Тема: Написання листа
Мета: закріпити уміння учнів писати листи, навички використання звертань, слів ввічливості, розвивати культуру мовлення, виховувати почуття дружби, поваги до старших.
Обладнання: таблиця № 25, робочі зошити, зразок листа.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап.
-Організація класу до уроку.
-Нервово-психологічне налаштування. (корекційна гра на розвиток мисленнєвих процесів)
Добрий день!
В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
1. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
Бесіда.
Відгадайте загадку.
Ми хоча і не крилаті,
Летимо в міста і села,
Несемо для вас, малята,
Звістки щирі та веселі.
(Листи)
Що допомогло відгадати загадку?
Чи доводилось вам писати листи? Кому?
Як можна надіслати листа?
ІІ.Основний етап.
. Оголошення теми і мети уроку.
Для чого кожна людина повинна вміти писати листи?
Сьогодні на уроці ми навчимося це робити.
1. Колективна підготовча робота.
Опрацювання зразка листа.
Доброго дня, дорогий братику Сашко! Листа від тебе одержав. Щиро дякую. Ти питаєш про мої шкільні справи. Успіхи в мене гарні. Вчуся добре. Нещодавно одержав «12» з української мови. Захоплююсь математикою, спортом, співаю у шкільному хорі. А як проходить твоя служба в армії? Бажаю тобі всього найкращого.
11 вересня 2009р. Твій брат Петро
Бесіда. Робота з таблицею.
З чого починається лист?
Про що можна розповісти в листі?
Чим закінчується лист?
Таблиця № 25
Можливі частини листа |
Приклади |
Звертання |
Любі мої дідусю і бабусю! Дорога сестричко Іринко! Шановний Василю Івановичу! |
Інформація про стан листування |
Отримав (-ла) ваш лист… Давно не було листа… Отримав (-ла) твій лист, але зразу не відповів (-ла), оскільки… |
Основний зміст (повідомлення про новини) |
Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)… Я хочу розповісти Вам… Розповім усе за порядком… |
Запитання адресату |
Як Ваше здоров’я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе? |
Подяка |
Дякую за те, що… |
Прохання написати лист |
Я прошу вас написати |
Передача вітань |
Передавайте вітання |
Прощання |
До побачення… Міцно цілую і обнімаю… |
Кінцівка і підпис |
Ваш внук (ваша внучка)… Твій друг (твоя подруга)… |
Дата і місце написання, якщо їх немає на початку листа |
20 березня 2006 року м. Тернопіль. |
Слово вчителя.
Коли пишеш лист, слід дотримуватись мовленнєвого етикету. На початку листа потрібно ввічливо привітатись, використовувати шанобливі форми звертання: Ви, Вас, які пишуться з великої букви. В кінці слід так само ввічливо попрощатися, побажати всього найкращого. Коли ви хочете щось попросити, потрібно ввічливо звернутись з проханням (потім обов’язково потрібно подякувати за виконане прохання). У листах використовують слова – звертання, слова – привітання, слова, що виражають прохання, вдячність.
Фізкультхвилинка
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх в сторони,
Сплесніть, діти, тільки раз
Й за роботу – все гаразд.
Колективне складання листа за таблицею.
2. Самостійна робота.
1. Написання листа.
2. Перевірка самостійної роботи. Зачитування листів. Аналіз дотримання структури листа.
ІІІ. Заключний етап.
. Підсумок уроку.
Чого ви навчились на уроці?
Що таке електронна пошта? Розкажіть. (Доповідає довідкове бюро).
.Оцінювання учнів.
.Приведення в порядок робочих місць.
.Приведення організму у спокійний стан.