Тема. "Повторення знань про прикметник".

Про матеріал

Анотація до уроку

Пропоную вашій увазі інтегрований урок з використанням

природознавчих знань для узагальнення і систематизації знань за темою

« Прикметник».

На своєму уроці пропоную використання дидактичної гри ( це тема , за якою я працюю впродовж п'яти років ), роботу з сигнальними картками, роботу в групах.

Перегляд файлу

 

Анотація до уроку

        Пропоную  вашій увазі інтегрований урок з використанням

природознавчих знань для узагальнення і систематизації знань за темою

« Прикметник».

   На  своєму уроці пропоную використання дидактичної гри ( це тема , за якою я працюю впродовж п’яти років ),  роботу з сигнальними картками, роботу в групах.

 

 

Підготувала  урок учитель початкових класів

спеціалізованої школи№ 3

Вербіна Олена Володимирівна.

 

 

 

 

Пов’язане зображення 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маріуполь, 2017

 

4 – й клас

 

Урок  з української мови з елементами природознавчих знань

 

Тема. Повторення знань про прикметник.

Мета. 1. Перевірити знання, уміння і навички відмінкових закінчень  прикметників, які  вживаються  в поєднаннях з іменниками, відпрацьовувати уміння ставити відмінкові питання до словосполучень;

2. Відпрацьовувати навички побудови словосполучень з прикметниками в різних відмінкових формах, введення їх в текст;

3. Розвивати  уміння правильного вживання прикметників в мові, уміти виконувати елементарні спостереження,  визначення ознак і особливостей об'єктів природи,  вміння висловлювати оціночні судження про предмети і явища природи : розвивати мову і мислення учнів;

4. Виховувати культуру письмового мовлення, любові до рідної природи.

 

Тип уроку . Урок повторення та засвоєння набутих знань.

 

Обладнання : таблиці з відмінками, предметні малюнки з тваринами, картки

з індивідуальним завданням, сигнальні картки, картки для роботи в групах,

презентація до уроку.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (налаштування на роботу)

 

Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому,

В країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько і будьте уважні,

Щоб працювати нам було неважко.

 

ІІ. Мотивація  навчальної діяльності

Вступна  бесіда

1.Сьогодні наш урок буде проводитися в ігровій формі

А зараз послухайте вірш ( читання вірша )

 

ПРИКМЕТНИК       

Прикметник, ти який і чий?

Я – рідний, синій та малий,

Я- голубий, веселий, шумний,

Важкий, дотепний та розумний,

Катрусин, батьків, Танін, кішчин

Брудний, охайний та розкішний.

 

Що цікавого у цьому вірші ви помітили ?

Скажіть, ви зрозуміли про що йде річ ?

Чому? Не має у вірші іменників.

Про яку частину мови розповідається ? ( Прикметник ). Слайд 1

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо працювати за темою « Прикметник»

Повторимо всі знання за цією темою.

 

IV. Закріплення  та осмислення знань

1. Дидактична гра « Додайте слово»   Слайд 2

     Додайте до прикметників  відповідні іменники, але використовуйте тільки

ті іменники, які належать  до неживої природи. Також ви повинні визначити

рід та закінчення прикметників.

    Пригадайте за якою частиною мови ми визначаємо рід та закінчення прикметників ( за іменником )

 

Пригадайте, що ми відносимо до неживої природи ?

 

( Дощ, сніг, вітер, небо, вода, камінь , хмара і т.д. )

Робота з картками ( роздає вчитель )

 

Дощ

Сніг

Вітер

Небо

Хмара

   Холодний

   Пухнастий

   Сильний

   Блакитне

    Чорна

 

Холодний дощ ( ч.р.)

Пухнастий сніг ( ч.р. )

Сильний вітер  ( ч.р. )

Блакитне небо ( с.р.)

Чорна хмара ( ж.р. )

 

2. Фізхвилинка Слайд 3

 

3. Відмінювання прикметників у чоловічому роді.

     Вчитель пропонує учням за допомогою таблиці пригадати, як відбувається

відмінювання іменників  чоловічого роду.

 

Холодний вітер ( Н.в.  ), холодного вітру ( Р.в.  ) , холодному вітровові

( Д.в. ) , холодний вітер ( Зн.в. ) , холодним вітром ( Ор.в.  ) , на холодному вітрі (  М. в.  ),  холодний вітре ( Кл.в.)

 

 

 

V. Узагальнення і систематизація вивчених знань

1. Повторення  знань за темою «Пряме та переносне значення прикметників»

     Учитель пропонує учням повторити , що таке «пряме» та «переносне значення».

     Учні за допомогою сигнальних карток показують,  у якому значенні вжиті словосполучення  Слайд 4

 

                                                  ПРЯМЕ          ПЕРЕНОСНЕ

 

Солодкі ягоди, золоті руки, мамині руки, срібний передзвін, солодка мова,

срібний ланцюжок, солодка цукерка.

 

2. Робота в групах  Слайд 5

Наступне  завдання буде не з легких.

Пов’язане зображенняОб’єднаємось у  групи.

Результат пошуку зображень за запитом "картинка цветка для детей"Перша група «Зірочки»

Пов’язане зображенняДруга група « Квіточки»

Пов’язане зображенняТретя група « Сонечко»

Завдання для першої групи. Слайд 6

Використовуючи ці прийменники, запишіть словосполучення в потрібному відмінку.

Виділіть закінчення  у  прикметників.

                                       М.в.

Синє море ( на ). На синьому морю.

                                        Зн.в.

Ласкаве сонечко (про ). Про ласкаве сонечко.

 М.в.

Велике  поле  ( на ). На  великому  полі.

                                      Р.в

Високе дерево  ( до ). До високого дерева.

                                    Ор.в.

Низьке вікно ( під). Під низьким вікном.

- Скажіть, в якому роді вживаються  прикметники  (Середній рід).

Результат пошуку зображень за запитом "картинка цветка для детей"- А як ви визначили рід? (По іменнику, з яким воно вживається).

Завдання другої групи  Слайд 7

Прочитайте. ( Бесіда з усім класом)

     Оживає ліс. У зелені співають птахи. По гілках скачуть білки. Ось біжить заєць.  А за кущем сховалася лисиця.

     - Які об'єкти живої природи ви зустріли в реченнях? ( Птахи, білки, заєць, лисиця.) Назвіть ознаки однакові у птахів? (Крила, дзьоб, пір'я, дві ноги, маленька голівка, хвіст)

     - Які ознаки однакові у білки? У зайця? Лисиці?  (Шерсть, два вуха, зуби, вуса.)

     - До якої групи тварин вони відносяться? ( Звірі. )

Запишіть речення, додаючи до них  прикметники

Пов’язане зображення(Допоміжний матеріал: весняний, перелітні, швидкі, моторний, хитра)

Завдання третьої  групи. Слайд 8

     З речень  виписати словосполучення "прикметник  + іменник". Вказати рід, відмінок прикметників і виділити закінчення.

        М. в. ж.р.

По широкій дорозі ми підїхали до будинку.

                               О.в . ж. р.

Ми милувалися прекрасною картиною.

                             Н.в. ж.р.

Ось і прийшла зелена  весна.

                                            Зн.в. ж.р.

Взимку усі мріють про теплу погоду.

                                 Зн.в. ж.р.

Добре помріяти в зоряну ніч .

(Учитель виконує завдання разом з групою)

- Скажіть, який рід мають прикметники з іменниками , які ви виписали.? (жіночий рід)

-  На яке питання відповідають ці прикметники? (якій, якою ?, яка ? яку ?)

- Назвіть ознаки зими, які ви любите? ( Перевірка завдань у груп)

3. Колективна робота (  коментоване письмо ) Слайд 9

Чи правильно складено порівняння? Виправ і запиши.
Завдання написано на картках.
Полохливий, як лев. Сильний, як заєць. Хитрий, як ведмідь. Злий, як лисиця. Вайлуватий, як вовк.

Учитель розбирає разом з учнями завдання. Потім пропонує виправити  помилки.
Полохливий, як заєць. Сильний, як лев. Хитрий, як лисиця. Злий, як вовк. Вайлуватий, як ведмідь. Назвіть у реченнях прикметники.

VI. Підсумок уроку. Слайд 10

- Яку тему вивчали  сьогодні на уроці ?

- Для чого потрібні  прикметники ?

Пов’язане зображення- Як визначити рід, відмінок прикметників ?

- Про яку природу говорили, пригадайте ?

- Вам сподобався урок?

 -  Молодці!

- Оцініть  свою роботу за допомогою квіточок.

   Намалюйте їх у зошитах .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
30 березня 2018
Переглядів
1878
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку