ТЕМА: The world of nature. Підтема: Seasons and weather

Про матеріал
ТЕМА: The world of nature. Підтема: Seasons and weather Мета: • навчальна: активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, вдосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, усного мовлення, реагувати вербально на запитання, які вимагають як простих так і складних відповідей, формувати в учнів комунікативну компетенцію, розвивати й удосконалювати вміння будувати речення з прикметниками у порівняльному та найвищому ступенях; • розвиваюча: уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, мотивувати бажання до подальшого самовдосконалення у галузі володіння іноземною мовою, розвивати мовну здогадку; • виховна: зацікавити учнів темою уроку, привернути їхню увагу до вивченого матеріалу, допомогти їм бути розкутими у спілкуванні, толерантного ставлення до однокласників, викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до систематичної розумової праці, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи. Обладнання: малюнки, картинки, запис звуки природи, мультимедійний проектор,картинки- розфарбовки, карточки для роботи ,презентація .
Перегляд файлу

ТЕМА: The world of nature.

Підтема: Seasons and weather

Мета:

• навчальна: активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, вдосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, усного мовлення, реагувати вербально на запитання, які вимагають як простих так і складних відповідей, формувати в учнів комунікативну компетенцію, розвивати й удосконалювати вміння будувати речення  з прикметниками у порівняльному та найвищому ступенях;

• розвиваюча: уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, мотивувати бажання до подальшого самовдосконалення у галузі володіння іноземною мовою, розвивати мовну здогадку;  

• виховна: зацікавити учнів темою уроку, привернути їхню увагу до вивченого матеріалу, допомогти їм бути розкутими у спілкуванні, толерантного ставлення до однокласників, викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до систематичної розумової праці, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи.

 

Обладнання: малюнки, картинки, запис звуки природи, мультимедійний проектор,картинки- розфарбовки, карточки для роботи ,презентація .

 

Тип уроку: Узагальнення вивченого матеріалу

                     

 

 

                                  ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина. Привітання.

Good morning children.

Say good morning to our guests.

(-Hello, good morning song)

Thank you .I'ts  time to begin our lesson. And I want to ask you-How are you today?           Are you well too?

I am well—I am fine, thank you---I am not bad----I am very well—I am in a good mood ,thank you

I see that all of you is fine and well today—so begin our lesson. Don’t be shy .      Be active.    But answer to my question please.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Warming up

Are you ready to speak English at the lesson?-Yes ,of course---No, I am not

------to be active at the lesson?                             ----to help your partner?

-------to sleep at the lesson?                     -----------to speak Russian?

Be active and first of all I'd like to tell you  look at the blackboard and let us read and listen to this poem.

Try to understand.  ( читають  хором   вірш)             Slide

The sun is shining---and I'm smiling

The weather is bad---and I'm sad

When it is dry---and I'm fine

The weather is nice---it’s a good surprise------Let us translate.

As you see, we speak about different kinds of weather. In different  kinds of weather ,we feel differently and do different things. What is Ukrainian different kinds of weather?--- різні види погоди. 

 

ОСНОВНА ЧАСТИНА

 Before you speak about different kinds of weather ,-we must remember weather words.

I want you to be a teacher. We must repeat weather words-----

Sofia-you will be the first teacher.

Who will be the next teacher?- Lera  is our teacher. Thank you girls.

What kind of weather do you like?------------------

What kind of weather you dislike?--------------------

Thank you very much for your answers.

I want you to look at this slides and describe this pictures using weather words

Slides (картинки погода )

What is the 1st month of the year?

---2nd

What is the weather like ?

 I want you listen to this sound and try to guess what is the weather here? (слухають  запис  музики і відгадують пору року і погоду).

What can you do in windy?in sunny?in frosty ?snowy ?hot ?weather?

Slide (картинки дітей)

Look throuth the window and describe todays weather

Let’s play YES/NO game

      1.It is cold  and snows in summer.

     2.In winter some animals sleep.

     3.School begins in autumn

     4.Children have holidays in summer and in winter.

     5.Birds come back in summer.

     6.Winter comes after summer.

    7.There are twelve months in a year.

8.Leaves are yellow in spring.

9.There are four seasons in a year.

10. You can eat apples in autumn.

11. It is hot in winter.

12. June is a summer month.

 

I think that you are tired now is a minute of our rest/  if you happy

We are going  listen to the poem  and guess what season is spoken about.

 

1.This is the season, when mornings are dark,                                                                                   

   When birds do not sing in the forest and park. (winter)

2.This is the season, when nights are short,

   When  children are full of fun and sport.

   Playing, swimming all the day,

   With a happy song in a sunny day. ( summer)

 

3.This is the season, when children ski

    And Father Frost brings the New Year Tree. ( winter)

 

4.This is the season when birds make their nests.

   This is the season we all like best. ( spring)

 

5. Flowers here, flowers there.

    Flowers growing everywhere. ( summer)

 

6. Woods are green, the sun is bright,

     And the wind is warm and light.

     Children bathe and play, and run,

     Summer holidays are fun. ( summer)

 

7. This is the season, when fruit is sweet,

   This is the season, when school friends meet. ( autumn)

 

8.This is the season, when snowdrops bloom,

   When we don’t like to stay in the room. ( spring)

 

 

9. This is the season, when it is cool,

    When we eat apples and go to school. ( autumn)

 

10. Woods are green, the sun is bright.   And the wind is warm and light.                                                                                                                                                                   I can bathe and play and run. Summer holidays are fun! ( summer)

 

Look at the screen. Do you know this animals?   

Lets repeat their names and words

Називають і повторюють тварин і слова

Слайд –тварини—

Слайд    скласти речення про тварин

And last your task is to listen to me carefully  and colour your pictures.

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК.

 

 

 

docx
Додано
12 грудня 2021
Переглядів
236
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку