Конспект інтегрованого уроку
з основ здоров'я і літературного читання (3 клас) вчителя початкових класів Світлодарської ЗОШ І-ІІІ ступенів Валентини Анатоліївни Патремай
Тема: Ефективне спілкування. Вміння слухати. Практична робота. Як попросити про послугу або про допомогу.
Мета: дати учням уявлення про те, що таке спілкування, в чому його значення для людини; вчити дітей правилам ведення діалогу, вмінню коротко говорити, вислуховувати думку інших, доводити свою точку зору, знаходити в читаних творах повчальний зміст; дати можливість дітям продемонструвати себе з хорошого боку як колектив; формувати вміння роботи з текстом з порушеною послідовністю, навички виразного читання, читання за особами; створити позитивний настрій на подальшу спільну діяльність. Розвивати комунікативні здібності школярів, вміння спілкуватися в парах, колективі. Виховувати моральні цінності, повагу дітей один до одного.
Обладнання: аркуші для малювання, фломастери, презентація, музика для зупинок у часі; картки з порушеною послідовністю розповіді В.Осєєвої «Хороше», з ситуаціями, з діалогом для сценки.
Тип уроку: інтегрований урок з основ здоров'я та літературного читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Слайд №1
Продзвенів вже дзвінок,
Починаємо наш урок.
Ви до гостей все поверніться,
Привітайтеся, посміхніться.
Будьте всі уважні,
А ще старанні.
Сядуть, як мишки, дівчата.
І ще тихіше хлоп’ята.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель: Діти, про що ми говорили на попередньому уроці? (Про толерантність)
- Що таке толерантність? (Здатність сприймати погляди, поведінку і спосіб життя інших людей) Слайд №2
- Давайте згадаємо ознаки толерантності. (Довіра, щирість, чуйність, доброта, милосердя, повага). Слайд №3
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-Дорогі діти, сьогодні у нас дещо незвичний урок. Тему його ви визначите самі.
Робота в парах «Намалюй дерево» Слайд №4
Учитель: Візьміть в руки 1 олівець (фломастер). Спробуйте разом (парою) намалювати дерево. (Діти удвох, тримаючи в руках 1 олівець, малюють дерево на одному листочку.)
- Чи вдалося вам це зробити добре?
- Було легко чи важко виконувати цю роботу? Поясніть, чому?
- А як треба було вчинити, щоб результат був більш успішним?
(Треба було спочатку обговорити, що будемо малювати, як малювати, тобто треба було вступити в спілкування один з одним)
- Як ви думаєте про що ми будемо сьогодні говорити? Слайд №5 (Про спілкування)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку Слайд №6
Учитель: Сьогодні ми поговоримо про спілкування, ви дізнаєтесь коли з'явилася мова, навіщо людям потрібно було вигадувати правила спілкування. А допоможе нам в цьому машина часу. Вона дасть нам можливість побувати в минулому, сьогоденні і заглянути в майбутнє. Слайд №7
V. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Ми всі з вами пасажири, тому вирушаємо в подорож. Слайд №8
1. Зупинка «Минуле».
Отже, щоб зрозуміти, як виникла мова, нам потрібно повернутися на кілька тисяч років потому, коли на планеті жили перші люди. Ми приземлилися в далекому минулому і нам потрібно привітатися з жителями минулого за допомогою «мови жестів». (Діти показують, як можна вітатися.)
Читання і обговорення вірша «Невигадана історія про появу мови» Лесі Вознюк (с. 64) Слайд №9
- Яка мова з'явилася раніше, мова жестів або розмовна?
- За допомогою яких жестів спілкувалися наші предки?
- Як показували радість? Як зустрічали чужинців?
- Навіщо придумали мову?
Історична довідка
Учитель: Було це дуже давно. Слайд №10 В ті часи на землі не було ще жодного будинку, і люди жили в печерах. Але спочатку в печерах жили ведмеді. Багато часу пройшло, але люди виселили ведмедів з печер і оселилися в них самі. Зайшли люди в свої нові квартири, роздивилися і раптом побачили на стінах якісь таємничі позначки. Але виявилося, що нічого таємничого в них немає. Це були подряпини, які зробили ведмеді, коли точили кігті об стіну. Через ці подряпини люди прийшли до цікавого висновку: значить, на рівній поверхні можна нашкрябати якесь зображення. З того часу і почала виникати на планеті писемність. Листом-малюнком не можна було розповісти про все.
Труднощі виникали тоді, коли потрібно було передати на папері дію, почуття. Виникла потреба в звуках і буквах. Правда, на перших порах вони були дещо незвичними, оскільки кожній букві відповідав певний предмет, тобто це були літери - малюнки. Наприклад, намальований лев - буква л, сокіл - с. Завдяки цьому виникає спілкування.
(Пояснення значення слова «спілкування».)
Спілкування - це діалог, в ході якого людина і каже, і слухає. Слайд №11
2. Зупинка «Сьогодення».
Читання розповіді Валентини Осєєвої «Хороше» (с.142), (картки, з порушеною послідовністю, робота над відновленням послідовності тексту, бесіда за оповіданням). Слайд №12
Учитель: Захотів хлопчик почути свою сестричку, няню, собаку?
- Яка різниця між «слухати» і «чути»?
- Про кого кажуть: «В одне вухо влітає, а в інше - вилітає»?
Мозковий штурм (по малюнку с.65 підручника)
Учитель: Важливим елементом в спілкуванні є жести і міміка. Жести - це рухи руками, а міміка - вираз обличчя.
- Який вираз обличчя у людини, яка тебе уважно слухає?
- Яке положення тіла?
- Яка міміка?
- Які жести?
- Як можна зрозуміти, що тебе не слухають?
- Що найважливіше в спілкуванні? (Вміння слухати співрозмовника)
Відгадайте загадку. - Симпатичний, сер, вусатий,
Хвіст - шлагбаум полосатий.
Їжу брудною НЕ гризе -
Миє все в воді ... (Єнот)
В якому мультфільмі міміка спочатку посварила єнота з незнайомцем, а потім подружила? Крихітка Єнот і посмішка. Слайд №13
Як відомо, інтонація голосу грає величезну роль в спілкуванні. Навіть коротке слово "ТАК" можна сказати з великою кількістю інтонацій. Залежно від інтонації слово набуватиме нового змісту.
Гра «Скажи ТАК»
- питальне "ТАК?"
- стверджувальне "ТАК."
- обурливе "ТАК !?"
- байдуже "ТАК ...."
Кожен раз, коли ви промовляли слово "ТАК" ваше обличчя змінювалося разом з інтонацією голосу.
Учитель: А ви знаєте, якими жестами користуються люди в різних куточках планети, що б сказати здрастуйте? Хочете дізнатися?
В Японії при зустрічі словесне вітання супроводжується церемоніальним поклоном. Слайд №14
Іранці при зустрічі потискують один одному руки, потім прикладають праву руку до серця - знак вітання і глибокої поваги. Слайд №15
У Новій Зеландії маорі вітають один одного, потираючись носами. Слайд №16
Ескімоси в знак вітання вдаряють знайомого кулаком по голові і плечах.
Слайд №17
Французи цілують один одного в щоку. Слайд №18
У Тибеті вітаючи один одного, висувають язика. Слайд №19
Житель Андаманських островів сідає до іншого на коліна, обіймає за шию і плаче.
Слайд №20
Який жест вам особливо сподобався?
Фізкультхвилинка «Давайте привітаємося» Слайд №21
Учитель: Всі встаньте з-за парт і утворіть пари. І давайте уявимо собі, що ми, за допомогою машини часу, потрапили в різні країни і навіть на інші планети. І ви перетворилися зовсім в інших людей з іншою культурою і манерою спілкування і відповідно з іншими правилами вітання.
Отже: Ви папуаси, які вітаються, потершись носами.
Інопланетяни, які вітаючись, підстрибують на двох ногах.
Японці, які вітаються вклонившись.
А тепер трохи ускладнимо ситуацію: Ви, папуаси, вітаєтеся, потершись носами, сидячи на вприсядки.
Ви, інопланетяни, вітаєтеся, підстрибуючи і нахилившись вперед.
Ви, японці, вітаєтеся вклонившись, стрибаючи на одній нозі.
3. Зупинка «Майбутнє». Слайд №22
Що б розташувати співрозмовника до себе, потрібно говорити компліменти.
Гра "Давайте говорити один одному компліменти"
(Викликаються 2 людини - хлопчик і дівчинка. Роблячи вперед по одному кроку вони говорять компліменти.)
Учитель: Як здорово вийшло, правда, діти? А ось якби цю гру назвали так: "Давайте говорити один одному неприємні слова і всякі гидоти". Вам сподобалася б така гра? Чому?
Читання і обговорення вірша «Невихований ведмідь» Ігоря Січовика (с. 66) Слайд №23
- Яким був ведмідь?
- Що він забував говорити?
- Які чарівні слова знаєте ви?
Запам'ятайте, що ввічливість допомагає спілкуванню і добрим відносинам. Слайд №24
Вправа «Інсценування» (Робота в групах) Слайд №25
Учитель: Зараз ми подивимося, як ви вмієте користуватися ввічливими словами. Я пропоную кожному ряду придумати і розіграти коротеньку ситуацію з використанням ввічливих фраз. Ситуації я вам зараз роздам.
1 група - учень зустрічається з директором школи в магазині.
2 група - хлопчик прийшов до друга в гості, але двері відкрила його мама.
3 група - дівчинка (хлопчик) зустрілася (вся) зі своєю (їм) подругою (другом) на вулиці.
VІ. Узагальнення і систематизація знань
Зупинка «Практична»
Складання пам'ятки «Як правильно висловити прохання» Слайд №26
- Привітно подивися на співрозмовника.
- Ввічливо поздоровайся.
- Поясни, чого ти хочеш.
- Ввічливо попроси допомогти.
- Якщо тобі допомогли, щиро подякуй.
- Якщо відмовили, вибачся ( «Прошу вибачення за турботу»)
Учитель: Зараз ви покажете практично, як правильно висловити прохання.
Конкурс «Кращий артист» Слайд №27
Вибрати двох осіб, Медведя і бджоляра, запропонувати розіграти сценку, як Ведмідь просить у бджоляра покуштувати меду (роздати картки з діалогом).
Гра «Доповни речення»
Рухи, якими виявляються емоції ... .. (міміка, жести) Слайд №28
Якщо ти ненавмисно штовхнув однокласника, ти скажеш ... .. (вибач) Слайд №29
Зустрівши знайомих друзів (дорослих), ти скажеш .... (привіт, здрастуйте) Слайд №30
Якщо ти про щось просиш, кажеш .... (будь ласка) Слайд №31
Якщо тобі радісно, то на обличчі з'являється ... .. (усмішка) Слайд №32
Якщо у людини гарний настрій, то з ним приємно .... (спілкуватися) Слайд №33
Прощаючись, ти кажеш ... .. (до побачення) Слайд №34
Якщо тобі допомогли, то необхідно сказати .... (спасибі) Слайд №35
VІІ. Підсумок уроку
Гра "Подаруй подарунок"
Всі учні стають учасниками гри. На невербальному рівні діти дарують подарунки (любов, квіти, подарунок упакований в коробці, повітряні кульки і т. Д.). Слайд №36- 39
Рефлексія.
Учитель: Ось і підійшов до кінця наш урок. Про що ж ми з вами говорили?
Спілкування - це мистецтво і йому потрібно вчитися.
А у нас з вами вийшло поспілкуватися?
- Які висновки ви зробили для себе? Слайд №40
Не стій осторонь байдуже,
Коли у когось біда.
Рвонутись на виручку треба,
Будь-якої хвилини, завжди!
І якщо комусь допоможе
Твоя доброта, посмішка твоя,
Ти щасливий, що день
Недаремно був прожитий,
Що роки живеш ти не дарма!
Дякую всім за роботу на уроці і за гарне спілкування зі мною. Слайд №41