Тема: «Допомога тваринам узимку». Розповідь за серією малюнків та опорними словами.
Мета. Навчати учнів складати зв'язну розповідь за серією малюнків та опорними словами, правильно вживати в розповіді власні та загальні іменники; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин і бажання їм допомогти.
Обладнання: ілюстрації, малюнки про зиму, диких тварин і птахів, запис музики П.І. Чайковського «Пори року. Зима», шапочки зимуючих птахів, презентація на тему: «Тварини взимку», макет годівнички.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно й тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
— Відгадайте загадку.
Що за диво?
Все село
Білим пухом замело.
Дива зовсім тут нема —
Це прийшла до нас... (зима).(Слайд 1)
Ще вчора нам осінь на прощання махала золотим кленовим листочком і ронила холодним дощиком свої останні сльозинки. А вже сьогодні все навкруги покрилось білою пухнастою ковдрою, яка на сонці переливається різнокольоровими діамантами. Могутні дуби одягли теплі кожухи, а тендітні берізки вбралися
у пишні сукні наречених. Все таке захоплююче, неначе потрапляєш у чарівну казку.
— Діти, подивіться, як гарно взимку!(Демонструю ілюстрації про зиму.)
А яка зима буває, Хуга є і є завія
Скаже той, хто добре знає. Сонце світить та не гріє.
Чи ж вона буває ніжна? І його частіш немає -
Ні! Холодна й білосніжна Хмара сонце закриває.
Так. Холодна, вітер віє, Часом сніг летить лапатий,
І від снігу все біліє. Бігти хочеться із хати,
В небі темна хмара висне, Щоб зловити біле диво,
Іноді мороз аж тисне . Бо повсюди так красиво!
Чудеса на склі малює, Хоч носи у всіх червоні,
На річках мости будує, Мокрі ноги та долоні.
Не прості, а льодяні, Та додому йти пора…
Дуже гарні, мов скляні. Шкода, йде весела гра.
Під ногами сніг рипить, То ж зима буває різна:
Звір від холоду тремтить. Біла, радісна і грізна.
Є хурделиця, природно, І весела, і сумна,
Є метелиця холодна. Як розплачеться вона.
«Добре» «Погано»
- Я думаю, що зима – це добре, бо Я не згідний з твоєю думкою, бо
в цю пору дуже гарно: все взимку дуже холодно і можна
кругом покрите білим пухнастим обморозити руки, ноги…
снігом, дерева стоять в інеї, А ще в цю пору дуже небезпечно,
кружляють у повітрі сніжинки, які тому що бурульки можуть звалитись
на сонці переливаються і травмувати людину. Зима – це пора
різнокольоровими діамантами, різних простудних захворювань.
з дахів звисають кришталеві
бурульки.
Я вважаю, що зима – це добре, бо Я проти твого твердження, бо саме
взимку можна грати в сніжки, взимку буває найбільше травм,
спускатись на санках з гірки, їздити автопригод на дорогах, нещасних
на лижах, ковзатись на ковзанці, випадків на замерзлих річках та
кататись на ковзанах, ліпити снігову озерах.
бабу.
Я стверджую, що зима – це добре, А я вважаю, що зима – це погано, бо
бо саме взимку приходять до нас люди на святах застосовують петарди,
найвеселіші свята:Святий Миколай, салюти, що приводять до нещасних
Новий рік, Різдво, Щедрий вечір, випадків. А ще на свята наш щедрий
Старий Новий рік, Водохреще. український народ має давню хорошу
традицію: готувати багато всякої їжі
пригощати нею гостей і самим
частуватись, що призводить до
переїдання, що шкодить здоров’ю.
Я переконаний, що зима – це добре, Я буду таки дотримуватись твердження
бо взимку люди мають змогу більше «Зима – це погано», бо люди в селі
відпочити, ніж в інші пори року. Та заготовляють дрова, доглядають
й природа відпочиває і набирається худобу: дають їсти, пити. А от диким
сили, щоб весною знову зазеленіти, тваринам важко перенести цю холодну
зацвісти. пору, бо їм важко знайти під снігом
собі корм. Їм не тільки холодно, а й
голодно.
(Після дискусії діти роблять висновки,що зима може бути не тільки гарною, чарівною, ніжною і мелодійною, вона може бути також злою, навіть жорстокою, і наша мета – допомогти тваринам пережити цей важкий час.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми уроку
1.Читання вірша вчителем
- Послухайте вірш І. Кравченко «Поспіши, дитино мила», уявіть змальовану в ньому картину. Які почуття у народжуються у ваших маленьких серцях? Якими ми повинні бути?
Поспіши, дитино мила, А тут друга прилетіла,
Глянь ти навкруги: Жалібно квилить.
Все зима снігом покрила – Поможи, дитино мила,
І поля, й луги. Сю зиму прожить.
Ні зігрітись у промінні, Обережно, о дитино,
Ні знайти зерна, Стіл щодня змети -
Ось лежить там на камінні І кришки поперед хатку
Пташка нежива. Пташці принеси.
2.Метод ПРЕС
Я вважаю(на мою думку)… Я вважаю, що ми повинні бути добрими,
(чуйними, милосердними, допомагати птахам взимку.)
Тому, що(оскільки)… Тому що, птахи приносять велику користь
людям, рятуючи їхні садки від шкідливих комах.
Наприклад…Наприклад, синиця з’їдає стільки комах,
скільки важить сама.
Отже(тож)…Отже, ми повинні оберігати їх і допомогти
перенести зиму(Слайд 2)
3.Літературна хвилинка
(Учні розказують вірші, вивчені заздалегідь.)
Я ладнаю годівнички
Для горобчика й синички,
Для малого снігурця.
Крихт насиплю і пшонця.
Прилітайте, друзі милі,
Не лякайтесь заметілі! (Слайд 3) (А. Камінчук)
Крихта хліба
З лісосмуг, де свищуть сніговиці,
Де не стало корму і тепла,
Перебрались лагідні синиці
У садки до нашого села.
В завірюху, ожеледь, морози
Стукають синиці у вікно.
З горобцями ділять на дорозі
Крихту хліба мерзлу і зерно.
Пригощав пташок я з годівниці
І почав нарешті відчувать,
Що для когось крихта – це дрібниця,
А для пташки – жить чи замерзать. (Анатолій Качан)
Горобець
Сніг-сніжок із хмар летить,
Землю закриває.
Змерз горобчик, цвірінчить,
Зернятка шукає.
Та немає їх! Ців-цвірінь!
А сніжок холодний!
Ой,дитино, крихту кинь!
Мерзну я голодний!
Ців-цвірінь! Ців-цвірінь!
Пожалій мене, дитино, крихту кинь!
Бо надворі, на дорозі пропаду!
Я і зернятка під снігом не знайду!(В. Бутрім)
Взимку
Ой мороз,який мороз!
Всіх пташок проймає дрож.
Скачуть-скачуть горобці:
-Дайте нам зерна, ців-ців!
А синички невеличкі
Просять:
-Дайте рукавички!
Снігурі сидять вгорі,
Заздрять дуже дітворі:
Вам, дівчатка і хлоп’ятка,
Тепло, бо у вас є хатка.
А у нас нема хатинки,
Й на обід – ані зернинки.
Як почув Василь пташок,
Одягнувся в кожушок,
Взяв пшона і хліба скибку,
На подвір’я вибіг швидко,
Всіх пташок нагодував.
І здалось – мороз пропав:
Горобці защебетали,
І синичкам тепло стало.(Слайд 4)
Іванна Блажкевич
- Які пташки могли прилітати до годівниці: зимуючі чи перелітні?
Я називатиму птахів, якщо птах зимуючий, плескайте в долоні.
Соловейко, дятел, горобець, синичка, лелека, стриж, сойка, снігур, ластівка сорока...
- Ми сьогодні будемо складати розповідь за серією сюжетних малюнків і опорними словами на тему «Допомога тваринам взимку».
ІV. Підготовча робота над темою уроку
1. Аудіювання.(Робочий зошит)
Сніг ішов цілу ніч. На ранок засяяло сонце, заіскрилися сніжинки на деревах, кущах, під ногами. Діти зібралися біля школи.
- А в лісі пташкам нелегко, - сказала Маринка. – Не добути пташкам
корму.
- Зателефонуємо Петру Івановичу, він щось порадить. – запропонував Іванко.
-Настав час допомогти тваринам, урятувати пташок від голодної смерті, - сказав Петро Іванович – Мабуть, і на озері лебедям важко(Слайд 5), адже вода замерзла.
Набрали діти хто що зміг: Семенко – кукурудзи для лебедів, Назар насіння соняшнику, пшенички для пташок. Катруся навіть шматочок сала прихопила – синички його люблять. Єгер Петро Іванович поїхав у ліс і дав кабанам величезних гарбузів, цукрових буряків і жолудів. Потім дозволив хлопцям наносити сіна для лосів. Дівчатка насипали в годівничку насіннячка для пташок. Усі дружно пішли на озеро. Вода на озері замерзла й залишилася маленька ополонка, на якій плавали перелякані лебеді. На березі діти насипали багато зерна. Ох і зраділи білосніжні птахи.
- Велику роботу ми з вами зробили! Молодці, дякую за допомогу, - сказав єгер Петро Іванович.
3. Відгадування загадок
- А ось і ліс, який влітку нам дарував ягоди, восени – гриби, а зараз спить глибоким сном. Ні, та не всі його жителі бачать зимові солодкі сни. Зовсім не до сплячки тому, хто
…великі ікла має
І густу щетину,
В лісі жолуді шукає
І склика родину.
Малюки були смугасті.
Виросли — тепер ікласті. (Кабан.)(Слайд 6)
Довгі вуха, куций хвіст,
Моркву і капусту їсть.
В сніжну зиму залюбки
Обгризає яблуньки.(Заєць)(Слайд7)
Гарний, дужий, довгоногий.
Мов корону, носить роги.
Та вона така важка —
Не втечеш від хижака!
Взимку скинув роги — й ось —
До весни безрогий... (лось).(Слайд 8)
а) повідомлення про лося
Лось має найбільші роги серед звірів України. Їх вага 20-25 кг, розмах 1,5 м.
Лось, не розганяючись, може перестрибнути паркан, вищий за 2 м.
Щороку в листопаді — грудні лось скидає свої роги.
В квітні — травні вони відростають. У лосиць рогів немає.
б) повідомлення про зайця
Зайців несправедливо називають боягузами. Вони сміливо захищають малят від небезпеки. Мисливці спостерігали, як біжать зайці на допомогу зайченяті, почувши його крик. Пасажири на станції були свідками незвичайної битви: над галявиною літав шуліка, намагаючись схопити зайчатко, що причаїлося в траві.
А дорослий заєць підстрибував і бив розбишаку передніми лапами. Один раз так ударив, що шуліка полетів геть. Заєць – найшвидша тварина суші.
в) повідомлення про дикого кабана
Дикі кабани в пошуках їжі можуть проплисти річку чи озеро до 7-8км, а відчувають її запах за півкілометра. Ікла в дикого кабана ростуть все життя, сягаючи довжини10-12см.З віком вони стають гострішими. Ними тварина підриває коріння дерев, риє мерзлу землю, а також обороняється чи нападає на ворога.
— Як цим звірям живеться взимку? Розкажіть.
Фізкультхвилинка
Три горобчики літали,
Хутко крильцями махали.
З вами ми швиденько встали –
Теж горобчиками станем.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Нумо ручками махать!
Помахали, помахали
І бадьорішими стали.
Робим вправи залюбки,
Будем сильні, діточки!
Нелегко пережити лосям зиму. Під глибоким снігом важко відшукати корм.
В листяному лісі лосю
Влітку краще всіх жилося.
Горобина та вербичка,
Молода смачна осичка,
І трава, й чагарники.
Аж погладшали боки!
Взимку набагато гірше:
Зелені немає більше.
Доведеться кору гризти
Та засохлі трави їсти.
Коли б так весь рік жилось,
Мабуть, зовсім схуд би лось.
5. Розповідь про допомогу тваринам взимку
На допомогу тваринам приходять лісники і діти. Ціле літо вони запасали корм: сушили сіно, збирали жолуді, заготовляли висівки з зернових культур.
- Як ми можемо їм зараз можемо їм допомогти? Розкажіть.
6. Робота за підручником (с. 82)
— Розгляньте малюнки на с. 82.
— За змістом кожного малюнка складіть речення. Використовуйте слова з довідки:
Кабани, лісник, кукурудза, сіно, лосі, годівничка, насіння, Оленка, Катруся, Іванко, Тарасик, лебідь
Білан, Петро Іванович, Семен, Назар, озеро, зимують, підгодовують, синички, снігурі, зерно.
7. Добір заголовка
- Як би ми назвали текст?
Виберіть серед запропонованих найвлучніший.
Як зимують тварини
Допомога тваринам взимку
Зима в лісі
V.Усне складання розповіді за серією малюнків та опорними словами
VІ. Самостійна робота
VІІ. Перевірка самостійної роботи
Допомога тваринам взимку
Настала зима. Важко в цю пору диким тваринам. Своїм підопічним допомагають лісники. На допомогу їм приходять діти. Разом з лісником Петром Івановичем вони насипали кукурудзи, висівок і жолудів кабанам. Іванко і Тарасик роздали сіно лосям. Оленка і Катруся насипали в годівничку для птахів насіння. На лісовому озері зимує лебідь Білан. Його підгодовують Семен і Назар.
Нестрашна люта зима лісовим мешканцям.
3.Читання творів учнями
4.Корекція й доопрацювання творів
VІІ. Підсумок уроку
1.Інтерактивна вправа «Мікрофон»
2.Поради щодо виготовлення годівнички
Можливо і мої вміння стануть вам у пригоді. Беремо 5-літрову пляшку з-під води, вирізаємо в ній віконечко, насипаємо насіння. Годівничка готова.(Демонструю годівничку.) Повісимо її на дерево і спостерігатимемо, хто до неї прилетить.
3.Гра «Як зберегти природу»
Робіть те, що я скажу.
Ось так дружно, як ви взялись за руки, будемо єдині у прагненні зберегти нашу матінку-природу для майбутніх поколінь. А вона відкриватиме нам все більше своїх таємниць.
Додаткові матеріали
Перша пороша
Природа розкрила першу сторінку цікавої книги слідів. Багато історій незабаром запишуть на сніг своїми лапками і хвостами звірі та птахи. Кожна звірина має свій почерк. Зумій тільки розібратися в усіх крапках і комах на снігу, і ти розгадаєш чимало таємниць з життя тварин!
Ось на городі рядки двокрапок. Сліди йдуть у різних напрямках - це миші чи полівки. Недалеко за селом бачите заячий слід: спереду видовжені відбитки довгих задніх ніг, ззаду кругленькі ямочки від передніх. Вдумливо читаєте хитрі «петлі», «двійки», «скидки».
Морозець приємно пощипує щоки. Ледь-ледь риплять сніжинки під ногами. Легко дихається цього чудового ранку.
В. Пархоменко
Зима
Випав сніг. Чистою білою скатертиною вкрилася земля й спочиває. Важкі білі шапки одягнув ліс і притих.
На скатерті снігів бачать мисливці гарні мережки звіриних і пташиних слідів. Ось біля обгризених осичок протоптав уночі стежку зайчисько-біляк; піднявши чорний кінчик хвоста, полюючи за пташечками та мишами, пробіг
горностай. Мальованим ланцюжком в’ється узліссями слід старого лиса. Край поля слід у слід пройшли розбишаки-вовки. А через наїжджену широку дорогу, зриваючи копитами сніг, перейшли лосі…
Багато великих і малих звірів, птахів живе і харчується в укритому сніговим навісом принишклому зимовому лісі.
І. Соколов-Микитов
Синички
Жовтогруду синичку всі добре знають,
Взимку їй діти допомагають.
Повісять в садках свої годівнички
Для старанної трудівниці-синички.
Віддячить вона нам навесні,
Коли садки покриються цвітом рясним.
Обстежить дерева і під кущами,
Щоб зеленіли, омиті дощами.
Н.О. Сапун
Пташки зимою
Горобчик: Всі пташки:
Цір, цір, цір! Цір, цір, ціть, ціть!
Вийди, Івасю, надвір! Діти любенькі, спішіть,
Синичка: Цинь, цинь, час, час,
Час, час, час! Подбайте дрібку за нас!
Вийди. Марусю, до нас! Киньте зерна, киньте кашки,
Посмітюшка: Бо ми дуже бідні пташки.
Цинь, цинь, цинь! Ціле літо працювали,
Хлпчику, зернятко кинь! Сади з черви обчищали,
Жовтогрудка: Ще й співали вам на втіху.
Ціть, ціть, ціть! Порятуйте в пору лиху!
Дайте рятунок, спішіть! Марійка Підгірянка