Тема: Неповторний поетичний дивосвіт. А. Качан «Обтрусили яблука», «Ластівки»
Мета: ознайомити учнів із дивосвітом віршів А. Качана; привернути їхню
увагу до мелодійності рим поета, відтворення ним чудового неповторного
світу, який щодня відкриває дитина; удосконалювати творчі здібності учнів;
розвивати уміння складати розповідь, підбирати текст до малюнка; виховувати екологічну свідомість дитини.
Обладнання: портрет А. Качана, виставка його книг, картки з словами.
Хід уроку
І. Організація класу
Стежечка-мережечка привела всіх в клас.
Стежечка-мережечка тішила всіх нас,
Дарувала красу і цвіт
Й запросила у казковий світ.
Іди по цій стежині, дитино,
Даруй любов і тепло
І пам’ятай: ти — людина.
Вчись, думай, твори добро!
ІІ. розмовна хвилинка
1. Учитель промовляє перший рядок вірша. Школярі якомога швидше повторюють його. Аналогічна робота проводиться з усіма рядками, поки учні
не промовлять увесь вірш.
Я на траві люблю лежати,
Дивитись в небо і співати.
Навколо мене стільки дива!
І я у світі цім щаслива.
2. Прослухайте прислів’я, згадайте кінцівку.
Скільки світа — ... (стільки дива).
3. читання анаграм.
луняба (яблуня)
мази (зима)
ракса (краса)
ямзел (земля)
4. Відгадайте загадку.
На «я» починається,
На «я» кінчається,
В саду росте,
На ній плоди є. (Яблуня)
— Де росте це дерево?
— Які дари приносить воно нам?
— Про кого ще дбає деревце?
— Саме про це деревце й пише славний український поет Анатолій
Качан.
ІІІ. Відомості про поета
— Народився Анатолій Качан 16 січня 1942 року в селі Гуріївці, що лежить у пониззі річки Бугу на Миколаївщині.
З повноводним Бугом і розлотим степом, що дивував хлопчика літньої
пори стриманими барвами польових квітів, видзвонював різноголоссям коників і цикад, пов’язані перші враження дитинства майбутнього поета.
По закінченні школи Анатолій Качан працював радіомонтером, згодом
вступив на філологічний факультет Одеського університету, який закінчив
у 1965 р. Друкувати свої твори почав у студентські роки.
З 1969 року Анатолій Качан виступає з віршем на сторінках республіканської преси як дитячий поет.
IV. Опрацювання статті «Анатолій Качан»
— Де народився поет?
— У якому місті доводилося працювати поету?
— Що відображає поет у своїх віршах?
— Зараз ми маємо з вами нагоду прочитати його вірші й переконатись,
що творчість поета — це краса, це велич.
V. Опрацювання вірша А. Качана «Обтрусили яблука»
1. Виразне читання вірша вчителем.
— Яка пора року описана у вірші?
2. Самостійне читання.
3. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— чому всі задивляються на яблучко?
— І за чим шкодували?
— Хто знає про те, для чого залишили яблуко?
— чим буде втішати зима?
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1) читання колонок слів повільно, а потом — швидко.
У саду благодать
на виду не дістать
хмар обтрусили
яр залишили
2) читання «ланцюжком».
5. Розвиток зв’язного мовлення.
— Яку історію про яблуко могли б розповісти ви?
6. читання скоромовки (повільно, нормально й швидко)
VI. Опрацювання вірша А. Качана «Ластівка»
1. Відгадування загадки.
Швидко скрізь цей птах літав,
Безліч мушок поїдав.
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
2. Словникова робота.
-- читання колонок слів.
Носяться вирію
Щодня ігрища
Доганя минеться
Вишні погожі
3. Самостійне читання вірша.
— За ким спостерігали діти?
— чи доводилося вам спостерігати за птахами?
4. Повторне читання вірша вголос.
— Де носилися щодня птахи?
— У кого вони навчилися веселих ігор?
— чому діти вітаються й закликають птахів купатися в синій височині?
— Що крикнуть діти ластівкам?
5. Виразне читання вірша
VII. Підсумок уроку
-- З творчістю якого автора ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
-- Чи сподобалися вам його вірші? Чим саме?
VIII. Повідомлення домашнього завдання
С. 58 – 59. читати виразно.