Українська мова, 2 клас
Тема. Слова, що означають назви предметів.
Мета: вчити учнів розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву; сприяти формуванню вміння ставити запитання до слів-іменників, визначати назви істот і неістот; дати поняття «іменник» на перспективу;сприяти розвитку мовлення учнів, логічного мислення, уваги, пам'яті, інтересу до вивчення мови; формувати почуття поваги до людей праці.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Щоб урок пройшов цікаво,
всі берімося до справи.
-А ще до нас на урок прийшла дівчинка Катруся. В майбутньому вона мріє стати вчителем, тому буде спостерігати та допомагати.
Їй дуже цікаво, чи вмієте ви розмовляти українською мовою і виконувати завдання. Катруся принесла нам свої завдання. Спробуємо виконати їх?
-Отже, давайте подивимося на завдання Катрусі.
План уроку.
-Сьогодні ми повинні зробити такі завдання:
Каліграфічна хвилинка
Диктант
Робота з підручником
Гра «Засели будиночок»
Фізкультхвилинка;
Досліджуємо медіа
Яка професія найкраща?
ІІ. Каліграфічна хвилинка із граматичним завданням.
Зошит під нахилом я покладу.
Ручку триматиму правильно.
Букви красиво я напишу
Під час хвилинки каліграфії.
-Виконаємо перше завдання Катрусі. Це каліграфічна хвилинка.
-Назвіть третю букву в алфавіті.(в)
-Запишіть рядкову букву в один раз.
-Яка буква в алфавіті стоїть перед буквою п? Запишіть її 2 рази.
(о о).
-Назвіть букву, яка означає звуки [л], [л']. (Ел) Запишіть рядкову букву л. (л)
-Який звук найчастіше зустрічається у скоромовці?
Спить сам собі сом:
Спати самому солодко сому. (Г. Храпач)
-Звук [с].Якою буквою він позначається?
-Запишіть рядкову букву с.
-А зараз спробуйте зібрати всі записані букви. Що утворилося? (Слово).
На дошці і в зошитах запис:
в о о л с слово
-Пропишіть це слово ще раз.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-Назвіть звуки в цьому слові.
[с] [л] [о] [в] [о]
-Поділіть слово на склади. Скільки складів? (2)
-Який склад наголошений? (Перший)
-Які слова-«родичі» можна дібрати до цього слова?
(Словник, словниковий).
-Молодці!
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
-Як ви вважаєте, діти, над чим ми будемо працювати сьогодні на уроці?
-Сьогодні ми продовжимо вивчати тему слова - назви предметів.
-А чи хочете ви навчитися правильно ставити запитання до слів?
-Отже, вирушаємо з вами в чудову подорож до країни «Слово».
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Словниковий диктант.
-Виконаємо друге завдання Катрусі. Зараз послухайте загадки та розгадайте ребус. Відгадками будуть слова, які ви запишете.
• Ще всі навколо міцно сплять,
а він вже встати встиг,
аби духмяним калачем
ти смакувати зміг. (Пекар )
терпляче пояснив.
Зчепились в класі хлопчаки
— він їх розборонив. (Вчитель)
він вкладає їх у діло.
Лік грошам він добре знає,
їх на вітер не пускає (Бізнесмен)
Два кружечки, два ножі.
Прошу, пальчик бережи!
Вирізай малюнок вправно,
Поводься з нами обережно.
(Ножиці)
-Діти! Перевірте свій запис із записом на дошці.
Пекар, вчитель, бізнесмен, ножиці, молоток.
-Встаньте, хто не зробив жодної помилки.
-Молодці! Це завдання Катрусі виконали добре.
-Давайте прочитаємо ще раз слова.
-Прочитайте слова, до яких можна поставити запитання ХТО?
-Чому ви поставили таке запитання?
-Що означають слова? (Назви професій)
-Які слова ви не прочитали?
-На яке питання вони відповідають? (Що?)
-Це назва чого? (Всіх інших предметів)
-Усі ці слова що означають? (Назви предметів)
-Які запитання можна до них поставити? (Хто? Що?)
-До яких слів ставимо запитання ХТО?
-А до яких слів запитання ЩО?
Висновок. Діти, слова, які означають назви предметів і відповідають на запитання хто? Що? Називаються іменниками.
-Отже, слова, які ви записали це - … іменники!
2.Робота з підручником.
Доповни таблицю. Назви іменники
-Молодці! Рухаємося далі.
3. Гра «Засели будиночок» (цеглики лего)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Закріплення нового матеріалу.
1.Досліджуємо медіа. Дитячий журнал
-Розгляньте малюнок на с. 14.
2. Записати назви професій за абеткою
-Молодці! З цим завданням ви теж впоралися. А наша подорож закінчується. На нас чекає останнє завдання Катрусі.
VІІ. Підсумок уроку.
Яка ж професія найкраща?
Хто кричить: «Найважливіші льотчики», хто розхвалює листонош. З усіх боків чути: «продавець!», «комбайнер!», «водолаз!». Словом, сперечалися, аж захрипли, але так нічого не вирішили. Та це й не дивно, тому що немає на світі …
Завдання:
Продовж оповідання. Подумай, що можна було б сказати про професії доярки, міліціонера, продавця, тракториста, водія?
Гра «Продовж слово». Придумати професію на кожну літеру.
П — пожежник;
Р — рибалка;
О — охоронець;
Ф — фотограф;
Е — електрик;
С — садівник;
І — історик;
Ї ---------------.
1