Тема. Письмо малої букви ш. Написання складів, слів і речень з вивченими буквами.
Мета: учити писати малу букву ш; розвивати спритність пальчиків і чіткість мовлення під час вправи «Мишка»; вправляти в письмі підготовчих елементів; учити знаходити елементи для заданої букви, складати слова із поданих складів; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; виховувати охайність, уважність.
Очікувані результати:
Обладнання: ілюстрації, роздатковий матеріал, пам»ятки «Український алфавіт», плакат «Правильно сиди під час письма».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
Холодно зараз у лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
ІІ. Актуалізація знань
Бесіда
Давайте пригадаємо предмет «Я досліджую світ»
і поговоримо про звуки природи
Вітерець у лісі- ш- ш –ш
Повзе вуж у траві- с- с –с
Прилетів жук- ж- ж- ж
Заспівав комарик- з- з-з
Пролетів птах- шух – шух
Запихкав їжачок – пих-пих-пих.
Пригадаємо мовні звуки.
- На які дві групи поділяються звуки?(голосні,приголосні).
-Чим відрізняються голосні від приголосних звуків?
- Наведіть приклади приголосних звуків?
- Яку букву вивчили на уроці читання?
- На що вона схожа?
- Наша буква відноситься до якої групи?
-Що ми помітили,вимовляючи звук? (на шляху повітря є перешкода).
Діти,а чи зможемо ми написати прописну букву Ш (ні).
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та завдань уроку
— Висловіть свої припущення щодо теми уроку.
— Так, дійсно на уроці ми навчимося писати рядкову літеру «ша».
2. Вивчення нового матеріалу
1) Пальчикова гімнастика. Вправа «Мишка» (зошит, с. 18).
В. п. Мізинець і вказівний палець зігнуті — це «вушка». Середній, підмізинний і великий пальці зімкнуті й витягнуті.
Вправу виконують спочатку однією рукою, потім — другою, після — двома руками одночасно.
Тишком-нишком вийшла мишка із нори.
У шкряботушки ніс і вушка догори.
2) Підготовчі вправи (с. 18).
— Наведіть пунктирні лінії.
— Складіть звукові схеми до слів.
Учні працюють у зошитах.
- А зараз трошки відпочинемо
Фізкультхвилинка (музика «Райдуга»).
3. Робота над новим матеріалом
1) Підготовчі вправи до написання літери «ша» (с. 19).
— Зіставимо малу букву ш — друковану і рукописну.
— Що у них спільного?
— А що — відмінного?
— Обведіть літеру «ша» по пунктирах.
2) Написання малої літери «ш».
— Сьогодні ми навчимося писати малу літеру ш.
— Мала писана буква «ша» складається з трьох похилих паличок із заокругленням унизу.
— У яких буквах писали похилі палички? (у, а, і, и, м.)
— Мала буква ш — це три прямі похилі палички із заокругленням унизу. Заокруглення першої та другої паличок доводимо до верхньої рядкової лінії та, не відриваючи руки, пишемо наступну, яка спочатку йде по вже написаному.
— Напишіть елементи в повітрі: раз-і, два-і, три-і.
— Виконайте вправу в зошитах. Обведіть спочатку зразки, а потім допишіть рядок.
Учитель нагадує, як правильно сидіти за партою під час письма, як тримати ручку, як розмістити на парті зошит. Нагадує, що всі букви слід писати похило, подібно до похилої лінії. Після цього учні починають писати.
3) Написання складу «ша» та буквосполучення «ош».
— Діти, зараз ми навчимося писати букву «ша» у поєднанні з іншими буквами.
— Які склади містять нижнє з'єднання?
— Які містять верхнє з'єднання?
Діти виконують завдання в зошитах.
4) Написання слів «школа», «пошта».
Учні читають слова, подані в наступних рядках. Учитель коментує, як поєднуються букви у словах.
5) Написання речень.
— Прочитайте речення.
— Спишіть речення за зразком .
Аналогічно опрацьовують друге речення.
6) Списування друкованого речення.
Використовуємо пам»ятку «Український алфавіт»
4. Закріплення вивченого матеріалу
1) Гра «Розсипанка».
НОШАЛИСТО
(ЛИСТОНОША.)
2) Гра «Упіймай звук».
— Плескаємо в долоньки, коли чуємо сліва з буквою «ша» у тексті вірша.
Шматок сальця шукає мишка,
У нашій шафі шарудить.
Як шугоне на мишку кішка!
А мишка — шусть у шпарку вмить!
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Рефлексія
1)Зворотний зв'язок. Вправа «Відкритий мікрофон»
- Яку букву ви сьогодні навчилися писати?
-Які слова зустріли з буквою «ш»?
- Де можна застосувати нові знання?
-Що на уроці вийшло у вас добре?
2) Вправа «Незакінчене речення»
Тепер я можу…
Тепер я знаю…
Було цікаво…
Ось і пролунав дзвінок
Закінчився наш урок.
За роботу - по заслузі!
Щиро дякую вам, друзі!