Урок з української мови "Протилежні за значенням слова"

Про матеріал
Урок з української мови з теми "Протилежні за значенням слова" ( за підручником Українська мова та читання: підручник для 2 класу (частина 1) Автор: Н. Кравцова, В. Романова, А. Савчук.)
Перегляд файлу

 

Урок української мови

Тема: Протилежні за значенням слова

Мета уроку: учити учнів розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова; формувати навички перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням; розвивати критичне мислення, творчі здібності, увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську, компетентність у природничих науках; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, м’яч, цеглинки лего або кольорові олівці.

Хід уроку:

І. Організація класу

1. Привітання

Продзвенів уже дзвінок

Фіксиків до нас покликав на урок

Тож і ми часу не гаймо,

І урок свій починаймо.

2. Емоційна настанова

Сьогодні на урок до нас завітали Фіксики, які приготували для вас багато цікавих завдань. Я бажаю вам гарного настрою, плідної праці, фантазії, творчості і задоволення від навчання!

Уважно на смайлики ви подивіться.

Який у вас настрій? А-ну поділіться?

(Діти діляться своїм настроєм на початку уроку.)

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1. Проблемне завдання.

Перед вами  на екрані Нолик та Папус. Давайте їх порівняємо за зростом, статурою, настроєм та віком.

 

Низький-високий

Худий -товстий

Веселий – сумний

Дитина – дорослий

2. Повідомлення теми уроку.

 Всі ці слова, що ми назвали – це протилежні зазначенням слова. Сьогодні на уроці ми навчимося з ними працювати, добирати їх до тексту та використовувати у мовленні.  В українській мові дуже багато слів з протилежним значенням. Найчастіше їх можна зустріти у загадках, прислів’ях чи приказках.

ІⅤ. Вивчення нового матеріалу.

1. Мовне дослідження

Давайте проведемо мовне дослідження.

Крок 1.

Слова низький і високий:

а) близькі за значенням;

б) протилежні за значенням.

Крок 2.

Слова радісний і сумний:

а) близькі за значенням;

б) протилежні за значенням.

Крок 3. Зроби висновок.

В українській мові є слова протилежні за значенням.

2. Каліграфічна хвилинка

Вправа 196, ст. 55

- Відгадайте ребус. Яке слово там сховалось? (Чернетка)

Пропишіть гарно та каліграфічно:

че  ер  не  ет  ка   чернетка

 3. Робота в парах. Гра «Розсипанка»

Дім Дімич як завжди все наплутав. Ніяк не може скласти з розсипаних слів прислів’я. Давайте йому допоможемо.

Зачитайте прислів’я та знайдіть слова з протилежним значенням. (Діти читають.)

4. Робота в зошитах.

Запишемо прислів’я в зошити та підкреслимо протилежні слова.

На чорній землі білий хліб родить.

Чому так говорять? Де слова з протилежним значенням? Які орфограми є в словах?

5. Гра «Я тобі – ти мені» (з м’ячем)

Далі Нолик пропонує нам пограти у м’яча. Я кидатиму вам м’яч і називатиму слово, а ви мені повертаєте м’яч назад і називаєте протилежне до нього.

Веселий –

Короткий –

Високо–

Гарячий –

Лежати –

Брудно –

Лінуватися–

День –

6. Фізкультхвилинка з Фіксиками

7. Робота  з підручником ( ст. 56, вправа 198)

Ігрик пропонує нам попрацювати з підручником. Відкривайте підручники на ст. 56, вправа 198.

Випишіть чотири пари слів, протилежних за значенням.

Давайте запишемо ці слова в зошит.

Веселий-сумний.

Гарячий-холодний.

Чистенький – брудний.

Ситий – голодний.

Ⅴ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником(ст. 56, вправа 199)

Файер з Фіксиків також хоче з нами попрацювати. Він хоче, щоб ми виконали вправу 199.

Доберіть і запишіть протилежні за значенням слова.

 

Добрий – злий.

День - ніч.

Велике – мале.

Важкий – легкий.

2. Робота з цеглинками Lego.

Тепер ловіть завдання від Верти.

Подивіться уважно на екран. Ви бачите незакінчене речення. Спробуйте за допомогою цеглинок його відновити, дібравши слово з протилежним значенням:

ВУГІЛЛЯ ЧОРНЕ, А ЦУКОР …

ТЕПЛИЙ                     СМАЧНИЙ                  БІЛИЙ

ВЗИМКУ ХОЛОДНО, А ВЛІТКУ …

СТРАШНО                   СУМНО                       ТЕПЛО

СОСНА ВИСОКА, А КАЛИНА …

НИЗЬКА                        КРАСИВА                    ЧАРІВНА

МЕД СОЛОДКИЙ, А ЛИМОН …

ЖОВТИЙ                      КОРИСНИЙ                 КИСЛИЙ

Діти, які з названих слів у реченнях мають цілющі властивості? Назвіть їх.

Правильно, калина, мед, лимон стануть у нагоді під час простудних захворювань, особливо зараз, з настанням осені.

Молодці, ви гарні знавці української мови.

ⅤІ. Підсумок та оцінювання роботи учнів

1.Рефлексія. Вправа «Все в твоїх руках»

- Про що нове ти сьогодні дізнався? Які знання отримав?

- Що ти сьогодні виконав? Яких результатів досяг?

- Яким був твій настрій?

- Яке завдання сподобалось найбільше?

- Які труднощі ти сьогодні відчув? Над чим ще потрібно подумати?

 - На цьому наш урок закінчено. Я дякую вам за активність, творчість, швидкість у виконанні завдань. 

 

 

 

 

docx
Додано
20 березня 2023
Переглядів
436
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку