Діалог. Тире при діалозі. 5 клас

Про матеріал
Українська мова. Конспект уроку. Діалог. Тире при діалозі. Правила постановки розділових знаків при діалогах. 5 клас
Перегляд файлу

Тема. Діалог. Тире при діалозі.

Мета. Поглибити знання учнів про діалог. Розглянути правила постановки розділових знаків при діалогах. Формувати вміння правильно конструювати і грамотно записувати діалог. Розвивати навички складання діалогів, вміння школярів працювати колективно та самостійно. Збагачувати словниковий запас учнів. Сприяти розвитку мовотворчості учнів, логічного мислення, зв’язного мовлення. Підвищувати культуру усної і писемної мови.Виховувати взаємну повагу, толерантне ставлення до думки співрозмовника; працелюбність.

Обладнання: словнички – довідники, підручники, тексти, роздатковий матеріал.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Нехай щасливих стає багато,

 Хай праця буде одвічним святом.

 В. Гринько

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя.

Сьогодні ми поговоримо про те, як бути приємним співрозмовником. Адже протягом дня ви спілкуєтеся з багатьма людьми. З ким?

Це велике щастя – вслухатися у звучання чудових слів людської мови, спілкуватися, ділитися з людьми своїми враженнями, радістю. Хіба це не радість – ходити щедрою землею, вслухатися у поскрипування снігу, шелест листя, шепіт трав! Хіба це не щастя – любити маму, разом з друзями усміхатися сонечку і людям? І вміти про все це розказати? Але як?

Послухайте підслухану розмову вранці.

  • Доброго ранку, синочку! Ти вже встав?
  • Встав, встав, а тобі що?
  • Як тобі спалося? Що снилося?
  • Ну чого причепилася з самого ранку?
  • Та я ж нічого, мій хороший! Іди ж, синочку снідати.
  • Дай спокій! Я ще маю час. Не спішу.
  1. Бесіда з учнями.
    • Вам сподобалася розмова?А чому?
    • Чи є у нашому класі такі, що впізнали б себе у цій розмові?
    • А як ви зустрічаєте ранок? Які слова використовуєте?
    • Які слова привітання знаєте?
    • Скільки людей бере участь у розмові?
    • Що таке діалог?
  1. Метод покладання мети

Діти ставлять перед собою завдання:

  • Що маємо вивчити?
  • Чого маємо навчитися на уроці?
  • Які правила спілкування ви знаєте?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні на уроці ми  будемо складати діалоги, розглянемо правила розстановки розділових знаків при діалогах, а також закріпимо правила мовленнєвого етикету.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Робота з текстом

Прочитайте виразно вірш. Поясніть, чому виникають труднощі під час читання.

ВІТРИСЬКО

  • Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?
  • Це я в листі заблудився і дороги не знайду.
  • А навіщо трусиш сливи у некошену траву?
  • Бо удався нелінивим, без роботи не живу!
  • Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить!
  • Краще геть піду з городу, в чистім полі буду жить! Звісив з тину босі ноги, свиснув — листя полягло.

І за мить впродовж дороги покурівся за село.

Тамара Коломієць

  • Яка роль тире в цьому тексті?
  • Зробіть висновок: що таке діалог?

 

V. Засвоєння нових знань, умінь та навичок учнів

1. Робота з термінами

Давайте разом сформулюємо значення понять «діалог», «полілог», «монолог», «репліка».

2.Спостереження над мовним матеріалом

Проаналізуйте розділові знаки при діалозі.

Приходить батько, а дочка й питає його:

-Чого ви, тату, плачете?

-Ось пан дав тобі десяток варених яєць та казав, щоб ти посадила на них квочку, та щоб вона за одну ніч вилупила й вигодувала курчата, а ти щоб спекла їх йому на снідання,— відповідає батько.

Дочка взяла горщечок каші та й каже:

- Понесіть, тату, оце панові та скажіть йому,— нехай він виоре, посіє цю кашу, і щоб вона виросла просом, поспіла на ниві, і щоб він просо скосив, змолотив і натовк пшона годувати ті курчата, що їм треба вилупитись з цих яєць.

  1. Пояснювальна робота

Запишіть, розставте розділові знаки:

Іде знов батько плачучи додому. Прийшов та й каже дочці

-Ну що, дочко, будемо робити?

-Не журіться, тату,— каже Маруся,— все буде гаразд. Підіть купіть мені живого зайця.

4. Робота з підручником

1) Рубрика «Запам’ятаймо», с.90

2) Виконання вправ 203, 204, 206.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Робота з текстом

Прочитати текст в особах. Визначити основну думку, пояснити розділові знаки.

Дати відповіді на питання:

  • Якого Івана можна назвати героєм?
  • Чому?
  • Який подвиг він здійснив?

 

Були собі два Івани. Два мрійники. Хотіли для людей добро зробити, щоб їх героями назвали.

   Ось перший Іван каже:

Вийду на високу гору, сяду на камінь.

Для чого? – питає другий Іван.

Щоб було видно, коли люди покличуть мене на подвиг, - відповідає перший Іван.

А я піду до людей, - сказав другий, - посаджу сад, викопаю криницю, допоможу будинки будувати.

Так він і зробив. А перший Іван все чекав, коли його на подвиг покличуть.

  1. Мить творчості
  1. Переконструювати текст
  2. Прочитати, правильно інтонуючи.
  3. Пояснити розділові знаки

Увечері батько питає хлопчиків: «Як ви сьогодні провели день?» Юрко відповів: «Я сьогодні посадив дерево». «Ти сьогодні добре прожив день», - сказав батько. «А я зайчика намалював», - відповів Миколка. «Ти теж добре прожив день», - сказав тато. Петрик каже: «Я сьогодні … в м’яча грав … і морозиво з’їв …» «У тебе сьогодні втрачений день», - сказав батько.

  • Чому тато так сказав?-
  • Що означає «недаремно прожити день»?
  • Скільки осіб бере участь у розмові?
  • Це діалог чи  полілог?
  1. Робота в парах

Скласти усний діалог на тему: «Зранку вдома» відповідно до етикетних норм, на відміну від того, що почули на початку уроку

- Між мамою і вами.

- Між татом і вами.

- Між вами і сестричкою чи братом.

 

  1. Хвилинка перепочинку «Усміхніться!» (Вправа 205)

Прочитати усмішки в особах.

Батько запитав у сина:

  • Як у тебе справи з географією?
  • З географії я найсильніший у класі, - відповів син.
  • Молодець , якщо справді так.
  • Це так, тату, я завжди з учительської приношу в клас великий глобус.

 

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

  1. Усна робота

Назвіть слова ввічливості, які потрібно використовувати у діалозі.

(Вибачте, що турбую; даруйте мені; перепрошую; щиро вам дякую; велике спасибі...)

  1. Складання діалогу

Складіть діалог «У бібліотеці», використовуючи слова ввічливості.

(Перевірка діалогів)

 

  1. Робота в групах (Вправа 209)

Прочитайте текст. Уявіть, що ви - учасники театрального гуртка. Розподіліть між собою ролі. Поставте сценку, дотримуючись інтонації, що відповідає кожній ролі.

 

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Усне бліц-опитування

- Що таке діалог?

- Які розділові знаки ставимо при діалозі?

- Що таке репліка?

2. Вправа «Незакінчене речення»

 Продовжити речення:

  1. « Сьогодні на уроці я вивчив … , навчився…»;
  2. «Найбільше  мені сподобалося…»

3.Оцінювання індивідуальне і колективне, аргументація оцінок.

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання

  • Записати діалог з бабусею чи іншим членом родини, який відбувся, коли ти прийшов зі школи.

 

  • Із улюбленої казки випишіть діалог (4—5 реплік).

 

D:\картинки\новорічні, про мову, голод\kniga.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
9 серпня 2021
Переглядів
6481
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку