Основи здоров’я
Урок 7
Тема: Ранкові і вечірні гігієнічні процедури
Мета: формувати в учнів практичні навички догляду за своїм тілом; допомогти учням засвоїти алгоритми правильного миття рук, вушних раковин, догляду за нігтями, чищення одягу тощо; формувати у дітей бажання щоденно дотримуватися правил особистої
гігієни; розвивати вміння бути охайним; виховувати охайність, прагнення чистоти й порядку.
Очікувані результати: учні повинні розуміти, які властивості має шкіра, значення шкіри для організму; учні повинні вміти доглядати за своїм тілом.
Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит, металеві предмети, м’яка іграшка, предмети особистої гігієни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
1. Організаційний момент
2. Перевірка виконання домашнього завдання
Індивідуальне опитування.
3. Актуалізація опорних знань учнів
Відгадування загадок.
— Знайдіть предметивідгадки на столі і розкажіть, для чого вони потрібні.
Мию, мию без жалю,
Мию там, де брудно.
А купатись не люблю,
Бо від того худну.
(Мило.)
Кістяна спинка,
На черевці — щетинка,
По брамі стрибала,
Крихти виганяла.
(Зубна щітка.)
Зуби є, рота немає.
(Гребінець.)
Лежу в кишені і чекаю
На рев, бруднуль і плаксіїв.
Потоки сліз їм витираю,
Не забуваю і про ніс.
(Носова хусточка.)
Гумова Агата
Пішла по спинці гуляти.
Поки вона гуляла,
Спинка рожевою стала.
(Губка.)
Мочений, товчений,
Сушений, душений.
Хто вмивається,
З тим привітається.
(Рушник.)
4. Мотивація навчання та повідомлення теми уроку
4.1. Постановка проблемного запитання.
— Від виконання яких щоденних правил гігієни залежить ваше здоров’я?
4.2. Літературна хвилинка.
Завдання: прослухати та обговорити зміст вірша.
Цілу армію подужить
Той, хто з чистотою дружить.
Не страшні йому мікроби
Та від рук брудних хвороби.
Кожен учень гарно знає,
Що йому допомогає
Знаменитий Мийдодір,
Умивальників начальник
І мочалок командир.
(О. Чеботарьов)
— Чому потрібно бути чистим і охайним?
— Для чого потрібно вмиватися?
— Які хвороби брудних рук ви знаєте?
5. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
5.1. Практична робота.
Дослід І. На партах в учнів лежать м’яка іграшка, металеві предмети (ключ, монетка тощо). Діти по черзі кладуть їх на долоню своєму сусідові по парті із заплющеними очима.
— Що ви відчули? (Тепло, холод.)
Дослід ІІ. Учні мають міцно стиснути долоню в кулак.
— Що ви відчули? (Біль.)
Висновок: Наше тіло покрите шкірою. Вона допомагає людині відчути тепло, холод, біль, не дозволяє шкідливим мікробам потрапляти в організм. Тіло слід тримати в чистоті.
Довідка: На шкірі знаходяться нервові закінчення, які попереджують людину про біль, холод, тепло.
5.2. Складання правил особистої гігієни.
— Як потрібно слідкувати за чистотою тіла?
а) Правила догляду за шкірою:
• Щотижня мий тіло гарячою водою з милом.
• Захищай шкіру від порізів, інших травм.
• Мий руки кілька разів на день.
• Носи вільний одяг, взуття.
• Загартовуйся.
б) Правила миття рук:
• Намочи руки водою.
• Ретельно намиль їх милом.
• Змий мило з рук.
• Насухо витри чистим рушником.
Довідка: Учені підрахували, що під час миття з милом та губкою зі шкіри видаляється до 1,5 мільйона мікробів!
5.3. Гра «Знайди пару».
Мета: дати учням поняття про чистоту як запоруку здоров’я.
На дошці записані частини прислів’їв.
— З’єднайте частини прислів’їв. Поясніть їх.
(Чистота — з брудом дружить.
Хвороба запорука здоров’я.)
5.4. Оздоровча хвилинка.
Ходить качка по двору,
Закликає дітвору:
— Встаньте швидко по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі, немов до бою,
Крила в боки розвели
Й полетіли, попливли.
Ліва-права, ліва-права,
Роблять ніжки наші вправи.
Не лінуйтесь, присідайте,
Ви здоров’ячко зміцняйте,
Щоб хвороби оминали,
Смутку й заздрості не знали.
6. Узагальнення та закріплення нових знань
6.1. Робота з підручником.
а) Розгляд і аналіз малюнків.
б) Читання та обговорювання тексту підручника.
в) Відповіді на запитання.
6.2. Робота в зошиті.
6.3. Усний тест «Догляд за собою».
Мета: навчити учнів доглядати за собою.
Шкільну форму чистять:
а) раз на місяць;
б) раз на семестр;
в) раз на тиждень та щоразу, як вона забрудниться.
Нігті треба:
а) обрізати раз на тиждень;
б) обгризати раз на тиждень;
в) обрізати раз на місяць.
Висновок: Треба своєчасно доглядати за своїм тілом.
6.4 Літературна хвилинка.
Завдання: прочитати й обговорити зміст вірша.
Кроленята — глянуть любо:
Об морквинки чистять зуби.
І тому в них зубки цілі —
Гострігострі, білібілі.
В мене щіточка зубна,
Подивіться: ось вона!
Зверху вниз і навпаки
Чищу зубки залюбки.
(Грицько Бойко)
Висновок: Для здоров’я зубів також корисні тверді овочі та фрукти.
7. Підбиття підсумків уроку
7.1 Інтерактивна гра «Мікрофон».
Мета: узагальнити знання дітей про гігієнічні процедури.
— Які речі є індивідуальними для кожної людини? Чому?
— Які ранкові процедури ви виконуєте? А вечірні?
Висновок: Чистота тіла важлива для здоров’я організму.
7.2 Літературна хвилинка.
Завдання: прослухати й обговорити зміст вірша.
Хто то?
На носі чорнило, на шапці чорнило —
Немов їх чорнильним дощем покропило.
На кожній долоні написано: «Юра».
Скажіть, вам не стрівся такий замазура?
(М. Пригара)
— Кого можна назвати замазурою?
— Чому слід дотримуватися правил гігієни?
8. Домашнє завдання
1