Тема: Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Ділення на 10, 100, 1000 з остачею. Задачі на спільну роботу (№ 741—750).

Про матеріал
Тема: Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Ділення на 10, 100, 1000 з остачею. Задачі на спільну роботу (№ 741—750). Мета: навчальна: вдосконалювати вміння учнів ділити багатоцифрові числа на одноцифрові, вчити учнів виконувати письмове ділення з остачею на одноцифрове число, пе¬ревіряти правильність його виконання; розв’язувати задачі на зустрічний рух, на спільну роботу; розвивальна: розвивати мислення, увагу; виховна: виховувати інтерес до предмета. Обладнання: підручник, презентація, картки. Тип уроку: комбінований.
Перегляд файлу

Урок математика

Клас: 4-В

Тема: Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Ділення на 10, 100, 1000 з остачею. Задачі на спільну роботу (№ 741—750).

Мета:

навчальна: вдосконалювати вміння учнів ділити багатоцифрові числа на одноцифрові, вчити учнів виконувати письмове ділення з остачею на одноцифрове число, пе­ревіряти правильність його виконання; розв’язувати задачі на зустрічний рух,  на спільну роботу;

розвивальна: розвивати мислення, увагу;

виховна: виховувати інтерес до предмета.

Обладнання: підручник, презентація, картки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Лунає дзвіночок, до праці мерщій!

Ти всі перешкоди здолати зумій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

 

ІІ. Контроль корекція та закріплення знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Додому вам було виконати завдання №739 та №740. Зачитайте вправу №739, значення виразів на 3 дії, та поясніть чому результати обчислення різні.(«забажанням», результати обчислення різні тому, що другий порядок виконання дій).

14 301 × 2  - 777 ÷ 7 = 28 491

(14 301 × 2 - 777) ÷7 = 3 975

(Відповідь: 28491; 3975.)

- Молодець. Прочитайте відповідь до вправи №740.(за бажанням)

Швидкість велосипедиста 12 км/год. Це в 3 рази більше від швидкість пішохода, але в 6 разів менше від швидкості  автобуса. Знайди швидкість пішохода й автобуса.

(Відповідь: швидкість пішохода 4 км/год, швидкість автобуса — 72 км/год.)

 

2. Каліграфічна хвилинка.

- Напишіть каліграфічну хвилинку, вам потрібно збільшити число у 10 разів.

Пишіть охайно в зошиті. (один учень зачитує числа, діти перевіряють)

10 010, 10 020, 10 030…

 

3. Математичний диктант.(учитель зачитує, учні записують)


Від добутку чисел 7 і 8 відняти 30 (26)

Від різниці чисел 42 і 21 поділити на 3 (35)

Різницю чисел 92 і 36 поділити на 7 (8)

Добуток чисел 12 і 4 додати, добуток чисел 8 і 4 (80)

Від 100  відняти добуток чисел 9 і 9 (19)

Від 52 відняти добутку чисел 6 і 8 (4)

Частку чисел 32 і 8 поділити 1 (4)

Частку чисел 15 і 3 помножити 6 і відняти 10 (20)

Різницю чисел 72і 12 поділити 10 (6)

Від добутку  чисел 4 і 8 відняти  20 поділити на 6 (2)


Перевірка диктанту(«за бажанням»)

 

  1. Усні обчислення.

- Зараз ми з вами виконаємо усні обчислення. Завдання № 741 на сторінці 119.(вчитель викликає учнів)

45 000 ÷ 1000 = 45

250 × 100 = 25 000

10 000 ÷ 1 000 = 10

  • Розв’яжіть приклади на ділення з остачею.(фронтальне опитування учнів)

26 : 5 = 5(ост.2)             25 : 3= 8(ост.3)      45 : 6=7(ост.5)

20 : 7 = 2(ост.8)             30 : 4= 7(ост.5)      70 : 8=8(ост.75)

 

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні на уроці ми з вами будемо ділити багатоцифрові числа з остачею на 10, 100, 1000 та розв’язувати задачі.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Підготовча робота.

