Тема: Домашнє читання “Talking about Managing Your Time”

Про матеріал
Цілі: практична: вдосконалювати навички аудіювання, читання, усного мовлення. освітня: збагатити словниковий запас учнів, розвивати світогляд школярів. розвиваюча: розвивати вміння логічного висловлювання думок, увагу, швидку реакцію. виховна: виховувати любов до читання, розуміння необхідності читання, стимулювати учнівський інтерес до предмету.
Перегляд файлу

Тема: Домашнє читання “Talking about Managing Your Time”

Цілі: практична: вдосконалювати навички аудіювання, читання, усного мовлення.

освітня: збагатити словниковий запас учнів, розвивати світогляд школярів.

розвиваюча: розвивати вміння логічного висловлювання думок, увагу, швидку реакцію.

виховна: виховувати любов до читання, розуміння необхідності читання, стимулювати учнівський інтерес до предмету.

 

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

T: Good morning, everybody. I am glad to see you. How are you today?

Ss: Good morning, we are fine…

  1. Мовленнєва зарядка.

T: Children, look at the screen and tell me, please, how you understand the quоtation “A book is a gift you can open again and again” (Garrison Keillor).

Ss: (відповіді учнів).

T:

Do you like reading?

Do you like reading adventure or some other stories?

 

ІІ. Основна частина уроку.

  1. Привернення уваги учнів на нові слова та вирази на екрані.

good grades — гарні бали,

after-school activities діяльність після школи

have-to’s -повинен робити, слід робити

want-to’s - хочу робити

a day planner — план на день

a quiet environment — ти хе оточення

  1. Опрацювання тексту діалогу. Читання та переклад

Talking about Managing your Time

Cheryl: Hi, Mike, where are you going? What’s your hurry?

Mike: Hi, Cheryl. I’ve been trying hard to keep up with school work, getting good grades, and after-school activities.

Cheryl: I know what you mean. Do you feel there aren’t enough hours in the day and you just don’t know how some people manage to do everything in time?

Mike: Exactly. Have you got your own method for taking control of schoolrelated have-to’s?

Cheryl: Not yet, but I’ve got some good tips. During the school day our schedule is made up for us. Once the bell rings, though, it’s up to us to find the perfect balance between have-to’s and want-to’s.

Mike: Let’s have a try!

Cheryl: Okay, okay. First of all, get a day planner to put your homework assignments, test dates and project due-dates on paper as soon as the teacher gives them to you.

Mike: Are you serious? I’m quite happy with writing everything down in my notebook margin or…

Cheryl: Or on random pieces of paper? If you keep your day planner with you, all this information will be in one place. Make sure you get the big day planner because little ones won’t hold all your notes.

Mike: Well, perhaps, I’ll try. What is next?

Cheryl: Then you need to organize yourself. Keep each class or subject in its own folder, set homework time and make sure you study in a quiet environment to avoid distractions, such as TV, the phone, or the Web.

Mike: It’s easier said than done. I prefer to have business and pleasure combined. For instance, I can read my homework while my favourite TV show is on.

Cheryl: I bet it will take you much longer to finish your reading because you’ll probably spend half your time listening to the show.

Mike: Perhaps you are right. But I’ve got so many things to do that I can’t afford to just sit and watch TV.

Cheryl: Same with me. Yet I’ve learnt to prioritise my activities. Academic studies should always come first, and I try not to spend too much time on the Internet.

Mike: Well, thanks for sharing. It seems to be an easy-to-follow guide. I hope it will help me to manage my time.

Cheryl: It sure will. Good luck!

 

         3.Фізкультхвилинка. Зарядка для очей.

Ss (doing together): Look at the window,

                                 Look at the door,

                                 Look at the ceiling,

                                 Look at the floor.

 

4. Завдання для учнів. Прочитати твердження та виявити правильні та неправильні

Choose true and false sentences:

1. During the school day our schedule is made up for us.

2. Once the bell rings, though, it’s up to us to find the perfect balance between home tasks and TV programs.

3. Make sure you get the small day planner because big ones won’t hold all your notes.

4. Mike is quite happy with writing everything down in his notebook margin or…

5. Keep each class or subject in its own folder, set homework time and make sure you study in a quiet environment to avoid distractions, such as TV, the phone, or the Web.

6. It’s easier done than said.

5. Завдання для учнів. Виконати тестове завдання на правильне доповнення речень

Complete these sentences right:

1. …  prefers to have business and pleasure combined.

a) teacher,         b) Cheryl;     c) Mike

2. During the … …  our schedule is made up for us.

a)  school day;   b) party day;   c) day in the park.

3. First of all, get a day planner to put your homework assignments, test dates and project due-dates on paper as soon as the …  gives them to you.

a)  teacher;   b) mother;     c) Mike.

4. Make sure you get the big … …  because little ones won’t hold all your notes.

a) book;          b)        schoolbag;     c) day planner.

5. Academic studies should always come … .

a) second;     b) first,   c) last.

6. ... hopes it will help ... to manage my time.

a) Mike, him;    b) Cheryl, her;    c) Mike and Cheryl, them.

 

ІІІ. Заключна частина уроку.

Повідомлення домашнього завдання та підбиття підсумків уроку. Д/З: вправа 3 сторінки 46-47(заповнити табличку, за прочитаним діалогом вказати хто і яку репліку сказав):

Ex.3, p.46-47

Mike

Cheryl

 

 

 

 

 

 

– I’ve been trying hard to keep up with school work, getting good grades, and after-school activities.

– I’ve got some good tips.

– Then you need to organize yourself.

– It’s easier said than done.

– I’ve learnt to prioritise my activities.

– It seems to be an easy-to-follow guide.

docx
До підручника
Англійська мова (для спеціалізова-них шкіл з поглибленим вивченням англійської мови) 7 клас (Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В.)
Додано
19 березня
Переглядів
154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку