Тема: Контрольна робота. Вступ. Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів із вказаних тем, зробити висновки щодо цінності й ролі священних книг людства в історико – культурному розвитку; перевірити рівень засвоєння цих тем восьмикласниками; розвивати навички чітко й логічно давати відповіді на поставлені запитання в обсязі вивченого матеріалу; вдосконалювати вміння використовувати набуті знання.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми і мети уроку.
Виконання завдань (за варіантами).
І варіант
І-ІІ рівні (),5 б.)
1. Веди – літературно-релігійна пам'ятка:
а) християнства; б) індуїзму; в) ісламу.
2. Якою мовою створено Біблію ?
а) старослов’янською, грецькою;
б) арабською, давньоєврейською, грецькою;
в) грецькою, давньоєврейською, арамейською.
3. Слово Коран означає:
а) «знання»; б) «слово Аллаха»; в) «виразне читання».
4. Скільки сур містить Коран?
а) 114; б) 121; в) 132.
5. Веди написано мовою:
а) санскрит; б) арамейською; в) давньоєврейською.
6. Якій релігійній пам'ятці належать рядки - «На початку Бог створив Небо та землю»?
а) Біблії; б) Ведам; в) Корану.
7. Біблія складається із:
а) 50 книг; б) 22 книг; в) 77 книг.
8. Скільки авторів створювали Біблію?
а) 30; б) більше 40; в) 53.
9. В Біблії розповідається про …
а) моральне падіння людини;
б) порушення союзу людини з Богом;
в) моральне падіння людини, порушення її союзу з Богом та спасіння Христом.
10. За місцем проголошення сури Корану поділяються на:
а) міські й сільські; б) мекканські та мединські; в) столичні та провінційні.
11. Визначте та випишіть жанри літератури (1 б.): драма, повість, вірш, комедія, епос, лірика, роман, ліро-епос.
ІІІ рівень (по 1 б.)
1. Установіть відповідність між священними книгами та дослівним значенням їх назв:
а) Веди; «читання»;
б) Біблія; «священне письмо»;
в) Коран. «священне знання»;
«книга».
2. Установіть відповідність:
Літературний рід Жанр
1. Лірика А) загадка
2. Епос Б) роман
3. Драма В) байка
4. Ліро-епос Г) міф
Д) трагедія
3. Установіть послідовність між світовими релігіями та їх священними книгами:
1 Веди А) християнство;
2 Біблія Б) іудейство;
3 Коран В) іслам;
Г) буддизм.
ІV рівень (3 б.)
Виконайте одне завдання на вибір.
Напишіть твір-мініатюру за однією із тем:
1. Біблія та її значення в житті мого сучасника.
2. Значення Вед, Біблії, Корана в житті громадян XXI століття.
ІІ варіант
І-ІІ рівні (0,5 б.)
1. Коран – літературно-релігійна пам'ятка:
а) християнства; б) індуїзму; в) ісламу.
2. Установіть хронологічну послідовність виникнення священних книг:
а) Біблія; б) Веди; в) Коран.
3. Зі скількох збірок (самхитів) складаються Веди?
а) 4; б) 3; в) 5.
4. Література – це мистецтво:
А) звуку; Б) лірики; В)слова.
5. В якій послідовності розміщені сури в Корані?
а) в залежності від значення сури;
б) від більшої до меншої;
в) від мекканських до мединських.
6. Тріада богів ведійської літератури:
а) Брахма, Вішну, Шіва; б) Зевс, Гера, Уран; в) Атум, Тефнут, Шу .
7. Якій релігійній пам'ятці належать рядки - «В ім’я Всемилостивого, Всемилосердного Бога»?
а) Біблії; б) Ведам; в) Корану.
8. Айяти – це:
а) розділи Корану; б) фрази, або фрагмент; в) заголовки.
9. На скількох континентах світу створювалася Біблія?
а) двох; б) трьох; в) чотирьох.
10. Біблія – літературно-релігійна пам'ятка:
а) християнства; б) індуїзму; в) ісламу.
11. Визначте та випишіть роди літератури (1 б.): драма, повість, вірш, комедія, епос, лірика, роман, ліро-епос.
ІІІ рівень
1. Установіть відповідність між священними книгами та мовами, на яких їх створено:
а) Коран; давньоєврейська;
б) Біблія; санскрит;
в) Веди. давньогрецька;
арамейська;
давньоарабська.
2. Установіть відповідність: (2 б.)
Літературний рід Жанр
1. Лірика А) оповідання
2. Епос Б) хоку
3. Драма В) комедія
4. Ліро-епос Г) балада
Д) новела
3.Установіть правильну відповідність між назвами збірників «Вед» та їх
основним змістом :
1. Атхарваведа – А) збірка гімнів ;
2. Самаведа – Б) опис ритуалів, правил жертвопринесення ;
3. Яджурведа – В) збірка заклинань жерців ;
4. Рігведа – Г) збірка пісень.
ІV рівень (3 б.)
Виконайте одне завдання на вибір.
Напишіть твір-мініатюру за однією із тем:
1. Біблія та її значення в житті мого сучасника.
2. Значення Вед, Біблії, Корана в житті громадян XXI століття.