- Скільки всього одиниць, десятків, сотень в числі 83 245?(У числі 83 245, 5- одиниць, 45 – десятків та 245 – сотень)

-  Скільки всього тисяч в числі 724548?(У числі 724548,  724 тисяч)

2. Пояснення.(вчитель записує на дошці з коментуванням)

1654 : 100=16(ост. 54)

— Скільки всього сотень в числі 1654? (У числі 1654, 16 сотень.) 54 одиниці становитимуть остачу. Отже, в частці буде 16 і в остачі 54.

 

2. Опрацювання нового матеріалу.

1. Читання учнями пояснення в підручнику.

Вправа № 742. (один учень зачитує, інші слудкують)

Розглянь запис. Прочитай пояснення про ділення на 10, 100, 1000 з остачею.

  1. 73 ÷ 10 = 7(ост.3)   2) 1847 ÷ 100 = 18(ост.47)

Пояснення. 1) У числі 73 поділити на 10, буде 7. 3 од. становитимуть остачу.

  1. У числі 1847 найбільше число, яке ділиться на 100, це число 1800. 1847 поділити на 100, буде 18. 47 од. становитимуть остачу.

 

3. Первине закріплення.

- Розгляньте вправу  № 743, вам потрібно розв’язати з коментуванням. (розв’язання «ланцюжком» біля дошки. Записують в зошиті)


254÷10=25(ост.4)

254÷100=2(ост.54)

12700÷1000=12(ост.7)

8400÷1000=8(ост.4)

83450÷10=8345

83450÷100=834(ост.5)


 


  • Молодці. Наступна вправа №744, вам потрібно розв’язати приклади з двома діями. (розв’язання біля дошки з коментуванням,  запис у зошиті)

1) 724036 ÷ 4 + 40850 = 181 009 + 40 850 = 221 859

2) 2 × 843 – 4 × 343 = 1686 – 1372 = 314

- Правильно, звіртеся з дошкою. Ви вже втомилися тому час фізкульт-

Хвилинки, встали всі.

Фізкультхвилинка.

Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався — молодець!

 

3. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота над задачами.

- Наступна задача № 745.(відповідь біля дошки, запис у зошиті)

На 3 га землі посіяли 500 кг зерна пшениці. Скільки кілограмів зерна потрібно, щоб засіяти 300 га землі?

 

- Прочитайте задачу.(учень читає біля дошки, інші слідкують)

- Про що розповідається в задачі? (в задачі ідеться мова про пшеницю)

- Що відомо в задачі?(відомо, що на з га землі витратили 500 кг зерна)

- Яке запитання задачі? (скільки кілограмів зерна потрібно, щоб засіяти 300 га землі)

- Запишемо умову.(учень записує на дошці)

Задача №745

3 га – 500 кг зерна

300 га -? кг зерна

  • Запишемо розв’язання.
  • Якщо на 1 га землі потрібна однакова кількість зерна, що ми можемо сказати про співвідношення між га землі і кількість зерна?( у скільки більша площа землі у стільки і більша кількість зерна)
  • А чи можемо ми дізнатися скільки потрібно зерна щоб засіяти 300га землі?(Ні, не можемо)
  • Чому? (не знаємо у скільки разів 300 га більше ніж 3 га).
  • А можемо про це дізнатися? (Так)
  • Яку першу дію виконаємо? Про що дізнаємося?(першу дію виконаємо 300 ÷ 3, дізнаємося у скільки збільшили площу)
  • Яку другу дію виконаємо? Про що дізнаємося? (друга дія - 500 × 100 ми дізнаємося, скільки тон зерна потрібно засіяти 300 га землі).

Розв’язання

  1. 300 ÷ 3 = 100(р.) – збільшили площу посіву;
  2. 500 × 100 = 50 000 = 50 (т) – потрібно зерна.

- Запишемо відповідь.

Відповідь: 50 тонн зерна потрібно, щоб засіяти 300 га землі.

 

  • Далі розв’яжемо  задачу № 746.(біля дошки)

Автомобілем ГАЗ можна перевезти 600 ц вантажу за 24 рейси, а автомобілем більшої вантажності – за 12 рейсів. За скільки спільних рейсів можуть перевезти весь вантаж обидва автомобілі?

          Прочитайте задачу. (учень читає біля дошки)

— Про що розповідається в задачі? (Про рейси)

Що відомо в задачі? (за 24 рейси автомобіль ГАЗ, може перевезти 600ц, автомобілем більшої вантажності – за 12 рейсів )

          Яке запитання задачі?( за скільки спільних рейсів можуть перевезти весь вантаж обидва автомобілі?)

          Запишемо короткий запис. 

Задача №746

ГАЗ - 24 р.  — 600 ц

Другий автомобіль — 12р. — 600 ц

Разом — ? р. — 600 ц

  • Чи можемо ми відразу дізнатися за скільки спільних рейсів можуть перевезти весь вантаж обидва автомобілі ? (Ні, не можемо)
  • Чому? (Не знаємо,  скільки перевозить за один  раз разом)
  • Чи можемо ми відразу дізнатися скільки за один раз?(ні, не можемо)
  • Чому? (тому що не знаємо скільки за один рейс перевозить другий автомобіль)
  • Чи можемо ми  відразу дізнатися скільки за один рейс перевозить другий автомобіль?(Ні, не можемо)
  • Чому?(тому що не знаємо скільки центнерів перевозить за один рейс ГАЗ)
  • Чи можемо відразу дізнатися скільки центнерів перевозить за один рейс ГАЗ?(Так, можемо)

 

Розв’язання

  1. 600 ÷ 24 = 25 (ц) – перевозить за 1 рейс ГАЗ;
  2. 600 ÷ 12 = 50 (ц) – перевозить за 1 рейс другий автомобіль;
  3. 25 + 50 = 75 (ц) – перевозять разом за 1 раз;
  4. 600 ÷75 = 8 (р.)
  • Запишемо відповідь.

Відповідь: 8 спільних рейсів автомобілі перевезуть вантаж.

Можна записати однією дією:

600 : (600 : 24 + 600 : 12) = 8 (рейсів)

- Наступна задача № 747(розв’язання біля дошки, запис у зошиті)

Автомобіль КрАЗ – 257 витрачає за нормою на 100 км шляху 36 л пального. Але шофер обрав зручний режим роботи і зменшив витрату пального до 31 л на 100 км. Скільки літрів пального зекономить шофер на шляху в 1 000км?

- Прочитайте задачу.(учень читає)

- Про що розповідається в задачі?(Скількі пального витратив шофер)

- Яке запитання задачі?(скільки літрів пального зекономить шофер на шляху в 1000км)

  • Запишемо умову задачі.

Задача №747

100 км – 36 л

100 км – 31 л

1000 км - ? л

  • Запишемо розв’язання.
  • Знаючи що за 100 км повинен був витратити 36 літрів, а витратив 31 літер, що можна сказати про витрати пального?(дізнаємося про  економію пального за 100км)
  •  При 1000 км, що ми можемо дізнатися?(скільки разів збільшилась відстань)
  • Як дізнатись скільки зекономив пального шофер?(збільшення відствні треба помножити на те, що зекономив шофер)
  • Яку першу дію виконаємо? ( перша дія - 36 - 31);
  • Про що дізнаємось? (скільки літрів економить шофер на 100 км)
  • Яку другу дію виконаємо? (друга дія -1000 : 100)
  • Про що дізнаємося?(ми дізнаємося, на скільки збільшена відстань)
  • Третя дія? (третя дія – 10 × 5)
  • Про що дізнаємося? (ми дізнаємося, скільки літрів пального зекономить шофер)

Розв’язання

  1. 36 – 31= 5 (л) – економить шофер на 100 км;
  2. 1000 : 100 = 10 (р.)  - збільшена відстань;
  3. 10 × 5 = 50 (л) – економія пального.
  • Запишемо відповідь.

Відповідь: 50 літрів пального зекономить шофер.

 

VІ. Підсумок уроку.

— Що нового дізналися на уроці?(я дізнався про ділення багатоцифрових чисел з остачою)

― Яке завдання було найцікавішим?(мені сподобалось…)

 

VІІ. Домашнє завдання.

  • Додому 1- 2 ряд – №748*, 749, 2- 3 ряду - № 749, 750 с.120.
  • Урок закінчено.

 

 

docx
Додано
23 червня 2020
Переглядів
2031
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку