УКРАЇНСЬКА МОВА 4 клас
ТЕМА : ЧАРІВНА ПОДОРОЖ У СВІТ КРАСИ І ДОБРА.
МЕТА: виявляти творчі здібності учнів; розвивати мовлення і образне мислення дітей; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до краси слова, доброзичливість.
ОБЛАДАННЯ: маршрутний лист, ребуси, малюнки, маски
ТИП УРОКУ : урок-подорож.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро Вас,
І запрошуємо ласкаво
На урок в четвертий клас.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Сьогодні ми здійснимо уявну подорож в дуже цікаву країну. Ми будемо подорожувати по лісах, горах і ріках. На шляху нам будуть траплятися різні перешкоди. Але ми повинні їх подолати щоб здобути знання і повернутися додому.
Перед нами маршрутний лист нашої подорожі. Це станції : «Народні перлини», «Дрімучий ліс», «Поетична скринька», «Будинок казок», «Річка цікава».
ІІІ. ЗАСВОЕННЯ ЗНАНЬ.
І. Станція «Народні перлини».
- На цій станції ми повинні попрацювати над скоромовками, зібрати, прочитати і пояснити прислів’я; відгадати загадковий кросворд.
а) Скоромовки.
Зима, зимонько, зима,
Запорошена земля.
_____________________
На засніженій землі
Видно зайченят сліди.
_____________________
Семен сіно не довіз,
Лишив сани – узяв віз.
б) Робота з прислів’ями.
Спробуйте «зібрати», прочитати і пояснити прислів’я.
Що те сієш по
по й жнеш
________________________________
Землю вона урожай
поважай дасть
в) Відгадування загадкового кросворду.
- Сніг на полях, лід на річках,
хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку).
«Білі мухи он летять». (Сніжинки).
Уночі зробив мені? (Мороз).
Білих мух порозсипала. (Віхола).
|
В |
З |
И |
М |
К |
У |
|||
|
С |
Н |
І |
Ж |
И |
Н |
К |
И |
|
|
М |
О |
Р |
О |
З |
||||
В |
І |
Х |
О |
Л |
А |
|
2. Станція «Дрімучий ліс».
а) Бесіда.
- На нашому шляху Дрімучий ліс. Але він не лякає нас, тому що у ньому живе Гном – Віршовничок, який вчить складати вірші.
- Ми виконаємо завдання з його поетичної скриньки, але спочатку згадаємо умову при написанні віршованих рядочків. (У вірші повинна бути рима).
- А що таке рима? (Це два слова –схожі за звучанням).
б) Слухання вірша.
Якщо ти хочеш тут пограти,
Слова нам треба римувати.
Дістали слово «білка»,
А ти що скажеш? – «стрілка».
Дістали слово «жабка», -
А ти скажи їм – «крапка».
Так можна довго жонглювати
Подібними словами.
Давайте ж, друзі, ми тепер
Пограємо із вами.
в) Гра «Складно –нескладно».
- Я буду читати слова, а ви будете плескати в долоні, якщо вони римуються.
Вода –руда сніжинка –пушинка
Білка –стрілка Маринка – сторінка
Книжка – ніжка музика – співак
Зірка - м’яч скажу – бережу
Коса – роса повела – замела
г) Гра «Літаюча рима» (Робота в парах)
- Скажіть один одному слова і придумайте до них такі, щоб отримати риму.
- Ну, а зараз гостям щирим,
Щоб згадали добре нас
Подаруємо власний віршик
Що складав четвертий клас.
д) Робота в групах.
- Спробуйте дописати у віршах слова, щоб його рядки римувалися і у ньому з’явився зміст.
- Прочитайте ваші варіанти складеного вірша гостям і звірте написане з оригіналом.
Ось пливе легка хмаринка,
Ну, справжнісінька…. (пір’їнка).
В гості прийшла… (білосніжна) зима,
…. (Снігу) багато нам всім принесла,
Стежки й дороги вона…. (замела),
Діток пограти в … (сніжки) повела.
3. Станція «Гори».
- А ось і перешкода. Це – ребуси і загадки –добавлянки. Щоб дістатися до наступної зупинки, треба їх розгадати.
а)
Ща (слива) – щаслива
Ма (річка) - Марічка
Г (риби) – гриби
Пі2л – підвал
7Я - сім’я
б) Загадки –добавлянки
Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінні дні
Відлітають… (журавлі).
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть ….. (лисиця).
Що за гість?
Шість вікон має,
По квіткам собі літає.
Не бджола, не джмелик,
Зветься він… (метелик).
Наче сонячні клубочки
Ходять біля мами квочки.
Хто це там пищить, малята?
Здогадалися?... (курчата).
Має довгі – довгі вуса.
Я й сама його боюся.
Він кусає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку … (рак)
Я ловлю комах, жучків,
Їм маленьких червʼячків.
В теплий край я не літаю, під стріхою хату маю.
Цвірінь – сів я на хлівець,
А звуть мене…. (горобець).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Ми на ганку спозаранку
Робимо зарядку.
Похитали головою,
«Раз» - притупнули ногою.
Руки вгору, руки вниз.
«Два» - присіли, піднялись.
Гарно всі ми відпочили.
Й до роботи приступили.
4. Станція «Будиночок казкових мешканців».
а) – Ми маємо заглянути у будинок казкових мешканців і здогадатися, хто у ньому живе.
- Відгадайте, з якої це казки :
б) Складання діалогу. (Розмова Сніжинки і бабусі – Хмари).
в) – А тепер ми спробуємо скласти свою казочку, а про кого вона буде, дізнаєтеся з віршів :
Ніжна зірка сніжно – біла
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди –
Стала краплею води. (Сніжинка).
У студеній високості
Народилися сніжинки,
І летить на землю в гості
Діамантові пушинки.
«Ой, які є вони хороші!» -
Кажуть люди і дерева.
У таночку – у пороші
Линуть білі королеви.
Павло Воронько.
Білесенькі сніжиночки
Вродились ми з води.
Легенькі, як пушинки,
Спустилися сюди….
Ми хмарою носилися
Від подиху зими,
І весело крутилися
Метелицею ми.
Тепер ми хочем спатоньки
Як діточки малі.
І линемо до матінки –
До любої землі….
Микола Вороний.
Про кого розповідається у віршах?
5. Станція «Річка цікава».
а) Робота за малюнком.
б) Слухання початку казки: (За Василем Сухомлинським)
Сніжинка
З неба летіла на землю сніжинка. Вона була легка і ніжна, мов пушинка. І красива, мов зірка.
На землі стояв хлопчик і дивився, як падає сніжинка. Хлопчик простяг долоню….
в) Самостійна робота. Складання казки.
г) Перевірка самостійної роботи. Слухання складених розповідей.
д) Бесіда.
- Від чого розтанула сніжинка?
-А що дає слово всьому живому на Землі?
- Чи схоже сонечко на сніжинку?
- Що треба зробити на малюнку, щоб сонечко перетворилося на сніжинку?
- А що треб домалювати, щоб сніжинка ожила?
- Так, сніжинка ожила і вам посміхнулася,бо їй дуже сподобалось, як ви працювали на уроці.
- А що вам сподобалось на уроці?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
Д. з. Записати у зошити складену розповідь.