Мета: ознайомити учнів зі співвідношеннями між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати бажання берегти час.
Урок 20
Тема. Доба. Година.Хвилина. Секунда. Визначення часу за годинником.
Мета: ознайомити учнів зі співвідношеннями між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати бажання берегти час.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра «Котра година?»
Повторення таблиці множення і ділення чисел 4; 5; 6.
Числа всередині годинника змінюються на 4 і 6.
Учень біля дошки указкою показує на числа навколо циферблату, учні класу виконують множення і називають відповідь.
— За допомогою годинника складіть усі можливі приклади на ділення.
3. Фронтальне опитування
1) Робота над виразами.
— У чому різниця?
(36 – 12 ) : 6 + 6; 36 – 12 : 6 +6
Повторення порядку виконання дій.
2) Обчислення прикладів (с. 26, № 165).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Справно йде, хоч ніг немає,
«Цоки-цок»,— усім співає.
І секунди, і хвилини
Нам рахує він щоднини. (Годинник)
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати з одиницями часу та вчитися ви
значати час за годинником.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 26, № 166)
— Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої: година, доба, століття, місяць, рік, тиждень, секунда, хвилина.
2. Пояснення нового матеріалу
— Ранок, день, вечір, ніч складають добу.
— За чим визначають час? ( Час визначають за годинником.)
— 1 секунда — це час, за який ми зазвичай вимовляємо назву двоцифрового числа.
— Скільки обертів за добу робить годинна стрілка? (За добу годинникова
стрілка робить два повних оберти.)
— Скільки обертів за добу робить хвилинна стрілка? (Хвилинна стрілка
робить повний оберт за 1 годину, тобто 24 оберти.)
1 доба = 24 години
1 година = 60 хвилин
1 хвилина = 60 секунд
— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, піскові, сонячні, водяні, маятникові)
3. Практична робота (с. 27,№ 168)
Визначення часу за годинником
— Запишіть, скільки годин і хвилин показує кожний год тнник.
— Котру годину показуватиме кожний годинник через 10 хвилин; через
20 хвилин?
4. Бесіда «Кожну хвилину бережи»
— Поясніть, як ви розумієте прислів’я: «Зробив діло — гуляй сміло».
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 27, № 169)
Усне виконання завдання (робота за макетом годинника).
2. Самостійна робота
1 варіант
Обчисліть значення виразів, у яких останньою є дія віднімання.
72 – 5 • 8 (60 - 40) : 4 6 • 7 – 42
32 - 7 + 8 44 - ( 7 + 17) 18 : (12 - 9 )
2 варіант
Обчисліть значення виразів, у яких першою є дія віднімання.
13 - 6 + 5 12 – 6 • 2 6 • 9 – 3
13 - ( 6 + 5) (12 – 6 ) • 2 6 • (7 – 3 )
3. Творча робота над задачею (с. 27, № 171)
2 • 6 = 12 (грн)
12 : 2 = 6 (зош.)
12 : 6 = 2 (грн) — ціна одного зошита
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 27,№ 170)
6 • (4 – 2 ) = 12 45 - ( 10 – 7 ) = 42 18 : (3 • 2) = 3
(6 - 2) • 3 = 12 (50 - 25 ) : 5 = 5 (18 : 3) • 2 = 12
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Скільки годин має 1 доба? 2 доби? 3 доби?
— Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?
— Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 27, №№ 172; 173.