ТЕМА. Н і нн у прислівниках
МЕТА :
- навчальна - навчити учнів правильно вживати н та нн у прислівниках;
закріплювати практичні навички написання прислівників;
- розвивальна - розвивати творче мислення;вміння аналізувати мовний матеріал; робити висновки;
- виховна - виховувати любов і повагу до природи, народних звичаїв та традицій.
Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, синтаксис, морфологія.
Культура мовлення: правильне вживання прислівників у власному мовленні.
Міжпредметні зв’язки: українська література
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Оголошеня епіграфа уроку
Знання робить життя красним.
Прислів’я
ІV. Актуалізація опорних знань.
-У яких випадках у прикметниках пишеться нн?
-Чи пишеться нн у дієприкметниках? Наведіть приклади.
V. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми вирішимо проблему: коли в прислівниках пишеться одна літера н, а коли дві нн.
VI. Вивчення нового матеріалу.
На дошці запис:
замислений - замислено сумлінний - сумлінно
певний – певно незліченний – незліченно
радісний – радісно страшенний – страшенно
незрівняний – незрівняно несказанний – несказанно
Учитель.
- На основі спостереження над мовним матеріалом зробіть висновок про вживання н і нн у прислівниках. Спробуйте сформулювати правило.
- Складання схеми – алгоритму
Алгоритм «Н і нн у прислівниках»
Н НН
Висновок: у прислівнику пишеться н . Висновок: у прислівнику пишеться нн.
Запам'ятайте слова з двома нн (слова, записані на окремому аркуші, вивішуються на дошці).
Зрання
спросоння
навмання
попідтинню
попідвіконню
VІ. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Завдання 1. (Робота з текстом).
Прочитайте текст мовчки. Назвіть прислівники й поясніть їх правопис.
На Зелені свята ще зрання ставлять на вікно м'яту, полин, любисток, а попідвіконню кладуть часник, щоб не влізла в вікно русалка. Є таке повір'я, що русалки щоденно ходять полями і співають: «Якби мені не часник, Полин та холодна м'ята, Тут би неодмінно була тобі хата» (Народна творчість).
Завдання 2. Творче конструювання.
- Від поданих слів утворити прислівники. Пояснити орфограми.
Сумний, розкішний, несподіваний, шалений, несказанний, страшенний, щоденний, доречний, радісний, дотепний.
-Три - чотири прислівники ввести у словосполучення. Виділити головне і залежне слова.
Завдання 3. (Робота в групах).
Клас ділиться на дві групи, кожна з яких повинна скласти усний опис природи за картиною К. Крижицького “Дуби”, вміщеної у підручнику (с.174), використовуючи прислівники. Зачитування і аналіз робіт кожної групи.
Робота з підручником.
Виконання вправ 315, 316.
Творча робота „ Мій найкращий друг”
Опорні слова: дружно, сміливо, щоденно, мило, несказанно, радісно, уважно, терпляче. (Перевірка виконаного завдання).
VII. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці.
Проводить учень - кореспондент :він з мікрофоном підходить до однокласників і ставить їм запитання.
– Чи змогли ми вирішити порушену проблему?
– Коли ми пишемо одну, а коли дві букви н у прислівниках?
– Впишіть у клітинки прислівники, у яких перед я, ю пишеться нн.
|
|
|
|
|
|
н |
н |
я |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
н |
я |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
н |
я |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
н |
ю |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
н |
ю |
VIII. Підсумок уроку
ІХ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати §32.
2. Диференційоване:
для групи слабших учнів: виконати вправу 397. Для групи середніх учнів: виконати вправу 319. Для групи сильних учнів: скласти і записати невеликий опис зимового ранку, використовуючи прислівники з орфограмою „Букви н і нн у прислівниках"
-Н -нн- у прислівниках
№ п\п |
Правила |
Приклади |
1. |
Якщо у прикметнику, дієприкметнику, від яких утворився прислівник, пишеться -н-, то у прислівнику також буде -н- |
Замислений - замислено, охайний - охайно, легковажний - легковажно, дотепний - дотепно, очевидний - очевидно |
2. |
Якщо у прикметнику, дієприслівнику, від яких утворився прислівник, пишеться -нн-, то і в прислівнику буде -нн- |
Сумлінний - сумлінно, незаконний - незаконно, невблаганний - невблаганно |
3. |
В окремих прислівниках, як слід запам'ятати, пишеться -нн- |
Зрання, спросоння, навмання, попідвіконню, попідтинню |
Орфограма: написання -н-, -нн-, у прислівниках (буквена) |