Тема. Поняття милозвучності. Чергування у//в, і//й як засіб милозвучності.
Номер слайду 2
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК1. Евристична бесіда:1. Орфоепія – це….2. В українській мові букв… ,звуків…3. Фонетична транскрипція – це…4. Які букви не є звуком? 5. Які позначають 2 звуки?6. Що таке наголос?7. З яких значущих частин складається слово?
В українській мові чергуються як прийменники у, в, так і префікси у-, в- у словах. «У» вживаємо:між приголосними: наш учитель, десь у хлібах кричав перепел; на початку речення перед приголосним: У присмерку літають ластівки так низько (Д. Павличко);незалежно від закінчення попереднього слова перед наступним в, ф, а також перед сполученнями літер льв, св, тв, хв і под.: сидимо у вагоні;
Номер слайду 5
«В» уживаємо для того, щоб уникнути збігу голосних:між голосними: У нього в очах засвітилася відрада (Панас Мирний);на початку речення перед голосним: В очах його жила надія;після голосного перед більшістю приголосних (крім в, ф, льв, св, хв і под.): Пішла в садок вишневий (Т. Шевченко).
Номер слайду 6
Номер слайду 7
“І” вживається, щоб уникнути збігу приголосних, важкого для вимови:після приголосного або паузи, що на письмі позначається крапкою, комою, крапкою з комою, двокрапкою, крапками, дужками, перед словами з початковим приголосним звуком: Нема вже тієї хатини. І я в сивині, як у сні (Д. Павличко); на початку речення: І долом геть собі село понад водою простяглось (Т. Шевченко);
Номер слайду 8
“Й” уживається, щоб уникнути збігу голосних: між голосними: У садку співали Ольга й Андрій;після голосного перед приголосним: Навчає баєчка великого й малого (Л. Глібов).
121. Випишіть підряд у колонку словосполучення: 1) спочатку ті, у яких нічого не треба виправляти; 2) потім ті, у яких виправите порушення милозвучності мови. Справа йде на лад, лунає у вухах, рятуватись втечею, ідуть в ногу, оце й усе, в усій красі, далось взнаки, над всяке сподівання, в глибині душі, один в один, мірялись силою, а мені і невтямки, піді мною, так і сказали би, раз у раз, з щирою душею, от тобі й маєш, раніше і тепер. Ключ. З перших букв виписаних словосполучень прочитаєте назву вірша М. Рильського.
Номер слайду 11
Виправте помилки. Не спитавши броду не сунься в воду. Два коти у одному мішку не помиряться. Дружні сороки і орла закидають. Люби рибу не в сковороді, а у воді. Лякали щуку, що в озері втоплять. Крукові й мило не допоможе.
Номер слайду 12
Яку букву, і чи й, слід поставити на місці пропуску?а) … мертвим … живим, Степан … Богдан, … Архімед … Галілей, батьки … діти.б) Віра … Олена, Микола … Андрій, півонії … айстри, … золотої … дорогої.
Номер слайду 13
Розберіть слова за будовою:І ВАРІАНТ: прадавній, розвідка, мудрість, гірський.ІІ ВАРІАНТ: садівник, наглядач, морський, жалість.
Номер слайду 14
РЕФЛЕКСІЯНа цьому уроці мені сподобалося…. Корисним для мене було…Складним виявилося….