Текстовий документ та його об'єкти

Про матеріал
Конспект уроку з інформатики для 5 класу на тему: "Текстовий документ та його об'єкти".
Перегляд файлу

Урок №11 Текстовий  документ та його об’єкти

 

Тема урока. Текстовий документ та його об’єкти.

Мета:

  • сформувати поняття про текстовий документ, текстовий процесор;
  • формувати вміння і навички роботи в  середовищі текстового процесора; удосконалювати навички роботи з клавіатурою;
  • виховувати інтерес до вивчення інформатики.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та наочність: комп’ютери, навчальна презентація, картки з завданням.

Програмне забезпечення: Microsoft Office Word 2010

…Розум полягає

не тільки у знанні,

але й в умінні застосовувати

знання на практиці.

                                                                                                                          Аристотель

Хід уроку

І. Мотиваційний етап

1. Забезпечення емоційної готовності.

Щоб урок нам розпочати

Треба голосно сказати:

«Ми – розумні та активні!

Ми – кмітливі та сумлінні!

Ми отримаєм 12!

Треба трішки постаратись.

2. Ви усі любите дивитися мультфільми?

Усі ви любите переглядати мультфільми, і зустріч з бароном Мюнхгаузеном буде для вас приємною. Він сьогодні завітав до нас у гості і пропонує, щоб ви виконали вправу.

  • Спростувати брехню барона Мюнхаузена

Вправа  «Вірю – не вірю»

Ви, звичайно, дітки молодці, але Мюнхгаузен ставить для вас складніше завдання. Пропонує вашій увазі декілька ребусів від барона Мюнхаузена.

ІІ. Оголошення теми, мети, ціле визначення.

Ребуси

Яке слово може поєднати всі інші слова в одне ціле? (Документ)

Сьогодні ми дізнаємось, що таке текстовий документ, як його створювати і як з ним працювати.

Отже, завданнями нашого уроку є:

  •          які об’єкти може містити текстовий документ,
  •          що являє собою середовище текстового процесора,
  •          як у середовищі текстового процесора виділяти об’єкти текстового документа.

III. Вивчення нового матеріалу

Текстовий документ – документ, який складається з текстових об’єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об’єктів (графічних, мультимедійних тощо).

Для створення й опрацювання текстових документів використовують спеціальні програми – текстові редактори і текстові процесори.

Текстові редактори призначені для опрацювання документів, які містять лише звичайний текст.

Текстові процесори використовуються для роботи з документами, які містять, крім тексту, й інші об’єкти.

Текстовий процесор – програма, призначена для створення й опрацювання текстових документів.

Текстові редактори використовують не лише у комп’ютерах, але й у мобільних телефонах.

Широко розповсюдженим текстовим процесором є програма з пакета Microsoft Office — Microsoft Word. Розширення файлів docx чи doc.

Іншим прикладом текстового процесора є програма з пакета LibreOffice — Writer. Файли, створені в цій програмі, мають розширення odt .

http://scmt.ru/wp-content/uploads/2014/08/ms_word.pngЗавантажити текстовий процесор Microsoft Word 2010 можна:

  •          Відкрити один із схожих значків
  •          Пуск/Усі програми/Microsoft office/Microsoft Word 2010

Вікно програми текстового процесора має спільні елементи, схожі з елементами вікна редактора презентацій:

  •          рядок заголовка, на якому розміщена кнопка меню управління вікном;
  •          робоча область програми, де відображається вміст текстового документа;
  •          інструменти, які використовують для внесення змін до текстового документа;
  •          рядок стану.

У верхній частині вікна програми може розташовуватися горизонтальна лінійка з маркерами, а в лівій - вертикальна лінійка, на якій розміщено шкалу в сантиметрах. Використовуючи маркери та позначки на цих лінійках, можна швидко змінювати значення деяких властивостей об'єктів текстового документа .

У Рядку стану виводяться такі повідомлення:

  • Номер поточної сторінки;
  • Кількість слів;
  • Мова тексту;
  • Загальна кількість сторінок;
  • Стан режиму перевірки правопису;
  • Кнопки режимів перегляду документа;
  • Повзунок і кнопки для встановлення масштабу відображення документу.

Цікавинка.

Фізкультхвилинка «Падає сніжок»

 

Текстовий процесор:

  • Додавати текст
  • Додавати інші об’єкти (малюнки, таблиці, графіки, формули)
  • Редагувати,
  • форматувати
  • Переглядати, друкувати
  • Зберігати

Робота з текстом:

  • Редагування – внесення змін, виправлень та доповнень
  • Форматування - зміна зовнішнього вигляду тексту

Друкування документа - створення копії документа, зазвичай на папері

У текстових документах працюють з такими об’єктами:

У текстових процесорах для виділення окремих складових тексту використовують мишку або комбінації клавіш.

Для виділення графічного об’єкта необхідно клацнути мишкою у будь-якому  місці цього об’єкта.

Виділити

Microsoft Word

Слово

Двічі клацнути мишею у межах слова

Речення

Клацнути мишею у межах будь-якого слова при натисненій клавіші Ctrl

Один абзац

Тричі клацнути мишею в будь-якому місці абзацу

Увесь документ

Одночасно натиснути клавіші Ctrl+A

 

Отже, ми з вами розглянули матеріал теоретичний, але маємо навчитися застосовувати його на практиці. Не даремно я взяла за епіграф слова мудрого Аристотеля.

…Розум полягає

не тільки у знанні,

але й в умінні застосовувати

знання на практиці.

 

  1. Формування практичних умінь і навичок

Барон Мюнхгаузен любив жартувати. І з нами він теж пожартував – зіпсував поради, як користуватися безпечно ПК.

Гра «Зіпсована записка»

Завдання 1.    Знайди «приховані слова».

 

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. 

 

 

Введи подані слова в текстовому документі та виділи різними способами слова, «приховані» всередині інших слів.

Завдання 2.  Країни Європи та їх столиці

У файлі Країни, що зберігається в папці Текстові документи, виділи однаковим кольором опис країни та назву її столиці.

  1. Відкрий файл Країни, що зберігається в папці:

Робочий стіл:\Навчання\5 клас\Урок 11\

та переглянь його вміст.

  1. Установи однаковий колір тексту для опису країни та назви її столиці. Для цього:
  • за допомогою миш і виділи абзац – опис країни, поданої в документі. Наприклад, «Польща. Офіційна назва —Республіка Польща, при цьому в офіційній назві країни використовується польське слово Rzeczpospolita (Річ Посполита) —держава в Східній Європі. Назва походить від етноніма народу — поляки»;
  • за допомогою вказівок контекстного меню встанови значення кольору тексту — синій;

Обери спосіб, доступний у текстовому процесорі, який ти використовуєш, щоб встановити значення кольору тексту – синій: інструменти із контекстного меню виділеного об'єкт а в Microsoft Word  .

  • такий самий колір (синій) застосуй і для слова –  назви столиці обраної країни. Наприклад, Варшава.
  1. Застосуй для інших країн і назв їх столиць такі значення кольору тексту: Угорщина — фіолетовий, Франція — червоний, Чехія — оранжевий, Італія — зелений.
  2. Закрий документ, зберігаючи зміни, до папки:

Робочий стіл:\5-А(Б) клас\Власне прізвище\Урок 11.

  1. Закрий всі відкриті вікна.
  2. Повідом вчителя про завершення роботи.

 

 

  1. Рефлексивно – підсумковий етап.
  •          Чи сподобалося вам працювати на уроці?
  •          Згадаємо, які завдання ми ставили на початку нашого уроку.
  •          які об’єкти може містити текстовий документ,
  •          що являє собою середовище текстового процесора,
  •          як у середовищі текстового процесора виділяти об’єкти текстового документа.
  •          А зараз барон  Мюнхгаузен підготував вам запитання.
  1. Поясни, що таке текстовий документ.
  2. Які об’єкти можуть міститись у текстових документах?
  3. За допомогою яких програм можна опрацьовувати текстові електронні документи?
  4. Які елементи містить вікно текстового процесора, встановленого на твоєму комп’ютері?
  5. Як у середовищі текстового процесора можна виділити складові тексту?

VI. Домашнє завдання

Нещодавно на уроках української мови ви вивчали словосполучення.

Отже, вдома потрібно утворити та записати в зошити за зразком словосполучення та підкреслити у них прикметники. (Картка)

Завдання. Утвори та набери за зразком словосполучення. Підкресли при­кметники та виділи їх кольором.

Зразок: Газета області — обласна газета.

  1. Праця, яка приносить користь ______________________________________________
  2. Показник якості___________________________________________________________
  3. Забарвлення для захисту___________________________________________________
  4. Табір для туристів_________________________________________________________

5. Відпустка на тиждень______________________________________________________

  1. Малюнок, побудований на контрастах________________________________________
  2. Людина, яка відчуває радість________________________________________________

1

docx
Додано
16 жовтня
Переглядів
231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку