Тема. Билина «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник». Ідеал воїна – захисника в билині

Про матеріал

Тема. Билина «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник». Ідеал воїна – захисника в билині

Мета: ознайомити учнів зі змістом билини; навчити виявляти засоби поетичної мови в билинах ( епітети, гіперболи, повтори); розвивати вміння характеризувати образи билин; вміння виразно читати билини, висловлювати власне враження; виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

Перегляд файлу

Тема. Билина «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник». Ідеал воїна – захисника в билині

Мета: ознайомити учнів зі змістом билини; навчити виявляти засоби поетичної мови в билинах ( епітети, гіперболи, повтори); розвивати вміння характеризувати образи билин; вміння виразно читати билини, висловлювати власне враження; виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

 

Хід уроку

  1. Перевірка домашнього завдання.

- Презентація малюнків до билини «Ілля Муромець і Соловей- Розбійник»

                  - Літературний диктант.

1. Із якого міста виїжджав Ілля? (Муромля)

2. В якому селі жив Ілля? (Карачарові)

3. Де зустрів він багато ворогів? ( Під Черніговим)

4. Яку посаду пропонують йому люди, коли він переміг ворогів? (Воєволи)

5. Хто заблокував просту дорогу до Києва? ( Соловкей – Розбійник)

6. Скільки років не їздили люди прямою дорогою до Києва? ( 30 )

7. Як свистів Соловей? (По – соловїному)

8. Якою зброєю переміг Ілля Соловя? (Стрілою)

9. Імя київського князя. (Володимир)

10. Чому приїхав Ілля в Київ? Для оборони Русі)

11. Як покарав Ілля Соловя? (Відрубав йому буйну голову)

12. Де відбулось покарання? (На Куликовім полі)

II. Актуалізація знань.

  • Що називаємо билиною?
  • Які ви знаєте цикли билин?
  • Як за тематикою поділяються билини?
  • Які ви знаєте билини за типами персонажів?

 

III.Вивчення нового матеріалу.

1. Складання асоціативного куща до слова богатир (сильний, спритний, мужній, відважний, розумний)

2. Композиція билин.

1.Заспів – може бути відсутній. Прямо не повязаний зі змістом, але налаштовує на певний лад. «А хто б нам сказав про старовину, про старовину, про бувальщину…»

2.Зачин – початок розповіді. «У славетному місті Муромі…»

3.Основна частина – розповіді про події і вчинки героїв.

4.Кінцівка – завершення розповіді «Отут Іллі і славу співають.»

 

3.Художній світ билин.

1. Розмірений, плавний билинний вірш, як правило, не має рими.

2.Гіперболи ( перебільшення) при описі усього, що повязане з головним героєм билини.

  1. Постійні епітети
  2. Порівняння.
  3. Повтори.
  4. Вживання слів із зменшувально – пестливими суфіксами.

 

4.Словникова робота.

Епітет – художнє означення, що виділяє, підкреслює характерну рису, визначальну якість предмета, явища, поняття, героя.

Анафора – єдинопочаток, повторення одного слова чи групи слів на початку цілого ряду віршових рядків або строф.

Гіпербола – засіб художнього зображення, що полягає в надмірному перебільшенні характерних властивостей чи ознак певного предмета, явища або дії задля особливого увиразнення художнього зображення чи виявлення ставлення до нього.

 

5.Робота з текстом билини «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник».

Робота в мікрогрупах.

1 мікрогрупа – виписати епітети

2 мікрогрупа – виписпти гіперболи

3 мікрогрупа – виписати анафору

 

Епітети (добрий молодець, славний город, чисте поле, сонця красного, місяця ясного, старий козак, стольний славний Київ – город, стрілу калену, тятиву шовкову, широкий двір, стременя булатного, палати княжії, князь стольнокиївський, славний молодче, Русь святую, буйну голову, славному козаку)

 

Гіперболи (озера – річки перепливав, ліс ламав; на семи дубах; усі трави – мурави вянуть, усі квіти обсипаються; всі мертві лежать)

 

Анафора ( Гей, у славному та у городі у Муромі. Гей, то не старий дуб к землі нагинається, Гей, як приїхав Ілля Муромець у город, у Київ. Гей, ти мій добрий богатирський коню.)

 

6.Визначення композиції билини.

Заспів.

«А хто б нам сказав про старовину,

Про старовину, про бувальщину…»

Зачин.

«Гей, у славному та у городі у Муромі…»

Основна частина.

«Під город, під Чернігів під’їжджав…»

«Соловія стрімко в кайдани кував…»

«А приїхав у стольний город Київ…

Оборонять Русь святую»

«Відрубав Соловію буйну голову…»

Кінцівка

«Тут – то славному козаку Іллі Муромцю

Славу співають…»

 

IV.Творча робота. Скласти сенкан до слова богатир.

Богатир.

Сильний, мужній.

Допомагав, рятував, захищав.

Обороняв країну від ворогів.

Воїн.

 

V. Домашнє завдання.

Скласти план характеристики образу Іллі Муромця

Скласти кросворд до билини «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник»

 

VI. Підсумок уроку

Продовжи речення.

Я  б хотів бути схожим на …

Герой билини навчив мене…

Я дізнався, що…

Я б хотів, щоб у наш час…

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
6 серпня 2018
Переглядів
21315
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку