1
Технологічна карта уроку
української літератури
Тема шкільного курсу: Я і світ
Урок №
ПІБ учителя: Горлова Тетяна Анатоліївна
Клас: 6
Тема. «Поезія моря та душі» (за поезією Лесі Українки «Тиша морська»)
Мета: формувати компетентності:
предметні – продовження знайомства учнів із поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язуючи її з біографією письменниці, аналіз ліричного твору, з’ясування ідейно-тематичного спрямування, вміння знаходити художні засоби та помічати художні особливості поезії, розвиток логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
ключові:
інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її;
загальнокультурні: естетичний смак, читацькі інтереси, світогляд, виховання почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки, здатність бачити красу природи і захоплюватися нею.
Тип уроку: комбінований
Основні терміни та поняття:
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музика
Обладнання: портрет Лесі Українки, мариністичні картини І.Айвазовського, підручник-хрестоматія для 6 класу, мультимедійний супровід уроку: комп'ютер, мультимедійний проектор, магнітна дошка, презентація, відеозапис музичної композиції (музика Д. Шостаковича – Прелюдія № 5 для фортепіано та скрипки «Душа. Мелодія моря й тиші»), мультфільм
Змістові лінії:
ТЛ - оволодіння учнями поняттями (мариніст)
МК – зв'язок літератури з музикою, живописом
НЛ-1 «Екологічна безпека та сталий розвиток» - усвідомлення взаємозв'язку людини і природи
Хід уроку
Етап уроку |
Час, хв. |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД |
Діяльність |
Діяльність |
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
|
3
|
Емоційне налаштування на роботу
|
«Кольоровий щоденник настрою», «Фантастична добавка»
|
Ф
|
Словесне звернення. Привітання, побажання хорошого настрою
|
Привітання. Учні емоційно налаштовуються на роботу |
ІІ. Актуалізація опорних знань школярів
|
10
|
1. Бліц-опитування 2. Підбір асоціацій до слова «море» 3. Огляд репродукцій картин мариніста І. Айвазовського з використанням відеопрезентації |
1. «Знайди помилку» 2. «Асоціативний кущ»
|
Ф І |
Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей
|
1. Учні разом пригадають відомості про Лесю Українку і коротко дають відповідь на питання. 2. Учні на листочках-«хвильках» пишуть асоціації і клеять їх на дошці. 3. Перегляд презентації. |
ІII. Оголошення теми уроку. Цілевизначення та планування |
2
|
Оголошення теми і завдань уроку та запис у зошит |
Усне повідомлення
|
Ф |
Запис на дошці
|
Запис у зошит дати і теми уроку |
ІV. Основний зміст роботи. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу |
25 |
1. Виразне читання вірша Л. Українки «Тиша морська» під відеозапис музичної композиції (музика Д. Шостаковича – Прелюдія № 5 для фортепіано та скрипки «Душа. Мелодія моря й тиші») 2. Обмін враженнями про почуте 3. Бесіда з елементами аналізу поезії Лесі Українки «Тиша морська» із використанням презентації 4. Захист творчих робіт (випереджальне домашнє завдання):
|
«Акторська майстерність» |
І
Ф
|
1. Слово вчителя 2. Учитель пропонує учням прослухати вірш «Тиша морська» у виконанні учениці… , під час прочитання поезії пофантазувати, після чого поділитися своїми враженнями від почутого, починаючи з таких слів: я чув…, я бачив…, я відчув… 3. Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей, пояснює тлумачення малознайомих слів
|
1. Сприймання інформації. 2. Обмін враженнями від почутого, починаючи з таких слів: я чув…, я бачив…, я відчув… 3. Усна відповідь на питання. Запис у зошит жанру, теми, головної думки, символів, відомих художніх засобів поезії Л. Українки «Тиша морська». 4. Презентація творчих робіт |
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
|
3 |
1. Бесіда 2. Самооцінювання і взаємооцінювання роботи на уроці |
«Незакінчене речення» («Урок допоміг мені…») «Кольорова феєрія»
|
Ф І П |
1. Слово вчителя 2. Учитель пропонує учням провести самоаналіз знань з даної теми уроку |
1. Обмін враженнями 2. Робота над заповненням таблиці «Критерії самооцінювання та взаємооцінювання роботи на уроці» |
VІ. Домашнє завдання |
2 |
Виконати одне із завдань: 1. Намалювати ілюстрації до вірша «Тиша морська». 2. Написати твір-мініатюру «Тиша на морі». За бажанням: вивчити вірш напам’ять.
|
«Вибери сам». Диференціація (за правом вибору)
|
Ф
|
Пояснення алгоритму виконання домашнього завдання |
Обирають та записують у щоденник домашнє завдання |
*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2011.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція») |
Підручник-хрестоматія з української літератури для 6 класу |