Комунальний заклад
«Куньєвський ліцей Куньєвської сільської ради
Ізюмського району Харківської області»
Конспект уроку – конкурсу
з української літератури для 10 класу,
присвячений 150-річчю від Дня народження Лесі Українки
Мовчан Ганна Миколаївна
вчитель української мови та літератури
2021 р.
Тема Творчість Лесі Українки Повторення та узагальнення вивченого Підготовка до ЗНО
Мета: узагальнити й закріпити вивчений матеріал, розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, удосконалювати навички учнів правильно оформлювати завдання на ЗНО, виховувати любов до природи, повагу до сили волі, незламності духу
Тип уроку: урок-конкурс
Обладнання: портрет поетеси, ілюстрації, роздавальний матеріал, картки із завданнями.
Хід уроку
І Мотивація
ІІ Оголошення теми та мети уроку
ІІІ Опрацювання навчального матеріалу.
Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень…
Леся Українка
Учитель Шановні учні, 25 лютого виповнюється 150 років від Дня народження великої поетеси Лесі Українки. В одній із поезій вона писала: «Як я умру, на світі запалає покинутий вогонь моїх пісень…» І дійсно, вогонь пісень Лесі Українки палає уже понад століття. Це незгасимий вогонь справжнього таланту. І сьогодні на уроці ми з вами іще раз звертаємось до творчості Лесі Українки. Безперечно, всі вивчені вами твори прекрасні і відіграють певну роль у творчості поетеси, але ми зупинимося лише на тих, які винесені на ЗНО. За кожне завдання ви отримуватимете бали . Тож бажаю вам успіху.
Перегляд відео про життєвий шлях Лесі Українки (https://www.youtube.com/watch?v=_JzWAYjAObc)
І завдання - Бліц-опитування
1. Ім'я і прізвище Лесі (Лариса Косач)
2. Прізвище матері (Олена Пчілка)
3. Мати за професією (письменниця)
4. Батько за соціальним станом (поміщик)
5. Скільки в сім'ї було дітей (6)
6. Найближчим був (брат Михайло)
7. Де навчалася (вдома)
8. Навчилася читати в (4 роки)
9. Перший вірш написала в (9)
10 Назва 1 вірша («Надія»)
11. В скільки років почалися проблеми із здоров'ям (10)
12. Діагноз (туберкульоз кісток)
13. Хто навчив грати (тітка)
14. Скільки знала мов (10)
15. В скільки років з'явився псевдонім (13)
16. В когоз родичів запозичила псевдонім ( у дядька Драгоманова)
17. Написала підручник для сестер (Стародавня історія східних народів)
18. У скільки років (19)
19. Прізвище коханого (С. Мержинський)
20. У скільки років познайомилася (26)
21. В якому творі відобразила свої переживання від кохання («Одержима»)
22. За кого вийшла заміж (фольклориста Климентія Квітку, молодший 9 років)
23. Як батьки сприйняли одруження (були проти)
24. За скільки днів написала «Лісову пісню»
25. Товаришувала з письменницею (Ольгою Кобилянською)
26. Портрет Лесі Українки зображено на банкноті номіналом…. (200)
ІІ завдання – виконання тестів
ІІІ завдання – розгадати кросворд
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
2 |
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|||||||||||||
|
|
|
7 |
|
9 |
|
|||||||||||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
По горизонталі
|
По вертикалі
|
|
|
1п |
о |
т |
е |
р |
ч |
а |
т |
а |
|
||||||||||
2Л |
Е |
В |
|
|
|||||||||||||||||
|
Р |
|
|||||||||||||||||||
3Т |
О |
Й |
|
Щ |
О |
|
|
|
Г |
Р |
Е |
Б |
Л |
І |
|
|
Р |
10В |
Е |
||
|
Л |
|
О |
|
|||||||||||||||||
4Т |
О |
Й |
|
Щ |
О |
|
В |
|
С |
К |
Е |
Л |
І |
|
С |
И |
Д |
И |
Т |
Ь |
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
Я |
|
|
|||||||||||
5З |
Л |
И |
Д |
Н |
І |
|
8К |
Н |
|||||||||||||
|
И |
|
7л |
И |
9Р |
И |
|||||||||||||||
6М |
А |
В |
К |
А |
|
І |
|
Л |
У |
К |
А |
Ш |
|||||||||
|
|
|
|
С |
|
И |
С |
|
|||||||||||||
О |
Н |
А |
|||||||||||||||||||
В |
А |
Л |
|||||||||||||||||||
И |
|
К |
|
||||||||||||||||||
К |
А |
||||||||||||||||||||
ІV завдання – установити відповідність
V завдання – перевтілення
(Від імені героя розповісти про своє життя і почуття)
ІV Підсумок уроку
V Оцінювання.
VІ Домашнє завдання
Написати власне висловлення
Висловити свої почуття, освідчуватись самій, виявляти ініціативу в коханні для Мавки природно і органічно. Звичайно, така поведінка жінок контрастує з усталеними нормами, тож Мавка в очах свекрухи – «накинулися», «нав’язалась» її синові. А що з цього приводу думаєте ви?
Використана література: