Технологія виготовлення наволочки з клапаном
Тема. Шви, які використовуються при виготовленні наволочки (подвійний, упідгин із закритим зрізом).
Практичні роботи: визначення довжини клапана, з’єднання бічних (поздовжніх) зрізів подвійним швом.
Правила техніки безпеки при роботі з інструментами.
Мета: засвоєння технології виготовлення наволочки з клапаном, повторення правил техніки безпеки, розвиток і корекція мовлення на основі словесної характеристики виробу щодо форми, назв швів та послідовності трудових операцій. Розвиток і корекція мислення на основі здійснення аналізу способу виготовлення виробу, загадок. Розвиток і корекція дрібної моторики, тактильних відчуттів, нюхових рецепторів Формування особистісних якостей: охайності, наполегливості тощо.
Тип уроку: комбінований.
Інтерактивні форми і методи роботи: робота в групах, гра «Мікрофон», «Закінчи слово», «Не пропусти слово», «Знайди зайве», «Впізнай на дотик», «Впізнай, чим пахне».
Наочність,обладнання, матеріали, інструменти: підручники,інструкційні картки, правила техніки безпеки, слова-терміни, деталь наволочки, зразок наволочки, нитки,голки, швейні машини, план пошиття наволочки, зразок подвійного шва, іграшкові метелики, диванна подушка-квітка, аромолампа, м’ятна олія, подушечки для розвитку тактильних відчуттів, подушечки-саше з травами м’яти та чебрецю.
Хід уроку
І. Оргмомент.
1.Привітання.2. Перевірка присутніх/відсутніх.
3.Підготовка до уроку (робочий одяг, матеріали, інструменти тощо).
ІІ. Нервово-психологічна підготовка.
Загадка.
Його не люблять проганять,
солодкий він, а не їдять.
Його побачив би охоче,
та він прийшов – склепились очі.
Він любить тишу, любить ніч,
а вдень од нас тікає пріч.
Нас уночі бере в полон
солодкий сон.
ІІІ. Основна частина.
1.Пропедевтичний етап.
Сьогодні, любі діти, ми з вами почнемо нашу розмову про сни.
Так-так, не дивуйтесь - саме про сни.
Скажіть мені, будь ласка, хто з вас бачить вночі кольорові, веселі сни?
(Відповіді дітей).
Я хочу з вами поділитися секретом – що треба робити, щоб сон був міцним, приємним, кольоровим.
По-перше: протягом дня робити добрі справи.
По-друге: думати про людей тільки хороше.
По-третє: виконати добросовісно (в міру своїх можливостей) сьогоденні справи.
Перше і друге ви будете намагатись виконувати самостійно, а з третім завданням я вам допоможу. Тому, що одна із сьогоденних справ – це пошити наволочку.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Клас сьогодні в нас казковий:
різнобарвний, веселковий.
На нашому лузі (магнітна дошка зеленого кольору) ми бачимо незвичайних гостей – різнокольорових метеликів.
Кожен метелик завдання вам має.
Швидко виконуй, бо він відлітає.
Завдання 1-го метелика
Гра «Закінчи слово».
ПОДУ… (подушка)
НАВО….. (наволочка)
ШО. (шов)
НОЖ… (ножиці)
ГОЛ.. (голка)
Завдання 2-го метелика
Гра « Не пропусти слово» (Діти плескають в долоні, коли чують назву шва)
ГОЛКА, НИТКА, ПОДВІЙНИЙ,
НОЖИЦІ, ЗШИВНИЙ, ШПИЛЬКИ,
ЛІНІЙКА, УПДГИН ІЗ ЗАКРИТИМ ЗРІЗОМ, КОТУШКА.
Завдання 3-го метелика
Гра «Розташуй у правильній послідовності»
(План пошиття наволочки)
Ширина шва 1 см. – 1
3. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Найбільший метелик просить вас пригадати тему нашого уроку. Що ми з вами виготовляємо? (Наволочку).
Сьогодні ми пригадаємо шви, які використовуються при виготовленні наволочки (подвійний, упідгин із закритим зрізом) та повторимо правила техніки безпеки. А на практичній частині уроку визначимо довжину клапана, з’єднаємо бічні (поздовжні) зрізи подвійним швом.
4. Опрацювання теми уроку.
_ робота з підручником (с.55) – визначення довжини клапана за таблицею.
_ слово вчителя (детальнее пояснення матеріалу )
_ відповіді учнів на запитання (с. 57)
Завдання 4-го метелика
Загадка.
П’ять братів-модців
дружно роблять, дружно сплять,
на однім стовпці стоять.
Коли ж перші три пишуть,
то два інші не дишуть, журяться два брати,
що не вміють писати.
Що це таке?
Це не з казки небувальці,
а на руці пальці!
То ж давайте, діти, перед роботою розімнемо наші пальчики.
*Вправи на розвиток і корекцію дрібної моторики
Червоненькі квіти
Розтулили пелюстки,
Вітер легко дише –
Квітоньки колише.
Червоненькі квіти
Постуляли пелюстки,
Тихо засинають,
Голівки схиляють.
*Інструктаж перед початком роботи – дотримання правил техніки безпеки та опора в роботі на інструкційні картки.
Визначення довжини клапана, з’єднання бічних (поздовжніх) зрізів подвійним швом. *
Завдання 5-го метелика
Фізкультхвилинка ( в перерві між роботою)
Ми – метелики на лузі.
Люди нам навколо – друзі.
Крильцями помахаєм
й працювати починаєм.
Підсумок уроку. Оцінювання.
Урок №2
Завдання для нас і веселка ховає, а де їх знайти? Хто відгадає?
( Завдання розміщені під кожним кольором веселки)
Повторення правил техніки безпеки.
Загадка ( Веселкове завдання №1)
Ця лисичка гостроноса
в подушчині гріє носа.
Треба хвостик причепить –
і вона почне вам шить,
шпортатись у полотнині,
вистіжки робить дрібні.
Завдяки оцій лисиці,
що сама вона із криці,
буде в що вам чепуриться.
Що це таке?
Носик гострий, коле колько…
Упізнали? Голка!
(Правила техніки безпеки при роботі з голкою)
Загадка (Веселкове завдання №2)
Два брати одну роботу роблять. (Ножиці).
(Правила техніки безпеки при роботі з ножицями)
Загадка (Веселкове завдання №3)
Ой залізная корівка, а пашить на всю домівку!
Стелять сукню чи хустину,
а її беруть за спину
й водять, водять без упину,
щоб розгладить по порядку
кожен рубчик, кожну складку.
Що ж воно, скажіть, будь ласка?
(Правила техніки безпеки при роботі з праскою)
Загадка (Веселкове завдання №4)
Вже таку я вдачу маю,
що людей всіх зодягаю.
А без мене і кравчиня –
аж ніяка не майстриня.
Гарна, рівна в мене строчка –
буде сукня чи сорочка.
Всіх довкола зодягну,
а для себе – не утну,
тільки на ніч я дістану
покривало деревяне.
Що це таке?
Знає кожна дитина, що це швейна машина!
(Правила техніки безпеки при роботі за швейною машиною)
(Веселкове завдання №5) – розвиток і корекція тактильних відчуттів.
Гра «Впізнай на дотик»
Три подушечки(із зерном, з горохом, із квасолею)
(Веселкове завдання №6) – розвиток і корекція нюхових рецепторів.
Гра «Впізнай, чим пахне»
Дві подушечки-саше із м’ятою та чебрецем.
З’єднання бічних (поздовжніх) зрізів подвійним швом.
* Поточний інструктаж
*Вправи на зняття зорової втоми
*Індивідуальний інструктаж (при потребі)
* Вправи на зняття статичної напруги
ІV. Заключна частина.
Підсумок уроку.
Визначення ступеня засвоєння знань, умінь і навичок.
V. Нервово-психологічне розвантаження.
Загадка. (Веселкове завдання №7)
Ця моя подружка – невеличка,
та пухка, як свіжа паляничка.
Формою вона – чотирикутна.
Вдень її присутність невідчутна.
Тільки ж настає вечірній час –
необхідною стає для нас.
Я до неї вухом припадаю
і помалу-малу засинаю.
Відгадали? Ця подружка –
звичайнісінька подушка!
Я бажаю, щоб одягнувши вдома на подушку власноруч пошиту наволочку, вам всім приснилися різнокольорові казкові сни. Щоб уві сні до вас прилетіли наші метелики і виконали ваші мрії і бажання. На все добре вам, діти! Дякую за урок.