ТЕМА : Без трудів не їстимеш пирогів. Українська народна казка "Півник і двоє мишенят"

Про матеріал
ТЕМА : Без трудів не їстимеш пирогів. Українська народна казка "Півник і двоє мишенят" Мета : познайомити дітей з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят», закріпити знання про народні казки, їх повчальний характер; вчити дітей правильно читати в особах, вдосконалювати вміння аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику; виробляти вміння вибірково переказувати прочитане, розвивати увагу, мислення; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне ставлення до ледарів, показати, що ледарство до добра не доводить; прививати любов до читання казок. Тип уроку: комбінований
Перегляд файлу

Літературне читання 2 клас Савченко  (Стр. 40-43)

ТЕМА : Без трудів не їстимеш пирогів. Українська народна казка  "Півник і двоє

               мишенят"

 

Мета : познайомити дітей з українською народною казкою «Півник і двоє

            мишенят», закріпити знання про народні казки, їх  повчальний

            характер;

            вчити дітей правильно читати в особах, вдосконалювати вміння

            аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм  характеристику;

            виробляти вміння вибірково переказувати прочитане, розвивати увагу,

            мислення;

            виховувати бажання допомагати дорослим і один одному,  викликати

            негативне ставлення до ледарів, показати, що  ледарство до добра не

            доводить; прививати любов до читання казок.

Тип уроку: комбінований

Методи, форми, прийоми:  «Розумний м’ячик»,

                                                 «Асоціативний кущ»

                                                  робота в групах, парах,

                                                  «Крісло автора»,

                                                 «Займи позицію»

Обладнання:  ілюстрації до казок ,виставка книг, відеозапис казки, малюнки героїв, маски, індивідуальні картки, ПК

 Завдання до уроку (на дошці):      (слайд 2)

Не тільки дивитися, а й бачити.

Не тільки слухати, а й чути.

Не тільки відповідати, а й міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

                                                    Хід уроку

І. Організація класу.

                                Знову день почався, діти!

                                Всі зібрались на урок.

                                Тож пора нам поспішати,

                                Кличе в подорож дзвінок.

                                Сьогодні у нас незвичайний урок.

                                У казку сьогодні ми зробимо крок. 

ΙΙ. Перевірка   домашнього   завдання.

Завдання:

- читати в особах казку „ Цап та Баран"

- Творче завдання  на  вибір: - придумати   свою кінцівку   до казки.

                                                 - намалювати малюнок:                                            

                                                  - знайти або   придумати загадки про героїв  казки.

 

ІІІ. Мовна розминка.

      1.Розвиток дихання.

(слайд 3-6)

 

       2.Гра "Незвичайна математика"

 Виконайте дії і прочитайте утворений результат.(слайд 7)

Біг – г +жити – и+ь = …                         (біжить)

Гов +оре – е + ить = ….                          (говорить)

Спав – ав + ів + ає =                             (співає)

Прут – ут + аца – а +ює = …                   (працює)

                             

     3.Опрацювання скоромовки:   

  (Робота  в  групах)

 Вчитель  роздає листки  зі  словами  з  яких  треба  скласти  прислів’я.

                І  група – Що  зробиш,  те  й  заробиш.

                ІІ  група – Без  трудів  не  їстимеш  пирогів. 

  • Чого  нас  навчають  ці  прислів’я?

     -    Ними  будемо  керуватися  у  роботі.

  а)  Читання скоромовок «Дощиком»     (читання з   дошки).(слайд 8)

       - Дощик крапає (повільно).

       - Дощ сильніший.(швидше).

       - Злива (дуже швидко).

  б)   Читання на одному диханні

ІV. Актуалізація опорних знань(слайд9)

     Вправа  «Розумний м’ячик»

-         Як називається розділ над яким ми працюємо?

-         Казки якого народу ви зараз вивчаєте?

-    Чим схожі казки ,що увійшли до цього розділу?

-         А які українські народні казки ви знаєте?

-         Хто є героями у казці «Рукавичка», «Лисичка та Журавель», «Цап та Баран»?

 

V. Повідомлення теми,  мети  уроку. Мотивація навчальної діяльності.

-   На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Чим же вони нам такі любі? Напевне тому , що в них трапляються дивні пригоди, речі , тварини і рослини вміють рухатися і говорити, а люди розуміють їхню мову. З однією  з таких казок ми і познайомимося.

   Сьогодні ми навчимося  виразно читати казку, передавати інтонацією настрій героїв,  складати характеристику героям, робити висновки і давати оцінку діям персонажів.

- Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно.

- А хто є головними героями цієї казки ви дізнаєтеся  відгадавши загадки: (слайд9-10)

- Так, правильно саме півник і мишенята будуть головними героями сьогоднішньої казки.

 

VІ.  Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

  • Прочитайте назву казки, яка написана на дошці.( «Півник і двоє мишенят».)

               Ця казка має ще назви «Колосок», «Пшеничний колосок».

  • Уважно послухайте казку, кому з героїв ви симпатизуєте більше і чому?

1 .Виразне читання казки вчителем ( але не усієї , а до слів «Швиденько сіли за стіл».)

     -     Висловте свої  припущення, чим закінчиться казка. (діти відповідають).

          Продовження роботи над прослуховуванням кінцівки казки, і  зіставлення

          своєї відповіді та справжньої кінцівки.

  • Чи справдилися ваші надії?

 

                                                  Фізхвилинка

Мишенята рано-вранці
Роблять вправи на галявці, ,  (згинання рук у ліктях)
Випрямляють ручки, ніжки.
Усміхаються всім трішки,  (повороти голови)
Вправо-вліво повертають. (повороти тулуба.)
Колоски з зерном шукають.
Нахиляються низенько, (нахили тулуба)
Хмиз збирають всі дружненько
Між дерев ми всі йдемо:
В казку всі потрапимо. (Ходьба навшпиньки.)

 

VІІ. Робота над змістом казки(слайд 14)

2.Первинне сприйняття:

       1. Як звали мишенят?
       2. Як ви думаєте, чому їх так називали?

       3.  Як звали півника?

       4. Чому йому дали таке ім’я?.

       5. Що знайшов півник?

       6. Що спочатку зробив півник з пшеничним колоском?
       7. Що приніс півник з млина?
       8. Що став робити півник з борошном?
       9. Що зробив півник з тістом?
       10. Чим займалися  мишенята весь час, поки півник працював?
       11. Коли пироги спеклись, і півник виклав їх на стіл, що сказали мишенята?
       12. Що сказав півник мишенятам?
3.  Словникова робота  «Довідкове бюро»(слайд 15)

 Ціп, Млин ,Нероба

б) Прочитати слова(слайд 16)

Вертілись, ранесенько, молотитиме, не нахваляться, зголоднів, стривайте, тихіше, відповісти.

в) робота над образними висловами:( (слайд 17)

- голосно закричали;

- тихіше сказали;

- зовсім тихо відказали;

- ледве чутно пропищали.

4.Читання казки учнями вголос ланцюжком .

 

VІІІ. Узагальнення, систематизація вивченого

     а)Гра «Продовж  речення»

Я зачитую початок речення , а діти кінцівку.

- Якось підмітав півник подвіря і побачив……. .

- Замісив він тісто, приніс дров,    .

- Мишенята теж часу не гають: …..  .

- Нема за що таких нероб і ….  .

б). Вибіркове читання.

- Знайдіть уривки казки до ілюстрацій та виразно прочитайте. (слайд 18)                                                                                             

- Знайдіть зачин ( Читання вголос, мовчки, голосно, тихо, пошепки);

- Знайдіть кінцівку( Розєднайте слова і прочитайте)

       в) Читання казки в особах.

-  Звертайте увагу на розділові знаки і слова, що підказують інтонацію читання.

     г) складання плану за малюнками

     г) Творча робота.  Вправа «Крісло автора» (слайд 19)

-    Змініть сюжет казки так, щоб мишенята змогли їсти пироги.

-    Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки «Півник і двоє мишенят»?

      д) Читання в парах

                                                     Фізхвилинка(слайд 20)

                                       (Вправа для очей «Совенята»)

е) Характеристика героїв казки  (Вправа «Асоціативний кущ»).(слайдт 21)

      Визначення головної думки.

    Які слова спадають на думку, коли чуєте слово «півник» чи «мишенята»?

Вийдіть до дошки , знайдіть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки. Запишіть слова-характеристики біля героїв, яким вони відповідають.

 

 -   Висновок зачитується окремими учнями.

є). Вправа  «Займи позицію»

- Чи справедливо вчинив півник?

- Кого з героїв казки вам шкода?

ж). Робота над прислівям.(слайд 22)

     - Відшукайте продовження прислів’я і скажіть, яке з них   виражає головну думку казки:

                   Без трудів                                   а хто ґави ловить.

                   Хто дбає,                                   не їстимеш пирогів.

                  Хто діло робить,                          той і має.

ІX. Підсумок  уроку (слайд 23)

  • Кому з героїв ви можете дати свої поради?
  • Чого вчить ця казка?
  • Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вас просять?
  • Як можна по-іншому закінчити казку, щоб мишенята стали працьовитими?

 

Домашнє завдання:

     Виразно читати і переказувати казку «Півник і двоє мишенят», намалювати

      малюнок .

Що   зробиш,   те   й   заробиш.

 

Без   трудів   не   їстимеш  пирогів.             

 

docx
Додано
18 травня 2020
Переглядів
662
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку