ознайомити учнів із життям М.В. Гоголя, розкрити його роль у змалюванні традицій та звичаїв українського народу; поглибити знання про жанрові особливості повісті; розвивати дослідницькі вміння, логічне та асоціативне мислення; вихову-вати любов до рідної землі, її славного минулого. Матеріал дібрано з мережі та ШІ
6 клас ЗЛ
Тема. Микола Васильович Гоголь. «Ніч перед Різдвом». Поетичність повісті «Ніч перед Різдвом». Українські народні традиції та звичаї у творі. Поєднання фантастичного і реального.
Мета: ознайомити учнів із життям М.В. Гоголя, розкрити його роль у змалюванні традицій та звичаїв українського народу; поглибити знання про жанрові особливості повісті; розвивати дослідницькі вміння, логічне та асоціативне мислення; виховувати любов до рідної землі, її славного минулого.
Обладнання: портрет М.В. Гоголя, текст повісті, ілюстрації, схеми
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І Організаційний момент.
Сьогоднішній урок я хочу розпочати словами Дмитра Чижевського : «Гоголь наш! Він є дзеркалом нашої неповторності.»( с.68)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд ілюстрації Беркоса «Диканька»
Художник зобразив Диканьку такою, як описував Гоголь: мальовничий хутір з біленькими хатинками під солом’яними стріхами, чудовими садками, квітами, це райський куточок. У повісті «Ніч перед Різдвом» ми побачимо зимову Диканьку, що не менш прекрасна. Повість справедливо називають енциклопедією українського фольклору. Вона нагадує прекрасну казку, де перемішані фантастика і реальність. У небі літають чорти й відьми, а на землі поєднуються людські серця, торжествує добро.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
- Ми з вами вирушаємо до українського села Диканьки, де творяться дива, де зірки та місяць над звичайно яскраво світять на різдвяному небі. Сьогодні нас чекає зустріч з письменником,чия творчість є гордістю українського народу– Миколою Васильовичем Гоголем. Ми маємо розпочати роботу над змістом тексту повісті «Ніч перед Різдвом». Наше завдання – з’ясувати, яку мету ставив автор, створюючи повість, який художній світ постає перед читачем, дізнатися більше про традиції і звичаї нашого народу. Запис у зошит теми уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення про Гоголя ( див.додаток №1)
2. Робота з підручником с с.69 про збірку «Вечори на хуторі біля Диканьки».
«Вечори на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя
«Вечори на хуторі біля Диканьки» — це перша велика збірка повістей Миколи Гоголя, яка принесла йому широку популярність і визнання. Це яскрава картина українського народного життя, культури, звичаїв та вірувань.Автор: Микола Васильович Гоголь.Роки написання: 1829–1832 роки.Видання: Збірка складається з двох томів.Перший том вийшов у 1831 році.Другий том — у 1832 році. Основна ідея: Збірка відкриває читачам казковий світ українського села з його фольклором, містикою, тонким гумором і глибоким проникненням у народний побут. Збірка включає вісім повістей, по чотири в кожному томі:Частина перша (1831):«Сорочинський ярмарок»«Вечір проти Івана Купала» «Майська ніч, або Утоплена» «Пропала грамота»Частина друга (1832):«Ніч перед Різдвом» Страшна помста» «Іван Федорович Шпонька і його тітонька» «Зачароване місце»
Художні особливості: Гоголь описував українські звичаї та природу, створюючи особливий, "український" колорит. У повістях майстерно переплітаються реалістичні описи народного життя, свят (наприклад, Різдва чи Івана Купала) з елементами містики, фольклору, де діють відьми, чорти, русалки та інші надприродні сили. Твори пронизані щирим, добродушним гумором та іронією
3. Словникова робота(повторення)
Повість - це середній за обсягом епічний прозовий твір, у якому зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов’язаних з ним другорядних персонажів.
4. Робота з підручником (с. 69-70)
Час дії твору – Різдво. Гоголь відтворив національні традиції, висвітлив самобутній народний світогляд, поєднав побутові й фантастичні елементи. У сюжеті «Ночі перед Різдвом» переплітаються три лінії:
перша – лінія чорта,
друга – лінія залицяльників Солохи,
третя – лінія Вакули й Оксани.
А об`єднує їх образ чорта, який поволі перетворюється на «чарівного помічника» коваля.
Основна думка твору – перемога добра над злом: мрії – над дійсністю (кохання Вакули – над байдужістю Оксани), світлих сил – над темрявою (чистої душі коваля – над чортом.)
-Отже, коли відбуваються події, описані в повісті? (Перед Різдвом)
Різдво - одне з найвеличніших свят і чи не найбагатше за розмаїтістю народних обрядів. Починається воно 25 грудня Святвечором, до якого родина готується заздалегідь.
4. Перегляд відеоролика
5.Робота з підручником с.74
У ніч проти Різдва, згідно з народними уявленнями,активізується нечиста сила. Це час боротьби темних сил із силами добра. Тому в повісті М.Гоголя є образи «відьми і чорта», загальні обриси яких не дуже відрізняються від народних уявлень.
Відьма — давня назва злих чаклунок. Походить від стародавнього слова «відати», тобто знати. Відьми, за народними повір’ями,спроможні літати у повітрі на мітлі, у ступі, знімати і ховати зірки. Відьом уявляють у вигляді старих баб з розтріпаним сивим волоссям, кістлявими руками. Вирушають вони на свої темні справи вночі і через піч або камін потрапляють в оселі добрих людей.
Чорта в народі називали бісом. Біс — за народною уявою — маленький, чорненький, з довгим хвостом, копитами та ріжками і обов’язково кульгавий. Ноги він поламав ще до створення світу, коли за гріхи він і вся не чисть були скинуті з неба на землю. Чорти здатні наслати негоду, хуртовину,можуть «закружляти», «водити», «збити зі шляху» добрих людей. У фольклорі є й історія про чорта, який пролітав крізь димар побачення до відьми.
Відьмою була мати коваля Вакули — тітка Солоха. У Диканьці про неї ходили недобрі плітки.
Фізкультхвилинка
«Політ до Петербурга» (3 рази): Піднятися на носочки, потягнутися руками вгору, глибокий вдих. Опускаємося, видих, опускаючи руки через сторони .
«Збираємо зірки» (4 рази): Нахили до правої ноги (ніби збираємо зірку біля землі), потім до лівої. Потім потягнутися двома руками вгору (ніби дістаємо зірку з неба).
«Тиха різдвяна ніч»: Стоячи рівно, заплющити очі, зробити глибокий вдих і видих. Руки опустити, розслабитися.
6.Читання твору
- А яким зображує автор чорта? Зачитайте опис чорта з тексту с.70-71
- Чи викликають страх зображені у повісті фантастичні істоти?
- Чому вони викликають швидше посмішку, ніж страх?
- Чим вони схожі на людей? (Відьма і чорт у повісті М.В. Гоголя зовсім не страшні, навпаки — вони дурні та кумедні. Інколи навіть схожі на людей брехливих, лінивих, але не зловредних, смішних.)
- Кого чорт боявся найбільше і чому?
- Для чого чорту захотілось викрасти місяць? (Щоб помститись ковалю Вакулі за малюнок, який він написав у церкві на стіні.)
Отже, Гоголь використав поширену в Україні фольклорну легенду про благочестивого маляра і поєднав її із сюжетами про популярного героя слов’янської міфології - коваля, якому народ приписував зв’язок із нечистим.
7 Коментар вчителя
У сюжеті повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» зображені традиції українського вертепу — народного театру, смішні сценки з народного побуту.
У повісті діють традиційні персонажі українського вертепу — баба (Солоха), дяк, голова, козак, коваль, красуня (Оксана), цариця, кум.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання-відповідь
1. Містечко, де народився Микола Гоголь?
а) Великі Сорочинці; б) Великий Самбір; в) Малі Сорочинці.
2. Де навчався Микола Гоголь?
а) Київська гімназія вищих наук; б) Ніжинська гімназія вищих наук;
в) Петербурзька гімназія вищих наук.
3. До якої збірки увійшла повість «Ніч перед Різдвом»?
а) «Вечора на хуторі біля Полтави»; б) «Вечора на хуторі біля Диканьки»;
в) «Вечора на хуторі біля Києва».
4. Повість – це …..
а) великий за обсягом епічний твір; б) малий за обсягом епічний твір;
в) середній за обсягом епічний твір.
5. Скільки сюжетних ліній у повісті «Ніч перед Різдвом».
а) 3; б) 4; в) 2.
6. Де відбуваються події в повісті?
а) у Полтаві; б) у Диканьці; в) у Сорочинцях.
7. Яку пісню співають діти на Святвечір 25 січня?
а) веснянку; б) щедрівку; в) колядку.
8. Які фольклорні образи використав М. Гоголь у повісті «Ніч перед Різдвом»?
а) чорт, відьма, Пацюк; б) чорт, домовий, Пацюк; в) відьма, домовий, Пацюк.
VІ. Домашнє завдання.
Дочитати повість «Ніч перед Різдвом»
VІІ. Підсумок уроку.
Слово вчителя
Пройшло більше ста років з написання «Вечорів…» Багато що змінилося, дещо втратило свою значимість, щось забулось. Але так хочеться, щоб національні традиції жили і відроджувались, щоб молоде покоління пам’ятало, щоб не переривався зв’язок часу і поколінь. Ми маємо плекати в своїм серці любов до рідної землі, до нашого талановитого народу, проповідувати добро й красу, як цього нас вчить М.В.Гоголь. Продовжуючи, традиції наших предків ми також співаємо колядки на Різдво.