Тема "Елеонор Портер - «Поліанна» - книга, яка здатна лікувати і зцілювати"

Про матеріал

Тема. Елеонор Портер - «Поліанна» - книга, яка здатна лікувати і зцілювати.

Мета: ознайомити учнів із основними відомостями про життя американського письменника Е. Портер, світом її захоплень; розкрити історію створення повісті «Поліанна»; розвивати аналітичні здібності; сприяти вихованню читацького інтересу.

Перегляд файлу

Тема. Елеонор Портер - «Поліанна» - книга, яка здатна лікувати і зцілювати.

Мета: ознайомити учнів із основними відомостями про життя американського письменника Е. Портер, світом її захоплень; розкрити історію створення повісті «Поліанна»; розвивати аналітичні здібності; сприяти вихованню читацького інтересу.

Обладнання: портрет письменниці, виставка книг, опорні схеми, екранізація книги «Поліанна», ілюстрації до книги.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

  1. «Мозковий штурм».
  • Які книги вам подобається читати?
  • Хто з героїв прочитаних книг вам особливо припав до душі?
  • Які почуття викликала у вас поведінка Хлопчика-зірки?
  • Чим вразила вас історія диких лебедів?
  • Чому соловей, герой казки Г. Андерсена, не зміг співати у клітці?
  • Що допомогло вижити героям казки «Бременські музики»?
  • Премією його імені нагороджений український письменник Всеволод Нестайко.
  • Хто цей письменник?
  • Співець чудової природи, німецький поет.
  • їх називають «збирачами казок, філологами», цих талановитих братів...
  1.               Гра «Упізнай країну за слайдом».

Методичний коментар. Учитель пропонує учням упізнати прикметні пам’ятки США за серією підібраних ілюстрацій: Ніагарський Водоспад, Великий каньйон, статуя Свободи, Лос-Анджелес, різні види Нью-Йорка, Білий Дім, вігвам, алея Зірок... тощо.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.
  2. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розповідь учителя.
  2.  

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\media\image3.jpegСьогодні ми розпочинаємо знайомство з життям і книгами видатної американської письменниці Елеонор Портер.

Із дитинства маленька Еллі над усе любила співати. Народилася вона 1868 року в штаті Нью-Гемпшир і походила з досить заможної та шанованої родини перших поселенців до Америки. Отож, кілька років Елеонор вчилася музики в Бостоні. Вона грала на фортепіано, співала в церковному хорі, виступала з концертами. їй пророкували славу великої артистки.

Але не склалося. Чудового травневого дня 1892 року Елеонор Портер вийшла заміж. Її чоловік був підприємцем і незабаром через справи фірми їм довелося переїхати до іншого міста, то ж Елеонор залишила свій музичний колектив. Кілька років подружжя мешкало в Теннессі, потім оселились у Нью-Йорку. Елеонор дуже любила свою родину - чоловіка, діток, і все ж їйбуло трохи сумно, вона тужила за сценою, за нездійсненою мрією: "Я нічого не роблю для Бога! Я так мріяла славити Його як співачка. Чи я маю ще хоч якийсь талант, аби прославити мого Господа?"

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\media\image4.jpeg

У родини Портерів був гарний ошатний будинок, найбільшою окрасою якого був сад, що ріс просто на пласкому даху будівлі. Елеонорі дуже подобалося відпочивати там, сидячи в кріслі посеред дерев, дивитися в небо. Одного разу вона захопила з собою олівець, зошит і почала писати оповідку...

Потім кілька своїх оповідань вона надіслала до відомого в Америці християнського журналу "Крістіан Гералд". І їх надрукували! Так Елеонор Портер стала письменницею, на той час їй було вже тридцять три роки. Вона знайшла своє справжнє покликання та справу, якою може славити Бога та нести Його Слово.

Ще кілька років Е. Портер писала короткі історії й оповідання, котрі охоче друкували різноманітні часописи. її перший роман вийшов друком лише 1907 року. Він називався "Перетнути потік".

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\media\image5.jpeg

2. Опрацювання статті про Елеонор Портер.

  •               Літературу якої країни представляє Елеонор Портер?
  •               Якою була родина Портерів?
  •               Що ви дізналися про дитинство майбутньої письменниці?
  •               Чим захоплювалася дівчинка?
  •               Як Елеонор стала письменником?
  •               Назвіть твори Портер, про які вам довелося чути або читати?

3. Слово учителя.

  • Сьогодні ми відкриваємо ще одну сторінку літературних скарбничок і заглянемо до книжкової шафи американської письменниці Елеонор Портер, котра була переконана, що людям так не вистачає радості у повсякденному житті.

Отже, це було 1912 року, письменниця взялася за невеличку повість для дітей. То була зворушлива історія про те, як сувора багата тітка взяла на виховання племінницю-сирітку. Героїня носила чудернацьке ім'я Полліанна. Її батьки поїхали як місіонери до маленького містечка на Далекому Заході. Родина бідувала, то ж іграшок у дівчинки не було, щоб вона не журилася, тато придумав для неї дещо незвичну забавку - гратися в радість.

Все почалося з того, що одного разу пастору Віттіеру, Поліанниному татові, було дуже сумно. Тоді він узяв Біблію, перечитав її всю та порахував скільки разів у Святому Письмі Господь закликає Своїх вірних до радості. Вийшло - понад вісімсот разів! Отож: "Коли вже Бог узяв собі клопіт вісімсот разів звернутися до нас із закликом радіти й веселитися, то, напевне, Він дуже хотів, щоб ми навчилися радіти і веселитися," – сказав собі він і відтоді старанно намагався виконати цю Божу заповідь. Саме ті "радісні тексти" й наштовхнули його на думку про гру в радість, коли його маленькій донечці з місіонерської станції замість ляльки прислали милиці.

А потім Поліанна почала вчити грати в неї усіх друзів... Що з цього вийшло ми дізнаємося, прочитавши повість "Поліанна" Е. Портер у чудовому перекладі українською.

4. Сюжетно-рольова гра «Лист»

Методичний коментар. Якщо учні класу мають артистичні здібності, можна запропонувати їм розіграти міні-сценку «Лист».

Біля столу, де сидить міс Полі, з'являється листоноша з сумкою, щоб вручити листа від невідомого адресата. Міс Полі, розгорнувши його, починає читати.

«Шановна Пані! З болем повідомляю Вам, що преподобний Джон Вітьєр помер два тижні тому, лишивши сиротою дівчинку одинадцяти років. Усе його майно – лише кілька книжок, бо, наскільки Вам відомо, він був пастирем маленької місіонерської церкви і отримував дуже скромну платню.

Містер Джон Вітьєр розповідав мені, що його покійна дружина доводилася Вам сестрою, але також дав зрозуміти, що стосунки між Вашими родинами були не найкращими. І все ж він дуже сподівався, що, хоч як би там було, в ім'я сестри Ви не відмовитеся взяти сироту до себе, аби вона виховувалася серед родичів на Сході. Саме тому я і пишу до Вас.

Коли Ви читатимете цього листа, дівчинка вже буде готова рушити в дорогу. Якщо ви згодні, ласкаво просимо відразу про це нас сповістити, бо в нас тут одне подружжя незабаром вирушає на Схід; вони зможуть узяти дівчинку з собою до Бостона, а там посадовлять на белдінґсвілський потяг. Звичайно, про потяг і дату прибуття Вам повідомлять додатково.

Сподіваюся на Вашу прихильну відповідь. З повагою Джеремая О. Байт».

  • Яку прикру новину дізналася міс Полі з листа?
  • Скільки років виповнилося Поліанні?
  • Як ви думаєте, чи погодиться міс Полі прийняти дівчинку, яку ніколи не бачила?

III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Перегляд уривку з екранізації книги Е.Портер »Поліанна».

«Приїзд Поліанни до тітоньки»

 

C:\Documents and Settings\user\Рабочий стол\media\image6.jpeg

2. Гра «Мікрофон»

  • Якою вам видалась міс Полі Гаррінгтон?
  • Яке враження справила на вас Поліанна?
  • Що найбільше цікавило небогу?
  • Яку кімнату підготували для 11–річної дівчинки?
  • Прокоментуйте реакцію міс Полі та кухарки Ненсі на приїзд дівчинки.
  • Чому міс Полі так стримано поставилася до приїзду небоги?
    1.               Читання та обговорення оповідання «Міс Полі», «Старий Том і Ненсі».
  • Що ви дізналися про сім'ю кухарки Ненсі?
  • Чому Ненсі ніяк не могла догодити міс Полі?
  • Як характеризує Ненсі господиню садиби, міс Полі?
  • Яку новину дізналася тітка Полі з листа, що надійшов у маєток Гаррінгтонів?
  • Зачитайте уривок із листа. Що ви дізналися про Поліанну та її батьків?
  • Яких епізодів із прочитаного тексту ви не побачили на екрані?
  1.               Гра «Карусель»
  • Які асоціації викликає і вас слово «радість»?
  • Чиє життя оповите смутком? Чому ви так вирішили?
  • Яких людей можна назвати самотніми?
  • Чи є у творі Елеонор Портер самотні герої? Хто вони?
  • Що вам відомо про обов'язки? Які нові обов'язки з'явилися у тітоньки Полі з приїздом Поліанни?
  1.               Підсумок уроку. Робота за блок-схемою.
  • Розкажіть, якою була родина Поліанни.
  • Хто зустрічав дівчинку на вокзалі?
  • Що цікавого ви довідалися про маму Поліанни?
  • Чому саме таке ім'я дали дівчинці
  • Чи зможе Поліанна змінити життя мешканців маєтку?

Учитель. Цю книжку можна призначати як ліки, як визнали саму героїню жителі містечка, в яке волею долі потрапила героїня. Це ліки від усіх хвороб, причина яких завжди знаходиться в нас самих. Читайте та вчіться радіти життю разом із героїнею!

Домашнє завдання :

  1. Прочитати оповідання «Кімната на горищі», «Гра», «Про обов'язок».
  2. Стислий переказ одного з оповідань.
  3. Підготувати опис кімнати Поліанни.
  4. Скласти режим дня Поліанни (письмово).

 

 

docx
Додано
19 грудня 2018
Переглядів
2466
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку