Тема: Слухання та читання легенд рідного краю. Робота над антонімами
та синонімами.
Мета:- продовжити роботу над темою місяця « Територія»;
Обладнання: кросворд, ребус, легенда» Про Вінницю», зошити, ручки,
олівці.
Хід уроку.
Девіз уроку:
Я- розмовляю!
Я- думаю!
Я-співаю!
Я-пишу!
УКРАЇНСЬКОЮ! ЦЕ МОЯ МОВА!
2.Повторення вивченого матеріалу.
Бесіда.
-Діти, пригадаємо, над якою темою тижня ми працюємо.
(Територія ).
-Територію якої країни ми досліджуємо
( територію України)
-Перш ніж ми будемо продовжувати вивчати територію нашої держави, згадаємо, про що ми дізналися про неї на попередніх уроках.
КРОСВОРД
1.Яке місто України захищали «азовці»?
( Маріуполь)
2.Гори на заході України?
(Карпати)
3.Найбільша річка в Україні?
( Дніпро)
4.Рослина- символ України?
(Калина)
5. Столиця Українт?
( Київ)
6.Місто, де знаходиться дендропарк « Софіївка»?
( Умань)
7.Синонім до слова Україна?
( країна)
Оголошення теми і мети уроку.
-Діти, ви гарно впорались із попереднім завданням. Але наша країна велика, і ми продовжуємо вивчати її територію, історію.
- На сьогоднішньому уроці ми побачимо нашу країну, оспівану у легендах та віршах.
-Час дізнатися з яким містом України на нас чекає знайомство.
РОЗГАДУВАННЯ РЕБУСА
ВІННИЦЯ
-Діти, якою мовою починається назва цього міста?
Робота в зошитах. Каліграфічна хвилинка.
-Тож розгоніть зошити і запишіть за зразком(на дошці) букву «ве» та з»єднання з цією буквою.
-Який звук вона позначає?
-Яке слово утворилось ?( Вінниця)
-Яка орфограма у цьому слові?( подовження приголосних звуків; велика буква у власних назвах).
-РОБОТА З ЛЕКСИЧНИМ ЗНАЧЕННЯМ СЛІВ.
Прочитати речення. Пояснити ,як ви розумієте зміст речення.
Від рідної землі теплом віє, а від чужої- холодом.
-Знайдіть в реченні слова- антоніми. Запишіть їх у зошит.
(теплом- холодом; рідної- чужої)
РОБОТА В ГРУПАХ
1 група
Побудувати звукову модель слова Київ
2 група
Побудувати звукову модель слова Вінниця3 група
3 група
Побудувати звукову модель слова криниця
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.- Діти, ви відгадали ребус і тепер знаєте, що ми будемо сьогодні досліджувати історію виникнення назви міста ВІННИЦЯ
І допоможе нам в цьому легенд. Але спочатку пригадаємо, що таке легенда.
ВПРАВА « МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
-Чудово!
СЛУХАННЯ ЛЕГЕНДИ.( читання вчителем)
БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ ТВОРУ.
-Діти, які почуття викликала у вас легенда?
-Скільки доньок було у батьків і як їх звали?
-Як трудились сім»ї після одруження?
- На якому березі Південного Бугу поставили сестри свої домівки?
(на ПРАВОМУ БЕРЕЗІ та на ЛІВОМУ) .Зазначаємо, що це слова- антоніми.
-Яка біда трапилась у людей села?( напали на село татари).
-Як ви думаєте, чому сестри підпалили свої домівки?
Робота з текстом.
Знайти відповідь у тексті та зачитати її.
КРАЩЕ СМЕРТЬ, НІЖ БЕЗНАДІЯ І НЕВОЛЯ.
-Чи вдалося татарам захопити їхнє село?
( Ні. Татари втекли).
( Назвали річечки їх іменами ,а місто над Бугом- іменем однієї із сестер)
Вправа «КОЛА ЕЙЛЕРА»
Порівняти сестер із легенди та сучасних захисниць нашої Батьківщини.
Вказати спільні та відмінні риси.
(ЗАОЧНА ПОДОРОЖ СУЧАСНОЮ ВІННИЦЕЮ)
-Чи сподобались краєвиди Вінниці?(ТАК)
Тож давайте зробимо комплімент нашому чудовому місту.
СКЛАДАННЯ СЕНКАНУ
( колективна робота)
РУХАНКА « ОЙ, У ЛУЗІ ЧЕРВОНА КАЛИНА»,
РОБОТА В ГРУПАХ
-Діти, пропоную зараз вам попрацювати в групах.
1 група
Скласти рекламу місту ВІННИЦЯ.
2 група
Намалювати малюнок до реклами.
3 група
Скласти діалог « Н а березі Бугу».
-Уявіть собі, що реклама спрацювала , і до Вінниці приїхало багато туристів, які відвідали фонтан» РОШЕН». Ви помічаєте, що діти кидають пластикові пляшки у річку.
Складіть та розіграйте діалог між вами та дітьми.
ПЕРЕВІРКА РОБОТИ В ГРУПАХ.
ПІДСУМОК УРОКУ
-Діти, яким містом ми сьогодні подорожували?
-Чи сподобалось вам ще одне місто України?
Пропоную прочинати вірш. Його зможе прочитати лише справжній українець.
( ВІРШ В, СОСЮРИ « ЛЮБІТЬ УРАЇНУ»
Читаємо, використовуючи метод піктограми.
РЕФЛЕКСІЯ
Діти визначають кожен для себе які завдання вони виконували легко, а які у них викликали труднощі.
За бажання пояснити причини успіхів, або невдач.
-