Тема: Основні випадки чергування у-в, і-й

Про матеріал
Розробка уроку дає змогу опрацювати тему «Основні випадки чергування у-в, і-ї» в цікавих інтерактивних формах з використанням вправ ситуативного характеру
Перегляд файлу

Тема : Основні випадки чергування у-в, і-й

Мета:

Навчальна: пояснити учням основні закономірності чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, навчити правильно писати слова із зазначеною орфограмою, формувати вміння знаходити подану орфограму в текстах;

Розвивальна: розвивати творчі вміння використання слів з поданими чергуваннями при побудові власних висловлювань в усній і писемній формах мовлення; логічне мислення, навички колективної та самостійної роботи;

Виховна: виховувати любов до мови,до надбань українського народу, його духовної спадщини;

Формування компетентностей:

Навчальної - формувати вміння здобувати інформацію з підручника, виділяти головне;

Мовної – розуміти поняття милозвучності мови, чергування;

Комунікативної (мовленнєвої) – використання основних закономірностей чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, правильно писати слова із зазначеною орфограмою, будувати власні висловлювання, володіння лексичним запасом , вступати в спілкування, підтримувати його;

Соціальної уміння адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;

Обладнання: підручник О.В.Заболотний, В.В. Заболотний Українська мова, підручник для 5 – кл., Київ «Генеза», 2013 р. , мультимедійна презентація

Тип уроку : урок осмислення нових знань,формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Перебіг уроку

 

  1. Організаційний момент

Емоційне налаштування дітей.

Вчитель: Любі діти, в народі кажуть : «Гість у дім - радість в нім». До нас сьогодні завітали гості, привітайтесь до них. Мені приємно бачити шановне панство і вас, тому я обрала ось такий смайлик, який відповідає моєму настрою. (Прикріпляю на дошці смайл "Радість" )

http://3.bp.blogspot.com/-gTGJAz4giKk/UQUZzbisN8I/AAAAAAAAAAM/V-yDPHz13pk/s1600/Smiley.svg.png

 

А з яким настроєм прийшли ви на урок? Оберіть смайлик, який відповідає вашому настрою. (Діти обирають смайлик).

           Добре, я бажаю всім вам гарного настрою і  легкого засвоєння теми, а для цього необхідно, щоб ви

СЛАЙД 1

Щоб не просто слухали, а чули.

Щоб не просто дивилися, а бачили.

Щоб не просто відповідали, а міркували.

                Дружно і плідно працювали.  

    Слайд 2      

               Запишіть , будь ласка   сьогоднішнє число

                            22 січня

                       Класна робота

Вчитель:  Діти, подивіться, ми маємо ще гостя.  Суржик завітав до нас сьогодні.   Що ж він нам приніс ? Слова. ( Чіпляю на дошці слова).  Діти прочитайте слова і скажіть, чи будемо ми ними користуватися. Чому? Як правильно поставити наголос?

 Слайд 3 . Пропонуються слова з неправильно позначеним наголосом.

  Вчитель:  Давайте доведемо Суржику, що ми вміємо правильно наголошувати слова. Запишіть слова, поставивши наголос.

Слайд 4. Пропонуються слова, записані в 3 слайді, але вже з правильно позначеним наголосом.

    Вчитель:  Перевірте самостійно, чи правильно ви їх наголосили.

Вчитель: Любі діти, А як правильно сказати :  « Суржик був у гостя» чи       « Суржик був в гостя», «він стояв у дверях»  чи «він стояв в дверях»  ? Давайте ми сьогодні з вами на уроці й розберемося , коли ми вживаємо в, а коли у.

  Вчитель:   Запишіть тему уроку:  «Основні випадки чергування у-в»

     (Колективне визначення мети уроку).

Вчитель:  Діти, де ми можемо знайти відповідь на питання?

 (Перегляд відеоролика з поясненням цього правила О.Авраменко)) Вчитель:  Коли ж ми пишемо у, а коли в?

Робота з підручником. (Читання з позначками).

Вчитель:  Що нового ви дізналися?

 Слайд 5

Завдання: списати речення, вставити на місці крапок прийменник.

Майже …  усіх народів є улюблені рослини­ -символи.  …. канадців, скажімо, клен, а …. українців – верба й калина. Верба – одне з найулюбленіших дерев …..  народі.

Слайд 6

Завдання:  вставте  прийменник  у (в).

Плив ... воді, заходити ... аптеку, річ ... тім, думки ... голові,

біг ... школу, світилося ... вікні, знав ... лице,  десь ... хлібах, ніс …

портфелі. (Взаємоперевірка).

Гра «Світлофор».  (Діти підіймають зелену фішку, якщо прийменник вжито правильно і червону, якщо-ні).

     У книжці, в озері, в  тролейбусі,  у бджілки,  в пекарні,  у схованці, в оселедця, в горобця,  у місті, в оселі,  у барлозі.

Робота на комп’ютерах, виконання завдання https://learningapps.org/5734642

 

Робота  на дошці. Записати на дошці словосполучення.

 Відпочили (у,в) аквапарку, (у,в) теплу воду, вихід (у,в) місто, купався (у,в)літку, читав (у,в)літку, працюють (у,в)трьох, працювати (у,в)трьох, зникли (у,в) лісі.

Скрайбінг. Дітям пропонується намалювати  предмети, до яких можна вжити прийменник у(в).

 

Підсумок уроку.

Продовжіть речення.

Мені найбільше сподобалось…….

 

docx
Додано
3 серпня 2021
Переглядів
541
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку