Тема: Множення чисел 10 і 100. Розв’язування задач, обернених до задач на суму двох добутків, за поданим планом. (№ 779 – 786)
Мета: пояснити правила множення чисел 10 і 100; опрацювати розв’язання оберненої задачі за поданим планом.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
Обчислити.
0 · 2 4 : 4 1 · 7 6 · 1 9 : 1 8 : 8
Розв’язати рівняння.
x : 8 = 1 x · 2 = 4
Гра «Обчислювальник»
• Яке число треба помножити на 7, щоб отримати
21?, 35?, 49?, 56?, 63?
2). Математичний диктант.
Записати математичні вирази та обчислити їх.
а) добуток чисел 3 і 1 збільшити на добуток чисел 1 і 7;
б) суму чисел 16 і 16 помножити на 1;259
в) різницю чисел 41 і 40 поділити на різницю чисел 100 і 99.
ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового
навчального матеріалу
• Завдання 780, с. 116. Учні з допомогою вчителя з’ясовують, що треба 10 помножити на 3. 10 — це 1 десяток, помножити десяток на 3 дорівнює 3 десятки.
3 десятки — це 30 (10 · 3 = 30). Учні продовжують далі пояснювати, розв’язуючи решту прикладів.
• Завдання 781, с. 116. Усне виконання.
• Виконати обчислення:
100 · 6 – 10 · 3 10 · 4 : 5
100 · 1 + 10 · 7 100 · 2 + 100 · 5
10 · 2 : 4 100 · 9 – 10 · 5 – 50
ІV. Розвиток математичних знань
• Завдання 783, с. 117. Ознайомлення зі змістом задачі. Проаналізувати задачу, скласти план розв’язання. Запропонувати записати розв’язання за допомогою
виразу за схемою:
· + · .
• Завдання 782, с. 116, 117. Учні аналізують короткий запис, за даними таблиці складають задачу.
• Завдання 784, с. 117. Коментоване розв’язання.
• Завдання 779, с. 116. Самостійна робота на два варіанти.
Додаткові завдання (на вибір)
а) Записані поряд 7 цифр: 3810617. Закресли 4 цифри так, щоб трицифрове число, яке залишилося, було:
1) найменшим; 2) найбільшим.
б) Розв’язати рівняння.
x + 246 = 691 x – 371 = 298
342 + x = 591 832 – x = 222
в) У пакеті було 58 цукерок. Сашко брав з пакета щодня по 4 цукерки протягом 7 днів. Скільки цукерок залишилося у пакеті?
г) Накреслити один відрізок, що дорівнює 65 мм, а другий — на 5 мм більше.
ґ) «Заселити» будиночки-квадрати числами так,
щоб вийшов приклад:
25 + 17 + + 12 + + 18 = 100
V. Підсумок уроку
Пояснити:
10 · 4 100 · 5
VI. Повідомлення домашнього завдання
№ 785, 786