Тема: Поняття про іменник як частину мови. Навчаюся визначати і добирати іменники.
Мета: розширити знання про іменник; вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання; вчити визначати і добирати іменники, закріплювати мовленнєві навички; вдосконалювати навички проєктної діяльності; вчити узагальнювати знання по темі; розвивати словниковий запас учнів; виховувати навички грамотного письма.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми та методи роботи: проектна діяльність, демонстрація, робота з підручником, бесіда, презентація.
Хід уроку
У гостини до Зими.
Ι. Організація класу.
День добрий, друзі, ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнути у мовну цю безодню.
ΙΙ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.
Дізнаємося :
ΙΙΙ. Каліграфічна хвилинка – маленька розминка.
СК, ЗН, КР.
ΙV. Активізація опорних знань.
Завдання : записати речення.
Заквітчалась білим цвітом моя Україна.
Завдання : підкреслити граматичну основу.
V. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя про хід підготовки проектів по темі «У гостини до Зими».
Презентація учнівських проєктів.
1.Працює довідкове бюро.
Історія виникнення іменника.
(Відео «Казка про іменник»). https://youtu.be/gUFihWDP-QY
Завдання : визначити роль іменників.
2. Проєктне бюро.
Проєкт «Зима».
лижі
санки
подарунки сніг
шуба
свята Зима мороз
ялинка рукавички
крига
ковзани
Висновок : іменники дають назви предметам за смислом.
Завдання: З якими частинами мови поєднується іменник
Група 2.
- Лінгвістичний тренажер.
віхола завірюха
крупа метелиця
замітає пороша заметіль
виспівує хурделиця
сяє Сніг снігопад
поскрипує пухнастий
рипить як метелик пухкий
притрушує як ковдра м'який
кружляє як полотно лапатий
як зірочки густий
волохатий
Висновок : іменник поєднується найчастіше із прикметником та дієсловом.
Завдання : Які групи можуть створювати іменники.
Група 3. Зимові помічники.
Іній Смислові групи
Лід Стан води
Метелиця Птахи
Снігурі Явища
Щиглики Температура
Крижинки
Вітер
Холод
Бурулька
Завірюха
Мороз
Висновок : іменники можуть створювати смислові групи.
4. Робота з підручником.
1.Вправа 2, ст.103
Записати речення, доповнюючи іменники з довідки.
Довести, що вставлені слова належать до іменників.
Дослідити, як утворилося слово снігопад.
2.Вправа 3, ст. 103
Прочитати вірш. Об'єднати в групи назви птахів.
Гра «Зимові сімейки»
Віднайти і об'єднати в групи:
Грудень, свято,щедрівки,ковзани,січень, лижі,лютий, колядки,санчата,Дід Мороз,Снігуронька,Сніговик.
Хвилинка поезії.
Читання віршів про зиму.
Вальс сніжинок.
Ми в небі народилися,
Сніжиночки малі,
А нині ми спустилися
До рідної землі.
Веселими,грайливими
Літаєм навкруги,
І стелим білі килими
На поле, на луги.
Срібні дерева.
Срібні дерева,
Срібне гілля,
Сріблом пухнастим
Вкрита земля,
Срібні у синьому небі хмаринки,
В срібних наметах
Срібні стежинки.
Срібний – пресрібний
Ліс приберіг
Білочці срібній
Срібний горіх.
Загадки про зиму.
Любить стріху і карниз (Бурулька).
А не вставим у вікно (Лід).
А зими середина (Січень).
VΙ. Рефлексія.
Продовжи: Іменник – це…
Іменники поєднуються з…
VΙΙ. Підсумок.
Вчитель аналізує роботу проєктних груп та підсумовує роботу учнів на уроці.
Скільки нам ще треба пізнавати!
Скільки працювати, не помилятись,
Щоб велично зазвучав іменник
Силою чарівного струмка!