Перша і друга дієвідміни дієслів. Урок з української мови 4 клас.

Про матеріал
Ознайомити дітей з дієвідмінами дієслів, показати граматичний зміст дієвідміна; формувати в учнів вміння розрізняти дієслова І-ІІ дієвідміни; розвивати вміння співвідносити, зіставляти, розвивати мислення,увагу, мовлення: виховувати інтерес до вивчення української мови, виховувати дбайливе ставлення до живої природи.
Перегляд файлу

Урок   української мови 4 клас

Тема уроку. Перша і друга дієвідміни дієслів.

Мета:

ознайомити  дітей    з  дієвідмінами  дієслів, показати  граматичний  зміст  дієвідміна; формувати  в  учнів   вміння  розрізняти  дієслова  І-ІІ  дієвідміни;  розвивати   вміння  співвідносити,  зіставляти,  розвивати  мислення,увагу,  мовлення: виховувати  інтерес  до  вивчення  української  мови, виховувати  дбайливе  ставлення  до  живої  природи.

Обладнання: роздатковий  матеріал, плакати  із зображенням  весни,ТЗН.

Хід уроку

I-Організація класу до уроку.

Час розпочати рідну мову,

Продовжимо вивчати дієслова

Щоб на уроці ви не нудьгували

Для вас я склала казку:

«Відшукаємо весну і розбудимо від сну».

Десь заблудилася весна.

То підморозить, то розтане.

Тo є вона, а то нема.

Знайдемо-і вона настане

Девіз уроку:

Учитель

Діти

Сидимо

Рівно

Пишемо

Гарно

Слухаемо

уважно

Відповідаємо

правильно

П. Актуалізація опорних знань.

Весна по класу блукала,

Скрізь сліди позалишала.

Шукати будемо, як слідопити?

Ви зможете таке зробити?

1. Пригадуємо: знаємо.

Спершу буде синій слід:

Усе про дієслова повторіть

a) чим є?

б) що означає?

в) питання?

г) морфологічні ознаки?

Вмiємо.

2. Гра «Впіймай дієслово» (оплеском долонь)

А тепер червоний слід

Хай розтануть сніг і лід.

До дальших пошуків готові?

Гра «Піймайте дієслово!»

Ще зима приморожує ранки

 

 

І страхує весну молоду.

Ще не встигли прозорими серпами

Одягнутись дерева в саду.

Ще розхристаним снігом прикритий

Наш садок додивляється сни,

Але перший шпачок серед віття

Просвистав пісню весни.

3. Вибірковий диктант. (виписати з тексту дієслова, в дужках вказати

час)

Диво дивне, дивина-

Де поділася весна?

Ми гуртом  шукали

        І до сонечка гукали.

Подивився з висоти,

Де нам весноньку знайти?

Каже сонце: «Ось вона!»

Спить у пролісках весна.

По снігах вона блукала,

От у лісі й задрімала.

А тепер я залюбки

До весни зроблю стежки.

4. Каліграфічна хвилинка.

Ходімо далі без зупинку

До каліграфічної  хвилинки.

По оранжевих слідах,

По снігах і по льодах.

Зробимо хороше діло,

Букву «ве» напишемо вміло

В в в в в

5. Фізкультхвилинка. (слайд фізкультхвилинки)

 Вивчення нового матеріалу.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Оголошення теми уроку

Прочитайте  тему уроку.

Знайдіть орфограми у словах

Відшукаємо, пробудимо

Жовтий слід веде нас до нових знань.

Навчимося

мотивувати

написання

особових закінчень дієслів і

встановимо причину таких різних закінчень.

2. Повідомлення  вчителя. За особових закінчень характером

теперішнього часу (або майбутнього для дієслів доконаного виду)

дієслова поділяються на дві діевідміни: першу і другу. Це ще одна

морфологічна ознака дієслова. Сам термін «Дієвідміна» означає:

всі  дієслова  відмінюються  не однаково, по різному.

3. Робота з підручником.

1. Робота з таблицею в підручнику (с.62)

Порівняйте закінчення дієслів теперішнього і майбутнього часy. Які вони

(однакові)

- А тепер порівняйте закінчення кожного часу між собою. Вони теж

однакові? (pізні)

Ви вже відчули певну закономірність.

Як же визначити дієвідміну словах?

2. Прочитаємо правило на с.62 (хором).

3. Закріплення знань.

Бузковим слідом помандруем

1. Дієслова на дві дієвідміни погрупуєм

1. Усно утворить форму 3-ої особи множини і згрупуємо дієслова за

дієвідмінами:

Дзвеніть зявиться

Щебетати прийти

Прилітати кричати

        Танути

побачити

2. Складемо кілька речень  із  словами  з дошки  на вибір, змінивши  за

необхідності  форму дієслів.

3. Повернемося до речення на дошці, визначимо дієвідміну слів

відшукаємо (1-ща дв), пробудемо (2-га дв.)

Самостійна робота.

Індивідуальні творчі вправи на конструювання.

Малюнки птахів, звірів розрізані на декілька нерівних частин. На

зворотній стороні записані деформовані речення про цих птахів, звірів.

Дітям потрібно скласти фігуру птаха, звipа, прочитати речення, знайти

дієслова, визначити форму, число, час, дієвідміну.

Самоперевірка самостійної  роботи.

Хто виконав правильно, стає консультантом для слабших.

Підсумок  самостійної роботи.

- Що нового і цікавого ви дізналися про птахів, тварин?

I ось слід останній.

Десь близько-близько вже весна!

Усі сніжинки вже розтанули

1 лине пісня голосна.

Виглянуло сонечко,

Щиро посміхнулось,

Пташка заспівала,

I весна вернулась

До нашого класу,

До гнізда свого.

Де ж холодну зиму

Мандрувала довго?

В темнім краї, аж за морем,-

Весна одмовляє

Але мені наймиліше

В українськім краї.

Де верби й тополі,

Де весна грає,

Зорі з неба світять,

Діти підростають.

IV. Підсумок уроку.

(висновки)

Друзі мої, розумні, дякую вам за гарну роботу

Самооцінка власної діяльності

Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою «Шкали

оцінювання»

V. Домашне завдання.

Продовжити казку використовуючи І-ІI дієвідміну.

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
15 березня 2021
Переглядів
1447
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку