключові: уміння вчитися  впродовж життя: самоорганізовуватися до навчальної діяльності, розвивати активну пізнавальну діяльність,  уміння узагальнення і систематизації висновків; спілкування державною мовою: розвиток культури мовлення, активізація словника учнів; соціальну:  вдосконалення навичок спілкування в колективі, толерантного ставлення до думок і почуттів інших, уміння аргументовано та грамотно висловлювати власну думку щодо суспільно-політичних питань; ініціативність: уміння аналізувати життєву ситуацію з певної позиції; інформаційну: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнолюдську: виховувати почуття людської гід­ності, милосердя, доброту та повагу до матері.

Тип уроку: комбінований

Основні терміни та поняття: реалізм, соціально-психологічний роман, портрет, художня деталь

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво

Обладнання: репродукції картин із зображенням жінок, дівчат; текст твору; мультимедійний супровід уроку

Змістові лінії:

МК –  живопис

НЛ-2 «Громадянська відповідальність» - готовність брати на себе відповідальність

НЛ-3 «Здоров'я і безпека» - усвідомлення власного здоров'я як цінності не лише власної, а й суспільної.

                                                                                           

 

Хід уроку

 

Етап уроку

Час,

хв.

Зміст

Методи і прийоми

ФОНД

Діяльність
учителя

Діяльність
учня
 

І. Організаційний момент

1

Емоційне налаштування на роботу

 

 

Ф

 

 

Словесне звернення.  Привітання, побажання хорошого настрою

Привітання.

Учні емоційно налаштовуються на роботу

ІІ. Актуалізація опорних знань школярів

 

2

 

 

Повторення основних віх тернистого життєвого шляху головного героя твору

 

Гра «Доміно»

 

Ф

І

Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей

 

Учні  на картках встановлюють послідовність подій

 

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів

 

3

 

 

 

 

 Захист творчої роботи з використанням презентації «Образ жінки в українському живописі» (випереджальне домашнє завдання)

Усне повідомлення

 

П

Ф

Узагальнює

Перегляд презентації. Сприймання інформації.

ІII. Оголошення теми уроку. Цілевизначення  та планування 

1

 

Оголошення теми і завдань уроку та запис у зошит

Усне повідомлення

 

Ф

Запис на дошці

 

 

Запис у зошит  дати і теми уроку

ІV. Основний зміст роботи.

 Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу

33

Робота над жіночими образами роману:

1. Цитатна характеристика героїнь.

2.  Перегляд  репродукцій картин-портретів жінок  українських художників.

Обмін враженнями про побачене.

3. Творчий переказ від імені героїнь роману.

4. Бесіда з елементами гри

1. Інтерактивна вправа «Тіньовий театр»

2. Прийом «Майстерня художника»

3. Прийом «Сторітелінг»

4. Гра «Торбинка пам'ятних речей»

ІФ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Зачитує цитатну характеристику героїнь твору, прикріплює на дошку листочки з іменами героїнь.

2. Запитує, доповнює, уточнює відповіді  учнів.

3. Прикріплює на дошку картки з рисами характеру.

4. Показує  подарунки, запитує, доповнює, уточнює відповіді  учнів

1.  Пригадують  жіночі образи  за їхніми цитатними.

2. Пояснюють, з  яким образом асоціюються представлені репродукції картин.

3. П'ять учениць по черзі від імені героїнь твору розповідають  історії  життєвого шляху, а учні-слухачі записують у зошити найсуттєвіші характеристики до кожного образу.

4. Дають відповіді на питання та  вгадують,  від кого головний герой отримав представлені дарунки

V.  Рефлексивно-оцінювальний етап

 

3

1. Бесіда. Обмін враженнями.

2. Самооцінювання роботи на уроці

1. Прийом «Рюкзачок мудрих істин»  (відповідь на питання: «Якої життєвої мудрості я навчився, ознайомившись із романом П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)

 

 

Ф

І

 

1. Підсумкове слово вчителя

2. Учитель  пропонує учням провести самоаналіз знань з даної теми уроку

1. Учні на стікерах записують  відповідь на питання. Обмін враженнями.

2. Підводять підсумки своєї роботи під час уроку,  фіксуючи результати в таблицю  «Самооцінювання  навчальних досягнень на уроці»

VІ. Домашнє завдання

2

Написати есе «Які одвічні проблеми поколінь, порушені автором у романі, актуальні на сьогодні?»

 

 

Ф

 

Пояснення алгоритму виконання домашнього завдання

Записують  у щоденники  домашнє завдання

*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).

Література:

Для вчителя

Для учнів

Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2011.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»)

П. Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

 

 

Додаток до уроку

Оцінювання навчальних досягнень

на уроці

Прізвище та ім'я :

 

Види завдань

Само-

оцінка

Оцінка вчителя

  • Гра «Доміно» 2 б.

 

 

  •   Захист творчої роботи (презентація) 2 б.

 

 

  •   Інтерактивна вправа «Тіньовий театр» 2 б.

 

 

  •   Прийом «Майстерня художника» 2 б.

 

 

  •   Прийом «Сторітелінг» 2 б.

 

 

  •   Усна відповідь на питання 2 б.

 

 

  •   Гра «Торбинка пам'ятних речей» 2 б.

 

 

  •   Прийом «Рюкзачок мудрих істин» 2 б.

 

 

 

Загальна оцінка вчителя: 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
20 лютого 2021
Переглядів
968
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку