розширити, поглибити знання учнів
розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси;
розвивати образне мислення, уяву;
прищеплювати бережливе ставлення до природи;
викликати інтерес до творчості Л.Українки.
Розроблено вчителем
початкових класів вищої
категорії Любимівської
ЗОШ І-ІІІ ступенів –ДНЗ №1
Федотовою Тетяною Миколаївною
Тема: Л.Українка “Конвалія” (уривок), “Давня весна”
Мета:
Обладнання: портрет Л.Українки, символічне дерево життя і творчості поетеси; малюнки до віршів.
Хід уроку
1. Гра “Знайди слово”
— Виконавши дії, прочитай записані слова.
Перо – о + лин + кава – ва (перлинка)
— Що ж таке перлинка?
Перлинка — дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.
Поле – ле + е + тич + наша - ша (поетична)
— Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія)
— Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. (Поетична перлинка)
2. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
— Як ви розумієте вислів “поетична перлинка”?
Підсумок перевірки знань .
Повідомлення теми, мети уроку
- Сьогодні ми полинемо у чарівний світ поезії видатної української поетеси Лесі Українки. Ознайомимося з поетичними перлинками її творчості.
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Сьогодні на уроці ми з вами:
а) розширимо знання про дитячі роки Лесі Українки, про її творчість;
б) познайомимося з її чудовою поезією, навчимось виразно читати вірші поетеси;
в) відшукаємо та попрацюємо з образними висловами твору;
г) вчимося творчо мислити, висловлювати свої думки;
д) полюбимо нашу рідну природу ще більше, ніж ми любимо її зараз, цінувати життя.
Одна із перших її перлинок і є вірш, а назву його ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Вона цвіте в травневі дні
Поміж великим листом
Повисли квіти запашні
Немов дрібне намисто.
Це одна з найулюбленіших квіточок Л.Українки.
— У львівському журналі “Зоря” був опублікований твір Лариси Косач — вірш “Конвалія”, підписаний “Волинь, 1884, 30 жовтня. Леся Українка”.
1. Гра “Передбачення”
2. Виразне читання вірша вчителем
3. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Крає віттям
зів’ялу пов’яло
панночка байдужою
захищалась музиченька
Пояснити вислови:
серце крає
віку вкоротила
4.Мовчазне читання вірша
5.Аналіз змісту вірша
— Де росла конвалія?
— Як захищалася від негоди?
— Яка біда трапилася з квіткою?
— Куди понесли конвалію?
— Хто взяв її з собою?
— Який настрій був у панночки?
— Які почуття в цей час переживала конвалія?
— До кого вона зверталася зі словами прощання?
— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки?
6. Гра “Добери риму”
Високим — ... (широким).
Біла — ... (вкоротила).
Залу — ... (балу).
Закрутилась — ... (схилилась).
Грає — ... (крає).
Милий — ... (єдиний).
Рукою — ... (додолу).
7. Робота в парах. Гра “Я - тобі, ти – мені”. Підготовка до виразного читання вірша.
У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова прочитаєте з тривогою, співчуттям?
— З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?
— Де зробите паузу?
8.Виразне читання учнями
9. Визначення головної думки.
— Яка головна думка вірша?
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
Ви до сонця потягніться,
Дзигою покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Взимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир, на святі Водохреща Леся застудила ноги в крижаній воді. З цього часу і починається її тяжка виснажлива боротьба з хворобою. Лесі не довелося через це жодного дня ходити до школи. Вчителями були мати, батько, книги, життя, природа.
Та незважаючи на поганий стан здоров'я, Леся Українка дуже любила спілкуватися з друзями, любила красу української природи і їй присвятила чимало віршів. Особливо любила поетеса весну, коли тане сніг, біжать струмочки, все навколо оживає. Про це вона писала у своїх віршах. Одним із найяскравіших творів про життя Лесі (такі твори називаються автобіографічними) є вірш “Давня весна”. У вірші багато суму, туги, бо сумним було життя поетеси, сумним було життя народу. Послухайте цей твір.
1.Читання вірша “Давня весна” вчителем напам'ять.
- Які почуття викликав у вас вірш “Давня весна”?
- Які спогади він викликав у вас?
2.Словникова робота.
На дошці записані слова. Вчитель пояснює їх, використовуючи знання та життєвий досвід дітей.
Самотна – одинока, самотня; хутко – швидко;
Бриніло – звучало дзвінко; замиготіло - з'явилось на короткий час і зникло
3.Читання про себе
- Хто головний герой вірша?
- Від чийого імені ведеться розповідь?
4. Читання “Неперерви ланцюжок”
5. Осмислення змісту вірша.
Чи можна сказати, що цей вірш має два настрої?
У першій частині авторка під впливом пробудження природи малює весну. За допомогою яскравих, емоційно забарвлених прикметників образ весни набуває рис живої істоти.
У другій частині вірша Леся відтворює єдність людини і природи “Радісна весна” не забула дівчини. Зачитайте.
І природа віддячує Лесі теж любов’ю. Підтвердіть мою думку словами вірша.
- Переможні вияви життя розігнали сум і тугу.
6. Виразне читання вірша.
7. Доберіть синоніми до слів:
8. Гра “Продовж речення”
Коли я читаю вірш “Давня весна”
Яка головна думка вірша?
Якби я був весною то подарував….
Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Чи справдилися ваші очікування?
- Що нового ви дізналися про Лесю Українку?
Домашнє завдання.
Вивчити на пам'ять вірш Л.Українки “Давня весна”, виразно читати вірш “Конвалія”, намалювати малюнки до віршів.