Тема 1. Астрономія, її розвиток і значення в житті суспільства. Короткий огляд обєктів дослідження в астрономії 1. Історія розвитку астрономії. Місце астрономії серед інших наук.2. Поділ сучасної астрономії на розділи.3. Методи та засоби астрономічних досліджень.4. Астрономічні обсерваторії.5. Сузір’я. Походження назв сузір’їв.6. Видима зоряна величина. Найяскравіші зорі північного неба.7. Видимий рух Місяця та Сонця.8. Місячні та Сонячні затемнення.6
Причини, які обумовили і стимулювали розвиток астрономії: Практичні потреби людей ( орієнтація в часі та просторі, створення календарів)Бажання людини логічно пояснити походження та розвиток навколишнього світу. Намагання за положенням планет передбачити долю людини чи майбутнє країни (астрологія). Астрологія – лженаука, хоч і грунтується на спостереженнях; гороскопи – продукт астрології.
Книга «Діалог про дві найголовніші системи світу — птолемеєву й коперникову», підсумок майже 30-річної роботи Галілея. Через кілька місяців після видання книгу було заборонено та вилучено з продажу. Галілея було засуджено до тюремного ув'язнення. Його оголосили не єретиком, а «дуже запідозреним у єресі»
Місце астрономії серед інших наук. Астрономія тісно пов'язана з деякими фундаментальними науками: фізика, хімія, біологія, геодезія, математика; а також історія, теологія та філософія. У наш час в астрономії також широко застосовують комп'ютерні технології. За допомогою потужних комп'ютерів моделюють окремі астрономічні процеси (наприклад, еволюцію зір і зоряних систем) з метою визначення закономірностей, що проявляються в реальних об'єктах. Астрономія переважно спостережувана наука, бо майже всі об'єкти її досліджень перебувають за межами земної атмосфери.
Астрометрія – займається побудовою систем небесних координат та вивченням координат світил; вивченням часу та побудовою календарів; вивченням руху Землі. Небесна механіка – вивчає рух небесних тіл під дією гравітації, а також займається визначенням орбіт космічних апаратів. Астрофізика – вивчає фізичні процеси у надрах та на поверхні небесних тіл, і їх хімічний склад. Зоряна астрономія – займається дослідженням будови та розвитку нашої Галактики. Космогонія – вивчає походження об'єктів космосу і, зокрема, проблему походження Сонячної системи. Космологія – вивчає походження Всесвіту в цілому.
Основним методом дослідження в астрономії є спостереження. Астрономічні спостереження пасивні, тобто в астрономії немає можливості впливати на спостережувані об'єкти. Найважливішими засобами астрономічних досліджень є телескопи. Ці оптичні прилади використовують для візуальних та фотографічних спостережень небесних тіл.
ІСНУЮТЬ ТАКІ ТИПИ ТЕЛЕСКОПІВ:рефрактори (з лінзами )рефлектори (з дзеркалами )Такі телескопи мають дві лінзи: одну довгофокусну великого діаметру – об'єктив, другу – малу короткофокусну (окуляр). Оскільки виготовити велику скляну лінзу потрібної якості дуже складно, то найбільший розмір об'єктиву 1 м. Останній рефрактор виготовлений на початку минулого століття. Телескоп Галілея був рефрактором. Вперше Ісаак Ньютон у 1668 році побудував такий телескоп (діаметр дзеркала 2,5 см). Перші дзеркала виготовлялись з бронзи. Потім бронзу замінили посрібленими скляними дзеркалами. Більш досконала ньютонівської система Кассегрена (1672 рік) двохдзеркального об'єктиву, домінувала в астрономії до 70-х років ХХ століття.
РАДІОТЕЛЕСКОПИРТ в Аресібо (о. Пуерто Ріко) - найбільший діючий РТ. Розташований у природній впадині. Діаметр сферичного дзеркала 305 м, глибина 51 м, площа 73000 м2. Робочий діапазон хвиль від 3 см до 1 м (частоти 50 МГц – 10 ГГц). Опромінювач рухомий, підвішений на 18 тросах між трьома баштами. Антена складена з 38 778 перфорованих алюмінієвих пластин розмірами 1х2 м. Розпочав роботу у 1963 році. Використовується для досліджень пульсарів, планет Сонячної системи, фізики атмосфери. Використовувався у проекті SETI (пошук позаземного розуму).
РАДІОТЕЛЕСКОПИРТ Green Bank Telescope (GBT) – параболічний сегмент з розмірами антени 100х110 м, яка складається з 2004 окремих металічних пластин, які можуть коректувати форму антени. Розташований в Західній Вірджинії, США. Площа антени 7854 м2. Працює з частотами 290 МГц – 90 ГГц. Розпочав роботу у 2000 році. Використовується для досліджень пульсарів, магнітних полів, випромінювання газових хмар тощо. РТ Еффельсберг – 100 метровий повноповоротний РТ Боннського інституту радіоастрономії. Розташований у містечку Еффельсберг, за 50 км від Бонну. Робоча довжина хвилі більша 7 мм, але надзвичайна точність поверхні дозволяє приймати хвилі довжиною до 4 мм. Кутова роздільна здатність на хвилі 4 мм становить біля 10”. Антена – параболічний рефлектор. Побудований у 1972 році.
КОСМІЧНІ ТЕЛЕСКОПИКосмічний телескоп «Хаббл» (Hubble Space Telescope, HST) - це ціла обсерваторія на навколоземній орбіті, дітище NASA і Європейського космічного агентства. Він був запущений в 1990 році. «Хаббл» найкрупніший оптичний телескоп, який веде спостереження як в ближньому інфрачервоному, так і ближньому ультрафіолетовому діапазоні. Маса 11 тон, діаметр 2,4 м. За 15 років роботи «Хаббл» отримав 700 000 знімків 22 000 небесних об'єктів - зірок, туманностей, галактик, планет. Близько 4000 астрономів вели з його допомогою дослідження і спостереження.
КОСМІЧНІ ТЕЛЕСКОПИРентгенівський телескоп «Чандра» (Chandra X-ray Observatory) виведений в космос 23 липня 1999 року. Його завдання - спостерігати рентгенівські промені з областей, де є дуже висока енергія, наприклад, в областях зоряних вибухів. Не зважаючи на те, що зараз в космос запущені більше десятків апаратів для спостереження в рентгенівському діапазоні (включаючи телескоп «Ньютон» Європейського космічного агентства), “Чандра” залишається найбільш ефективним.
КОСМІЧНІ ТЕЛЕСКОПИТелескоп Комптон – піонер гамма-досліджень. Друга із великих обсерваторій НАСА після “Хаббла”. Пропрацював з 1991 по 2001 рік. На той час був найважчим об'єктом (корисним навантаженням), запущеним у космос – 17 тон! 4 інструменти Комптона покривали діапазон від 20 ке. В до 30 Ге. В. Завдяки обсерваторії КОМПТОН вперше вдалось скласти карту небу в гама-променях високих енергій, виявити 271 джерело цих променів (природу 170 джерел досі не вдалось з'ясувати). Були отримані найкращі до нинішнього часу енергетичні спектри галактичних та позагалактичних джерел, був проведений моніторинг рентгенівських пульсарів та гама-спалахів.
КОСМІЧНІ ТЕЛЕСКОПИУЛЬТРАФІОЛЕТОВИЙ ТЕЛЕСКОПКосмічний телескоп «Галекс» (Galaxy Evolution Explorer -GALEX) запущений 28 квітня 2003 року. Ця місія направлена на вивчення форми, яскравості, розміру і відстані до галактик за 10 мільярдів років космічної історії. 50-сантиметрове головне дзеркало телескопа створене для сканування неба у пошуках джерел ультрафіолетового випромінювання. Досі космічний простір дуже погано вивчений в ультрафіолеті і робота з цим телескопом вже приносить сенсаційні вісті про еволюцію Всесвіту.
КОСМІЧНІ ТЕЛЕСКОПИInfrared Astronomical Satellite (IRAS) - інфрачервона орбітальна обсерваторія, запущена у 1983 році. Основним завданням були пошуки джерел довгохвильового інфрачервоного випромінювання і складання карт неба в інфрачервоному діапазоні. Працювала 10 місяців, доки не закінчився запас рідкого гелію – холодоагенту. Космічний телескоп імені Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope - JWST) - орбітальна інфрачервона обсерваторія нового покоління. Матиме дзеркало розміром 6,5 м та величезний сонячний щит. Розташується в точці Лагранжа в постійній тіні Землі. Працюватиме не менше 5 років, вивчаючи світло перших зір та галактик, планетні системи та походження життя.
ОПТИЧНІ ТЕЛЕСКОПИТЕЛЕСКОП МАЙБУТНЬОГОГігантський Магеллановий Телескоп (GMT - Giant Magellan Telescope) – наземний телескоп, який планується побудувати в 2016 році в обсерваторії Ла Кампанас (Чилі), де вже розміщені 6,5 метрові Магелланові телескопи. Складатиметься з семи дзеркал діаметром 8,4 м кожне, що в сукупності рівносильне дзеркалу діаметром 24,5 м.
Астрономічні обсерваторії (наукові центри спостереження за небесними об'єктами)У світі є близько 400 астрономічних обсерваторій. Перші державні АО: Паризька (1671), Гринвіцька (1675)В Україні діє 16 астрономічних установ, з яких провідними є: Головна астрономічна обсерваторія НАН України,Радіоастрономічний інститут НАН України (біля Харкова),АО Львівського НУ ім. Івана Франка(1769) – найстаріша обсерваторія України
Обсерваторія Улугбека. У 1409 був оголошений правителем Самарканда. Улугбек залучив в Самарканд видатних учених свого часу, за допомогою яких він збудував там обсерваторію. В обсерваторії складені «нові астрономічні таблиці » , що містять виклад теоретичних основ астрономії, каталог положень 1018 зірок (видавництво в Оксфорді в 1665 році)
Обсерваторія «Близнюки» (Gemini Observatory)Одне око – добре, а два – краще. Інфрачервоний телескоп Південний Близнюк (Gemini South) розташований на висоті 2740 м в Андах (Чилі), а його брат Північний Близнюк (Gemini North) – на вершині заснулого вулкану Мауна-Кі, Гаваї. Потужні обсерваторії належить сімом країнам. Учені з різних куточків світу дбають про використання новітніх технологій у дослідженнях. Саме тому оптика тут вкрита обшивкою зі срібла, що підвищує можливості техніки.
Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory)Головний 3,5-метровий телескоп обсерваторії був першим, у якому застосували комп’ютерне керування дзеркалами. Сьогодні ж навіть аматорські телескопи мають такі можливості.Інша частина Європейської південної обсерваторії розташована серед чилійської пустелі Атакама – там встановлений Very Large Telescope. Це головний плацдарм обсерваторії. В Атакамі планується реалізувати найбільший у світі міжнародний проект – обсерваторію з телескопами Atacama Large Millimeter/sub-Millimeter Array, більш відомими під абревіатурою ALMA. Сторони, задіяні у проекті – Північна Америка, Східна Азія, Європа і Чилі.
Національна радіологічна астрономічна обсерваторія (National Radio Astronomy Observatory, NRAO) Потужні телескопи обсерваторії розташовані у кількох місцях. Її головні телескопи – Green Bank Telescope, Very Large Array (на фото), Very Large Baseline Array. Нещодавно за допомогою Green Bank вчені вивчали щільність молекул у міжзоряному просторі. Телескоп Very Large Array отримав свою назву через серйозні габарити: 27 радіоантен діаметром 25 м і вагою 230 тонн кожна. Мережа антен розташована у пустелі Сокорро, Нью-Мексико, США. До речі, саме її ви можете побачити у голлівудському фільмі «Контакт».
Космічні телескопи Чандра і Шпітцер (Chandra/Spitzer Space Telescopes) Орбітальна обсерваторія NASA під назвою Chandra X-Ray Observatory рухається на великій відстані від Землі по еліптичній орбіті. З цієї обсерваторії можна отримувати зображення найбільших енергетичних скупчень галактики, зокрема і наднових. Знімки саме з цієї обсерваторії допомогли вченим зрозуміти природу туманностей і пульсарів. Інфрачервоний телескоп Spitzer Space Telescope (на фото) названий на честь творця космічного телескопа Лімана Шпітцера. Прилад дозволяє вивчати «холодні» об’єкти Галактики – наприклад, малі зірки й планети поза Сонячною системою. Обидва телескопи виконують роботу, яку не можна провести із Землі.
Обсерваторія В. М. Кека (W. M. Keck Observatory) 10-метровий, 8-ярусний, 300-тонний телескоп Кека відомий як через оригінальну конструкцію, так і завдяки численним відкриттям. Кожне головне дзеркало складається з 36 шестикутних сегментів, які працюють разом як один шматок скла – революційна технологія, що збільшує потужність дзеркал. Цей телескоп, розташований на горі Мауна-Кі, є найбільшим оптичним та інфрачервоним телескопом у світі. Саме він допоміг ученим зробити низку важливих відкриттів: існування галактик на краю Всесвіту, природа наднових, механізм викиду гамма-випромінювання, численні планети навколо інших зірок.
Обсерваторія Маунт-Вілсон (Mount Wilson Observatory) Маунт-Вілсон – одна з найголовніших в історії астрономії обсерваторій. Саме тут біля півтораметрового телескопа дослідник Едвін Габбл (Edwin Hubble) провів не одну ніч, переписуючи наново астрономію, доповнюючи її новими відкриттями і спостереженнями. До речі, на вершину гори чималенький телескоп доставив віслюк. Телескоп, який сконструював Джордж Еллері Гейл (George Ellery Hale), нині вже не використовують. Проте саме завдяки йому був розроблений спектральний аналіз і класифікація зірок, що стало фундаментом сучасної астрономії. Маунт-Вілсон близько 40 років залишалась головною у світі обсерваторією.
Колись Ведмедиця була зовсім не ведмедицею, а красунею по імені Каллісто. Її полюбив могутній бог Зевс. Розгнівана дружина Зевса - зла богиня Гера вирішила вбити Каллісто. Тоді Зевс перетворив Калісто в ведмедицю, щоб сховати її від Гери. Деякий час нещасна Каллісто жила на Землі у вигляді ведмедиці. Але це теж було для неї небезпечно. Одного разу, повертаючись з полювання, син Каллісто трохи не вбив власну матір, так як він подумав, що перед ним звичайна ведмедиця. Довелося Зевсу знову рятувати свою кохану. Він вирішив перетворити її в сузір'я. Для цього Зевс помістив Каллісто на небо, причому тримав її за хвіст. Тому у зіркової ведмедиці виявився такий великий хвіст, якого у звичайної ведмедиці не буває. На малу ведмедицю Зевс перетворив улюблену собачку Калісто. Шкідлива Гера, дізнавшись, що ведмедиця - це Каллісто, вирішила і на небі не давати їй спокою. Вона зробила так, щоб ведмедиця не могла ніколи мити свою шкуру у водах північного океану. Гера змусила Каллісто весь час кружляти над океаном, не поринаючи в нього.
Крилатий кінь Пегас виник з обезголовленого Персеєм тіла Медузи Горгони, але не успадкував від неї нічого поганого. Він був улюбленцем дев'яти муз - дочок Зевса і богині пам'яті Мнемозіни. На схилі гори Гелікон він вибив копитом джерело Іппокрени, вода якого приносила поетам натхнення Пегас
Ворон і Чаша Відповідно до одного давньогрецького міфу, бог музики і поезії Аполлон одного разу послав ворона за водою для виконання якогось релігійного ритуалу. По дорозі ворон зробив зупинку, щоб подзьобати ягід, а потім, запізнившись з поверненням до Аполлона, безуспішно намагався виправдатися. Бог покарав птицю, відправивши на небо з чашею для води.
Південний Хрест Cузір’я Південної півкулі неба. Чотири його найбільш яскраві зірки утворюють характерну фігуру ромба (або хреста), легко помітну на зоряному небі. Зображення сузір’я Південний Хрест прикрашає державні прапори двох розташованих в Південній півкулі країн — Австралії та Нової Зеландії.
Сузір’я Ліри Зображує той музичний інструмент, на якому нібито колись грав Орфей, що змушував з її допомогою ворушитися камені і підспівувати йому. Чарівними звуками своєї ліри Орфей зумів зачепити навіть грубе серце Аїда, бога царства тіней, і той дозволив Еврідіці, дружині Орфея, повернутися у світ живих. Цю чудову ліру виготовив вісник олімпійських богів Гермес і віддав її Аполлону в якості компенсації за вкрадених у останнього корів, а Аполлон подарував її Орфею.
Волосся Вероніки Зобов’язане своєю назвою чудовим волоссю єгипетської цариці Вероніки, що жила в III столітті до нашої ери. Згідно з легендою, Вероніка турбувалася за свого чоловіка Птолемея, що воював з сирійцями, і дала обітницю богам: якщо Птолемей благополучно повернеться з походу, вона пожертвує їм своє волосся, символ своєї краси. Птолемей повернувся з війни здоровий і неушкоджений, і Вероніка, виконуючи обітницю, обрізала своє волосся і віддала в жертву богам. У пам’ять про подружню любов, настільки наочно доведеною царицею, боги перетворили волосся Вероніки на сяючі зірки, призначені вічно прикрашати весняні ночі.
Козеріг Назва пов’язана з міфом про грецького бога Пане, у якого було людське тіло і козлячі роги і копита. Згідно з легендою, на Олімп одного разу напав Тифон — найбільше та найстрашніше з коли-небудь існувавших чудовиськ. Боги в страху поспішили сховатися в морських глибинах, для чого перетворилися на риб. Але Пану це вдалося тільки частково. Тому Козерога іноді представляють у вигляді істоти з цапиною головою і покритим лускою риб’ячим хвостом.
Водолій Зображуване древніми у вигляді людини, що ллє воду в чан поруч з Південними Рибами, уособлює Ганімеда, сина троянського царя Троса і німфи Калліроя. Через свою надзвичайну красу Ганімед, коли він пас батьківські стада на схилах Іди, був викрадений Зевсом, що перетворився в орла (або тим, хто послав орла), і винесений на Олімп. Там він виконував обов’язки чашників, розливаючи на бенкетах богам нектар. За іншою версією, Ганімеда спочатку викрала богиня ранкової зорі Еос, а громовержець потім забрав його у неї. На сплату за втраченого сина Гермес від імені Зевса подарував Трос золоту виноградну лозу роботи Гефеста і двох прекрасних коней. Гермес переконав Троса, що відтепер його син стане безсмертним і негаразди старості не торкнуться його. Дружина громовержця Гера порахувала появу прекрасного чашника образою для себе і своєї дочки Геби. Вона до тих пір докучала Зевсу, поки той не підніс Ганімеда на небо у вигляді зодіакального сузір’я Водолія.
Рак. Сузір'я Рака - одне із самих малопомітних зодіакальних сузір'їв. Історія його дуже цікава. Існує трохи декілька екзотичних пояснень походження назви цього сузір'я. Так, наприклад, усерйоз затверджувалося, що єгиптяни помістили в цю область неба Рака як символ руйнування і смерті, тому що ця тварина харчується падаллю. Рак рухається хвостом уперед. Біля двох тисяч років тому в сузір'ї Раку знаходилася крапка літнього сонцестояння. Сонце, досягши в цей час граничного видалення до півночі починало "задкувати" назад. Тривалість дня поступово зменшувалося.
Гідра, Лев Назви всіх цих сузір’їв уособлюють персонажів давньогрецького міфу про Геракла (римляни називали його Геркулесом). Вбивство Немейського лева було першим з подвигів великого героя, скоєних ним по велінню нікчемного царя Еврістея. Шкура лева надійно захищала тварину від заліза, бронзи і каменю. Переконавшись на власному досвіді, що жахливому звірові не може пошкодити ніяке зброя, Геракл задушив його руками. Одягнувши на себе шкуру Немейського лева, Геракл вирушив виконувати другу вимогу Еврісфея — вбити лернейську гідру, у якої було величезний собачий тулуб і дев’ять зміїних голів, з них одна — безсмертна. Гідра була настільки отруйна, що навіть її дихання або запах слідів могли знищити все живе. Даремно Геракл рубав мечем голови гідри — на місці однієї відрубаної одразу ж виростали дві, а то й три нові.
Діва. Сузір'я Діви, розташоване поруч з Левом, це сузір'я іноді представлялося казковим сфінксом - міфічною істотою з тілом лева і головою жінки. Нерідко в ранніх міфах Діву ототожнювали з Реєю, матір'ю бога Зевса, дружиною бога Кроноса. Іноді в ній бачили Феміду, богиню правосуддя, що у своєму класичному обличчі тримає в руках ваги. Є зведення, що в цьому сузір'ї древні спостерігачі бачили Астрею, дочка Феміди і бога Зевса, останню з богинь, що залишила Землю наприкінці бронзового століття. Астрея - богиня справедливості, символ чистоти і безвинності, залишила Землю через злочини людей.
Оріон. Оріон син Посейдона, був знаменитим мисливцем і вихвалявся тим, що немає тварини, яку він не зміг би перемогти. За це Гера, дружина могутнього Зевса, наслала на нього Скорпіона. Коли Оріон очистив від диких звірів острів Хіос і став просити в царя цього острова руки його дочки, той відмовив йому. Оріон спробував викрасти дівчину, і цар помстився йому: напоївши доп'яна, він засліпив Оріона. Геліос повернув Оріону зір, але від укусу посланого Скорпіона він все-таки загинув. Зевс помістив його на небі таким чином, що він може завжди піти від свого переслідувача. І дійсно, ці два сузір'я одночасно на небі не видно ніколи.
Скорпіон. Скорпіон - це сузір'я, де нерідко спалахують нові зірки, крім того, це сузір'я багате яскравими зоряними скупченнями. На думку багатьох астрономів, знак Скорпіона самий лиховісний - символ смерті. Він здавався особливо страшним, коли в ньому виявлялася планета нещасть - Сатурн.
У ІІ столітті до н.е. Гіппарх, складаючи каталог, поділив усі зорі на шість груп - видимих зоряних величин (позначається буквою m від лат. magnitude -величина). Найяскравіші зорі мають першу зоряну величину ( m = 1 ,або 1m ), менш яскраві - другу і так далі. Зорі, що перебувають на межі зору ( найтьмяніші ), мають шосту зоряну величину ( m = 6, або 6 m ). Зірки , для яких m ‹ 6, називають яскравими, а всі решта - телескопічними (їх неозброєним оком не видно). Пізніше були введені дробові та від’ємні зоряні величини. Що яскравішим є світило на небі, то меншою є його зоряна величина.
Пізніше були введені дробові та від’ємні зоряні величини. Що яскравішим є світило на небі, то меншою є його зоряна величина. Наприклад, для Сонця m = - 26,80, для найяскравішої зірки нічного неба Сиріус m = - 1,58. Сучасними інструментами можна виявляти об’єкти 25-ої видимої зоряної величини.видима зоряна величина m не є характеристикою світності, тобто світлової енергії, яку випромінює чи відбиває небесне тіло за одиницю часу. значна кількість зір, потужніших за Сонце, мають більші зоряні величини ( тобто не такі яскраві на вигляд ) лише тому, що віддалені від Землі в мільярди разів далі, ніж Сонце.
Найяскравіші зорі північного неба. Алкілам - εОріона. Альдебаран - α Тельця. Альдерамін - α Цефея. Альтаїр - α Орла. Антарес - α Скорпіона. Арктур - α Волопаса. Ахенар- α Ерідан. Бетельгейзе - α Оріона. Вега - α Ліри. Денеб - α Лебедя. Дубхе - α Великої ВедмедиціКапелла - α Візничого. Поллукс - β Близнят. Полярна - α Малої ВедмедиціПроціон - α Малого Пса. Регул - α Лева. Рігель - β Оріона. Сиріус - α Великого Пса. Спіка - α Діви. Уміння розпізнавати на небі сузір’я та зорі називається астрогнозією (від грецьких слів astron - зоря, gnosis-знання). Оволодіти цим умінням можна систематично спостерігаючи за зорями
Видимий рух Місяця Місяць обертається навколо Землі у тому ж напрямі, що і Земля навколо своєї осі. Час повного оберту (період обертання) Місяця навколо Землі відносно зір називається сидеричним (зоряним) місяцем, від латинського сідус - зоря. Він становить 27,32 доби. Синодичним місяцем, або лунацією ( від грецького синодос - з’єднання ) називають проміжок часу між двома послідовними однаковими фазами Місяця. Він дорівнює 29, 53 доби. Синодичний місяць триваліший за зоряний. Причиною цього є обертання Землі (разом із Місяцем) навколо Сонця. Завдяки лібрації (від латинського libratio - погойдування, коливання) Місяця земним спостерігачам видно близько 59 % площі його поверхні.
Видимий рух Сонця. Видимий рух Сонця на небесній сфері обумовлений обертанням Землі навколо Сонця. Внаслідок цього змінюється вид зоряного неба в один і той же час, але в різні дні року. Видимий рух Сонця відбувається назустріч обертанню небесної сфери (1 градус за добу) по екліптиці
Шлях Сонця на небі пролягає через Зодіакальні сузір’я . Назва зодіакальні («зоо» ‑ «тварина») виникла тому, що серед назв цих сузір’їв багато назв тварин. Черговість проходження Сонця сузір’ями наступна: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби.
З 20 листопада по 18 грудня Сонце перебуває в 13 сузір’ї - Змієносець, але воно до числа зодіакальних не зараховане. Знак зодіаку зсунутий відносно ЗС. Це пов'язане зі зміщенням точки весняного рівнодення вздовж ЗС. Точка в.р. перебуває в сузір’ї Овен (). ВР: 21 березня – у північній півкулі Землі настає астрономічна весна. ЛС: 22 червня - у північній півкулі Землі настає астрономічне літо. ОР: 23 вересня - у північній півкулі Землі настає астрономічна осінь. ЗС: 22 грудня - у північній півкулі Землі настає астрономічна зима
Проте не у кожен молодик видно хоча б часткове затемнення. Причиною цього є те, що екліптика і місячний шлях не лежать в одній площині. Положення Сонця на екліптиці та місячному шляху у різні новомісяччя. У новомісяччя 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14 сонячні затемнення не відбуваються. У новомісяччя 3, 4, 5, 10, 11, 12 настає сонячне затемнення.
Протягом року відбувається 2 - 3 сонячні затемнення, причому одне з них, як правило, повне або кільцеподібне. Іноді за рік є чотири, а дуже рідко - п’ять затемнень (у 1935р., 2206 р) Схема повного сонячного затемнення А - зона повного затемнення; В - зона часткового затемнення. Схема кільцеподібного сонячного затемнення А - зона кільцеподібного затемнення В - зона часткового затемнення
Запитання та задачі для самоконтролю студентів до модуля№11. Що таке астрономія?2. Назвати основні методи астрономічних досліджень.3. Скільки є годинникових поясів?4. Що таке небесна сфера ?5. Як називаються точки перетину полуденної лінії з небесною сферою?6. Хто автор і в чому суть геоцентричної картини світу?7. Скільки є сузір’їв?8. Назвіть чотири найяскравіші зорі північного неба.9. Яка з планет - Меркурій чи Уран - є зовнішньою для Землі?10. Сформулюйте І закон Кеплера і проілюструйте його малюнком.11. Чи правда, що на екваторі опівдні Сонце завжди в зеніті . Відповідь обґрунтуйте.
12. Назвати розділи астрономії.13. Назвати основні засоби астрономічних досліджень.14. У якому годинниковому поясі розташована Україна?15. Що таке вісь світу?16. Як називаються точки перетину прямовисної лінії з небесною сферою?17. Хто автор і в чому суть геліоцентричної картини світу.18. Скільки є зодіакальних сузір’їв?19. Назвіть фази Місяця?20. Яка з планет - Венера чи Сатурн - є внутрішньою для Землі?21. Сформулювати ІІ закон Кеплера і проілюструвати його малюнком.22. Чи може людина, перебуваючи на південному полюсі Землі, побачити коли – не будь Сонце в зеніті? Відповідь обґрунтуйте?