Тема. Період спокою у рослинному світі, його значення

Про матеріал
Мета: виявити зміни, що відбулося взимку в неживій природі, житті рослин, у пра¬ці людей; з'ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; розширювати уявлення про листяні та хвойні рослини; учити спостерігати, порівнювати, робити висновки; роз¬крити значення загартування для зміцнення організму; провести спостереження за розпусканням бруньок на гілочці вишні. Обладнання: гілочки дерев або кущів; малюнки {іній на деревах, сніжинки, бурульки, річка під льодом, зимовий ліс); сніжинки-загадки на ниточках; сніжинки
Перегляд файлу

Дорога в дивосвіт

Урок 13

Тема. Період спокою у рослинному світі, його значення

Мета: виявити зміни, що відбулося взимку в неживій природі, житті рослин, у пра­ці людей; з'ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; розширювати уявлення про листяні та хвойні рослини; учити спостерігати, порівнювати, робити висновки; роз­крити значення загартування для зміцнення організму; провести спостереження за розпусканням бруньок на гілочці вишні.

Обладнання: гілочки дерев або кущів; малюнки {іній на деревах, сніжинки, бурульки, річка під льодом, зимовий ліс); сніжинки-загадки на ниточках; сніжинки різної форми; таблиця «Вода — пара — кристалики — сніжинки»; казка «Сніжинка-краплинка» (аудіозапис).

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

►► Перевірка домашнього завдання

Троє учнів працюють біля стенду «Календар погоди природи», підбива­ючи підсумки спостережень восени: кожен — за місяць, а потім усі разом узагальнюють.

Яка осінь? (Холодна, тепла чи помірна)

Як часто йшли дощі?

Який стан неба переважав?

Яка зараз пора року?

Як називаються зимові місяці?

Чому вони мають такі назви? Діти читають вірші з дошки.

Місяць грудень на радість людям Сніжком присипле замерзле груддя. М. Підгірянка

З нових ялинкових прикрас Наш січень починається. Січе сніжок, скрипить саньми, Та ми його не лаємо —

Самі ж володаря зими

Ми січнем називаємо.

Хоч він «лютий» — та дарма —

Він все одно хороший, друзі.

Ним кінчається зима,

Квітнуть кошики у лузі.

М. Познанська

III. Повідомлення теми та мети уроку

 Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми здійснимо подорож.
А куди ми помандруємо — вам підкаже загадка!

Чудо-сани прилетіли, скакуни в тих санях білі. У санях тих сидить цариця — білокоса, білолиця. Рукавом махає, сріблом все вкриває. (Зима)

 Помандруємо до царства Зими під пісню вітру.

Діти, імітуючи вітер, рухаються по колу, а потім сідають на місця.

IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1 Розповідь з елементами бесіди

 Ось ми і у Сніговому царстві!

Усе навкруги вкрите пухнастим снігом. Звідки береться сніг?

Учениця читає вірш.

Сидить праля та пряде, Сніг іде, іде, іде. Нитка рветься де-не-де, Вона пряде й пряде. Вже напряла хуртовин На шапки для верховин, На сувої полотна, На завіску для вікна, На хустинку й укривало — Мало-мало-мало-мало. Сніг іде, іде, іде, Вона пряде, пряде.

А. Костенко

 Чи насправді є така праля?

2 Прослуховування казки

СНІЖИНКА-КРАПЛИНКА

У високому холодному небі народилася білесенька Сніжинка. Вона тривалий час кружляла у веселому танку і нарешті опустилася на землю. Там лежало ще багато сніжинок, схожих на неї.

 Що ви тут робите? — спитала їх Сніжинка.

 Ми прикриваємо землю від тріскучого морозу. Сніжинка разом із подружками почала обігрівати матінку-землю.

Та ось пригріло ясне Сонечко. Потемніла Сніжинка, а згодом перетворилася на краплинку води, яка влилася в бурхливий струмок і потекла до річки. А Сонечко припікало все дужче і дужче. Аж ось Краплинка вистрибнула із річки, перетворилася на невидиму пару і почала підніматися все вище і вище. їй було весело. Вона із захопленням розглядала з висоти блакитну річку, зелені луги, темні ліси, безмежні поля.

Нарешті Краплинка потрапила до Країни хмар. Там вона зустрілася зі своїми сестричками.

Гнав вітер хмари по синьому небу, і одного разу вони випали на землю рясним дощем. Краплинка з цікавістю почала оглядати все навколо.

 Дякую тобі, люба! — почула Краплинка лагідний голос. —

Узимку ти мене зігріла, а сьогодні напоїла досхочу. Я без тебе вся

потріскалася!

