Тема: «Підсумковий урок
за казкою Сент-Екзюпері “Маленький принц”
Мета:
- розкрити філософський зміст казки, її проблематику
Тип уроку – підсумковий урок
У кожної людини свої зорі..
А. Де Сент-Екзюпері
Бути людиною - це відчувати відповідальність.
А. Де Сент-Екзюпері
Хід уроку:
ІІІ. Бесіда на повторення вивченого.
Вч. - нагадайте історію створення “Маленького принца”
Вч. - “Маленький принц” - це філософська казка - притча. Знайдіть ознаки казки у творі.
(Незвичність сюжету, в творі діють такі типові казкові герої, як Принц, Король, Лис, Змія, які можуть розмовляти)
Припадаємо відомості з теорії літератури.
Вч. - Згадайте, що таке притча ?
Вч. - Знайдіть елементи притчі.
Вч. - Прочитайте приклади філософських роздумів про сенс життя людини.
1 7) “Люди завжди невдоволені там, де вони живуть...”
IV.Узагальнення
,
Узагальнення відомостей про зоряну мандрівку Маленького принца
Робота в групах
І група - На першому астероїді жив Король. “Він не знав, що світ для королів дуже спрощений. Для них усі люди-піддані”. Маленький принц не залишається на цій планеті, бо там панувала 1) безглуздість (записати в зошит).
ІІ група - На іншої планеті жив честолюбець, який уособлює таку рису, як 2) пихатість.
ІІІ група - На планеті пияка герою було невесело, бо пияка пив “Щоб забути про совість”. Образ пияка - символ вад, яких багато у людей 3) ІІияк порок.
ІV група - Ділок рахував зорі, записував підрахунки на папірець і клав у ящик. Ця діяльність була непотрібною 4) Ділок-непотрібність
V група - “Географ надто важлива особа, йому ніколи байдикувати”
5) Обмеженість робить цей образ не зовсім приємним.
VI група - У “роботі 6) ліхтарника обов’язковість все ж таки є сенс”
- Як стати щасливим на своїй планеті ?
подорожі прилетів на Землю ?
( Казка про земні проблеми, а не про космічні).
- Розкажіть, якою зображена у казці Земля.
- ЧОМУ автор пише: “Земля - планета не проста .
-Поясніть - Реальне життя - річ складна
-Як почувається на Землі Маленький принц (Самотньо)
-Кого шукає він на Землі? Чи знайшов герой те. що шукав,
(Людей, але бачить тільки високі гострі скелі)
-Чому Маленький принц заплакав?(Відчув себе безсилим, самотнім)
-Яку тагедію пережив герой на Землі? (Дороги привела ного в сад, де росли троянди. їх було дуже багато. Виявилося, що його квітка не була унікальною)
- Знайдіть у тексті вислови, що розкривають ПОГЛЯДИ Лиса.
5. Бесіда з елементами аналізу
- Чому льотчик і Маленький принц прийшли до криниці? (їх обох мучила спрага)
-Як ви розумієте фразу: "Вода буває потрібна і серцю .
-Подумайте, чому герої стали щасливими ?
(Після довгих пошуків нарешті пізнали істину)
6. Виразне читання
Як Маленький принц пояснював свою смерть .
Як ви розумієте його слова ?
Як зрозуміти фінал казки?
7. Узагальнююче слово вчителя.
Маленький принц помирає. Та читач бачить смерть свого фізичного тіла. А душа героя перероджується. Маленький принц не помер, а переродився в іншу форму, значно вищу - духовну
V.Застосування знань, умінь і навичок.
1. Робота з епіграфами.
Для всіх людей є щось спільне: моральні основи життя, духовність, але усі ми різні. Зорі стають символом високого й прекрасного , що існує в людині. Зоряний світ душі посилається усім із народження, та не завжди люди бережуть його.
2.Як стати щасливим на своїй планеті ?
Треба любити життя, людей очиститися від усього нещирого, непотрібного
повернути дитячу щирість, чистоту, безпосередність пізнавати світ, істину
вибрати правильну життєву дорогу мати дім, друзів, не витратити себе, не загубитися у світі.
3. В світі мудрих думок (метод Мікрофон)