З дітьми старшого дошкільного віку та молодших школярів корисно грати в т.зв. словесні ігри. Словесні ігри розвивають у дітей мову та мислення, фантазію і уяву. Для словесних ігор не потрібен якийсь реквізит. Грати в словесні ігри можна по дорозі в школу або дитячий сад, в черзі або під час поїздки в транспорті. У цій статті ми наводимо приклади найбільш відомих і популярних словесних ігор для дітей.
1. "Протилежності"
Ви називаєте слово, завдання дитини - назвати у відповідь слово, протилежне за значенням. Приклади: холодний - гарячий, добрий - злий, високий - низький, день - ніч і т.д.
2. "Яким буває?"
У цій словесній грі треба по черзі підбирати визначення до вибраного слова. Наприклад, який буває собака (домашній, злий, породистий, кусючий і т.д.) Хто більше зможе придумати визначень -виграв.
3. "Що буває?"
Ця словесна гра протилежна попередній. У ній треба називати, що може мати дане визначення. Наприклад, що може бути теплим: теплий одяг, тепла погода, теплий чай і т.д.
4. "Нові слова"
У даній словесній грі учасники повинні придумувати нові слова, поєднуючи вже існуючі. При цьому треба не просто придумати нове слово, але і пояснити його значення.
5. "Буріме"
У цій популярній словесної гри треба складати вірші на заздалегідь заданій римі. Наприклад, спробуйте разом з дитиною скласти віршик з римою корона - ворона. У нас вийшов ось такий вірш: Птах важлива ворона, До особи була б їй корона. Перш ніж пропонувати дитині пограти в "Буріме", треба пояснити їй, що таке рима і навчити знаходити пари римованих слів.
6. "На одну букву"
Словесна гра, в якій треба придумувати смішні, безглузді пропозиції, слова в яких починаються на одну букву. Приклади: Заєць дзвенів золотим дзвінком. Кішка купила кілограм цукерок.
7. "Я знаю"
У цю словесну гру зазвичай грають з м'ячем. Можна стукати ним об підлогу або асфальт і вимовляти: "Я знаю п'ять назв квітів: троянда, ромашка, волошка, тюльпан, медунка". Називати можна що завгодно: міста, жіночі або чоловічі імена, породи собак і т.д.