Упізнала Краплинка матусю-земельку, ніжно пригорнулася до неї, поцілувала.

Розповідаючи казку, учитель найголовніші епізоди малює на дошці кольоровою крейдою.

 Звідки береться сніг?

 Як утворюється сніжинка?

 Навіщо землі сніг?

(Пояснює за таблицею перетворення краплинки води на сніжинку.)

 Якої форми сніжинки? (Одні схожі на зірочки, інші — на

їжачків, гілочки. Двох однакових не знайдеш, але всі вони — шестипроменеві.)

З   Бесіда

 Перенесімося на берег річки. Спить вона під кришталевим

склом. Зима — майстер на різні витвори. Крім сніжинок, Зима створює ще...

Як на свято, вбрався дах Снігову сорочку, Чи знайдете на ній Крижану торочку? (Бурулька)

 Якими бувають бурульки?

 Як вони утворюються?

 Чи можна їх їсти?

 А зараз перенесімося в зимовий ліс. Уночі був туман, а вранці
вдарив мороз. У що вбралися гілочки?

Загадка

На гілках, що від морозу тремтять,

Снігові дрібненькі білі гілочки висять. (Іній)

 Чому іній уважають справжньою окрасою зими?

 Де можна побачити візерунки зими? Хто їх малює?
Загадка

Хто малюнок на вікні Уночі зробив мені? (Мороз)

» Фізкультхвилинка

Діти під музику вальсу танцюють, удаючи сніжинки.

 Продовжимо мандрівку. А хто буде нашим провідником, ви
дізнаєтеся, відгадавши загадку.

— Хто це? Що це? — всі кричать. — Білі мухи он летять! (Сніжинки)

 Вони хочуть нам показати найгарніше місце. Це ліс. (На
дошці — малюнок «Зимовий ліс».)

4 Бесіда за малюнком

Чи таким є ліс, яким був улітку? восени?

Які зміни ви помітили?

Які дерева сплять?

А які з них не захотіли засинати?

Чому їх називають хвойними?

Невже справді хвойні дерева ніколи не скидають листочки-хвоїнки?

5 Розповіді про дерева

Ялинка росте дуже повільно (10-15років). З деревини ялини ви­готовляють музичні інструменти. У сосни дуже глибокий корінь. У сосновому лісі краще ростуть трав'янисті рослини, адже в ньому світліше. У цих лісах будують санаторії для лікування легенів. Жи­вицю сосни використовують для виробництва лаків, фарб, парфумів.

 Відмирають листяні дерева? (Ні, вони перебувають у стані
спокою.)

6 Дослідження

Для того щоб переконатися, що листяні рослини живі, про­ведемо невелике дослідження. На місці опалого листя залишаються бруньки. Розгляньте гілочку, знайдіть бруньку, відокремте, роз­гляньте її.

Що покриває бруньку?

Що ви бачите під лусочками?

Яке значення мають лусочки?

Поставимо три гілочки вишні у вазу з водою і спостерігати­мемо за ними.

7   Гра «З яких рослин ці гілочки?»

 Покажіть гілочку ялини, сосни, верби, калини, берези. По­ясніть, які ознаки допомогли вам здогадатися.

►► Фізкультхвилинка

Ловить крихітка-ялинка Рученятами сніжинки. На пальчики-голки Нанизує залюбки.

V.  Осмислення й узагальнення знань

►► Бесіда

Ось і добігла кінця наша мандрівка до царства Зими.

Де ми побували?

Що побачили?

Як зберегти здоров'я взимку? Що допоможе загартувати здоров'я?

Що нового ви дізналися про життя рослин взимку?

Розкажіть про зимові розваги дітей. (За малюнком)

Якими є обличчя у дітей? Чому?

Як одягнені діти? Чому?

 Чому потрібно бути уважним на льоду?
►► Кросворд «Зима»

1) Сніг наполях, лід на річках,
Хуга гуляє, коли це буває? (Взимку)

2) «Хто це? Що це? — всі кричать. —

 Білі мухи он летять!» (Сніжинки)

3)Без сокири та крюків

Ставить міст через річки. (Мороз)

4) В небі хмара пролітала,

Білий пух порозсипала. (Віхола)

Робота у зошиті (Урок 13)

Домашнє завдання

Виготовити сніжинку з паперу.

Робота у зошиті (Урок 13)

Домашнє завдання

Виготовити сніжинку з паперу.

V. Робота у зошиті (Урок 13)

VІ. Домашнє завдання

Виготовити сніжинку з паперу.

 

1

 

docx
Додано
13 травня 2019
Переглядів
565
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку