ознайомити учнів з російською народною казкою «Міньба»; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; учити переказувати близько до тексту, характеризувати дійових осіб; виховувати любов до художнього слова
Тема: Скринька казок народів світу. Російська казка «Міньба» (уривки).
Мета: ознайомити учнів з російською народною казкою «Міньба»; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; учити переказувати близько до тексту, характеризувати дійових осіб; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: листочки,скринька,ляльки,книга,проектор.
Хід уроку
І. Вступна частина
1.Організаційний момент
Вже дзвінок сигнал нам дав
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Працювати починаймо
Закрийте будь ласка очі (звучить фонограма «Ранок у лісі»).
Уявіть, що ви в осінньому лісі. Дме легенький вітерець. Сонечко світить, але не гріє. Ми йдемо лісом і під ногами шелестить осіннє листячко. І осінь нам дарує останні листочки.
– Як шелестить ліс? (ш-ш-ш).
– Завіває вітер? ( у-у-у).
– Як капають дощові краплі? (клацання язичком).
4.Складання прислів’я (порядкова лічба).
– Наші листочки чарівні , за допомогою них ми складемо прислів’я .
Казка мовить просто, а розуму в ній багато.
– Як ви його розумієте ?
– Діти, а чому нас навчають казки?
5.Читання казки вчителем.
– Що сподобалось? А що ні.
– А чи трапились вам в казці слова для вас не зрозумілі?
6.Словникова робота. Робота в парах.
Крамар – * * спритно підбігти.
Короб – * * мандрівний торговець, що в давнину розносив по селах у коробі дрібний товар.
Сірячок – * * торговець.
Міньба – * * незаможна людина; бідняк.
Метнутися – * * іти повільно, важко ступаючи.
Чвалати – * * обмін.
7.Робота з підручником ( с. 41- 43).
8.Читання першої частини казки учнями.
Читає той учень, на парту якого прилетів листочок.
– Кого врятував дід? (крамар)
– Як крамар йому віддячив за порятунок?
9.Фізкультхвилинка.
Раз два –усі пірнають.
Три чотири -виринають
П*ять шість-на воді
Кріпнуть крильця молоді
10.Гра « Запитай-ка».
(Учні задають вчителю питання по казці)
– Віддай мені золото, візьми найкращого коня. (Перекупника)
– Ох, голубе, я тут без тебе геть пропадаю. (Баби)
– Віддай мені коня за найкращого вола. (Пастуха)
– Шмат золота з конячу голову. (Діда)
– Уявіть, що дід взяв гроші і ні з ким не став мінятися.
– Що трапилося далі?
1) Дід рятує крамаря.
2) Подяка крамаря.
3) Від шматка золота до голки.
4) Дід повернувся до баби ні з чим.
ІV. Ситуація розкриття духовно-психічних потенціалів дітей.
– Чому ж нас навчила казка?
V. Рефлексія.